Zapomnieli o nich?

2015.12.08.1A może jest to celowe działanie?     

Po przeczytaniu artykułu pt. „Powiatowy Dzień Wolontariusza”, który ukazał się 7 grudnia na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Węgrowie, my mieszkańcy oddalonego Sadownego nie będziemy wolni od pewnych refleksji.

Artykuł zawiera górnolotne hasła w rodzaju: „Międzynarodowy Dzień Wolontariatu”, „rządowy program”, „stowarzyszenia”… i tak dalej, ale głównym jego tematem jest uroczyste święto wolontariatu Powiatu Węgrowskiego, które odbyło się 4 grudnia w siedzibie władz powiatowych.

Były oczywiście podziękowania i jak czytamy – przedstawiciele władz powiatowych wręczyli statuetki i podziękowania za pracę w wolontariacie najbardziej wyróżniającym się wolontariuszom z terenu powiatu, dziękując im i podkreślając znaczenie ich społecznikowskiej pasji i zaangażowania w pracę na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi.” W ten sposób wyróżniono kilkudziesięciu społeczników – po prostu doceniono ich bezinteresowną pracę, choć zapewne tego nie oczekiwali i nie w tym celu prowadzili swoje działania.

Oczywiście nie ujmujemy zasług wyróżnionym osobom, podziwiamy ich i wspieramy. Warto zobaczyć twarze i sylwetki działających gdzieś tam, przeważnie i zazwyczaj bezimiennych wolontariuszy – w artykule są zdjęcia.

2014.12.09.2Nie o to jednak chodzi. Czytając długą listę wyróżnionych, oglądając zdjęcia, trudno doszukać się nazwisk i wizerunków przedstawicieli naszego, sadowieńskiego wolontariatu. Nie zasługują na wyróżnienie?

Wielokrotnie na Portalu INFO Sadowne pisaliśmy o działaniach prowadzonych na terenie naszej Gminy przez Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, ale jeszcze raz wspomnimy o ich najważniejszych inicjatywach.

Od roku szkolnego 2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem działa Szkolne Koło Wolontariatu. Młodzież wraz z opiekunem organizuje i realizuje różne akcje charytatywne, które maja na celu pomoc potrzebującym, ale również pełnią funkcję wychowawczą. Uczą młodzież wrażliwości i empatii do innych ludzi. Wszelkie uroczystości i święta są doskonałą okazją do zebrania dodatkowych funduszy i przekazania ich potrzebującym. Warto choćby wspomnieć o:

– pomocy panu Krystianowi Karbownikowi, który po śmierci żony samotnie wychowuje dwójkę małych dzieci (zbiórka pieniędzy, zabawek, ubrań oraz produktów spożywczych ze sklepu Topaz),

– akcji „Góra Grosza”, pieczeniu i sprzedaży ciastek – zarobione z tej sprzedaży pieniądze zostały przeznaczone na w/w akcję,

2015.06.24.6– zbiórce korków dla autystycznego Kuby, dzięki czemu rodzice mogą opłacić jego specjalistyczne zajęcia,

– zbiórce pieniędzy i zabawek na organizowaną przez szkołę akcję „Świąteczna Paczka”,

– współpracy z Caritas działającym na terenie naszej parafii. Członkowie SKW wraz z opiekunem przygotowali losy z informacją o rodzinach potrzebujących pomocy. Udało się zorganizować paczki dla kilkudziesięciu rodzin z naszej parafii,

– realizacji projektu “Podziel się Sercem” – zajęcia prowadzone przez wolontariuszy w sadowieńskim Przedszkolu, Szkole Podstawowej i Gimnazjum, które przybliżały dzieciom zasady wolontariatu i zachęcały do udziału w nim.

2015.12.08.2Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia również zwiększają w znacznym stopniu aktywność wolontariatu – będą zapewne zbiórki żywności, pieniędzy, paczki, a zbieranie kapsli „weszło nam chyba już w krew”. To tylko niektóre przykłady działalności tej grupy bezinteresownych opiekunów potrzebujących. Więcej o nich w artykułach w naszej zakładce „Wolontariat”.

Wróćmy jednak na krótką chwilę do Powiatu.

Szkoda, że władze powiatowe i osoby nadzorujące wolontariat w Powiecie nie dostrzegają naszych wolontariuszy. Szkolne Koło Wolontariatu działa przecież w placówce oświatowej, która podlega bezpośrednio Staroście Powiatowemu, a jego przedstawiciele czasami odwiedzali naszą ZSP podczas uroczystości, na których mówiono o działalności Koła.

Niedopatrzenie czy celowe działanie? Tego nie wiemy, ale… przykro. Sadowne jest być może zbyt daleko od siedziby władz powiatowych, a może władze doceniają tylko tych, których często widzą… u siebie.

Jeszcze raz podkreślam, że nie chodzi tu o nagrody, ale pamięć, wspomnienie dobrym słowem…

Aha, jeszcze jedno – jak się okazuje, nasi wolontariusze o powiatowym Dniu Wolontariatu dowiedzieli się od postronnych osób. Pominięto ich również w zaproszeniach na tę uroczystość. Szkoda, bo im zainteresowanie i wsparcie ze strony władz bardzo by się przydało.

Bez dalszego komentarza…

Korzystając z okazji, serdeczne życzenia dla naszych WOLONTARIUSZY z okazji Ich Święta. Życzę Wam dalszych sukcesów, cierpliwości i zaciętości w swoich działaniach. Bądźcie pewni – my mieszkańcy Sadownego doceniamy Waszą pracę. Powodzenia!

Sławek Chyliński

Źródło: www.powiatwegrowski.pl