Koncert „Mazowsze w Koronie”

2016.05.08.119 czerwca w kościele parafialnym w Sadownem odbędzie się koncert Chóru Filharmonii Narodowej w ramach XIII edycji Festiwalu „Mazowsze w Koronie”.

Na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu czytamy:

15 maja ruszamy w trzynastą muzyczną wędrówkę z Festiwalem Mazowsze w Koronie po naszym wielkimi i ciekawym regionie. Od 2001 roku do grudnia roku 2015 udało się, wspólnie z wieloma świeckimi  i duchownymi partnerami projektu, zrealizować na Mazowszu 132 koncerty.

W ubiegłym roku zespół socjologów pod kierunkiem dr Magdaleny Ochał rozważał nasz projekt w  wielu aspektach. Szczególnie dużo uwagi badacze poświęcili dwóm wydarzeniom: Koncertowi Marii Pomianowskiej i Przyjaciół Z Kolbergiem po Afryce i Azji w Dworku w Żabiej Woli i pierwszemu festiwalowemu koncertowi – Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyr. Ewy Strusińskiej, z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym i solistami, w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Był to okazały program Wielkie dzieła – Requiem d-moll W.A. Mozarta w Roku Św. Jana Pawła II. Oba koncerty oceniła wysoko publiczność (ponad 95% ocen bardzo dobrych). Wydarzenia projektu Mazowsze w Koronie określono jako „imprezy z wyższej półki”. Przedstawiciele bardziej wymagających odbiorców uznali koncerty Festiwalu za jedno z najistotniejszych lub wręcz najważniejsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu miejscowości. Określano je jako: „niezapomniane, wielkie przeżycie duchowe, magiczne, robiące wielkie wrażenie”. Niezwykle ucieszyło nas potwierdzenie uczestnictwa w koncertach całych, wielopokoleniowych rodziny. Mamy też spostrzeżenie, że wśród publiczności festiwalowej jednak zdecydowanie przeważa płeć piękna…

Inauguracja XIII edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie zaplanowana jest w Zerzeniu na terenie Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy w niedzielę, 15 maja br. o godz. 19.00.
W zabytkowym kościele po uroczystej Mszy Świętej wystąpi Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Kazimierza Bukata. Koncert ten uświetni obchody 150-lecia Gminy Wawer.

Na 2016 rok zaplanowaliśmy dwanaście Muzycznych Wieczorów.
Przewidujemy, że tegoroczna edycja projektu obejmie następujące powiaty: grodziski, kozienicki, ostrołęcki, piaseczyński, pułtuski, sokołowski, warszawski, węgrowski i wołomiński.
Po raz pierwszy na szlaku Festiwalu znajdą się: Zespół pałacowo parkowy w Chrzęsnem oraz kościoły: pw. Wniebowzięcia N.M.P w Zerzeniu, pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem, pw. św. Stanisława i Męczennika w Skrzeszewie oraz pw. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą.
Odwiedzimy także, kolejny już raz: Górę Kalwarię, Kamionną, Węgrów i Żabią Wolę. Mamy nadzieję  zrealizować koncerty również w Magnuszewie, Myszyńcu i Pułtusku.
Melomani na Mazowszu będą mogli usłyszeć m.in. sakralną muzykę chóralną i chóry operowe z XIX wieku, Śpiewy rzymskie z X wieku, Kanty polskie i ruskie pochodzące z rękopisów rosyjskich z XVII i początku XVIII wieku, Fanfary na Chrzest Polski 966-2016, czyli kompozycje z czasów średniowiecznych katedr, Muzykę dawnego Mazowsza i program góralski Nuty Wielkiego Pasterza

Małgorzata Ewa Kalicińska
Autor i Koordynator Festiwalu
Mazowsze w Koronie

 

KONCERT III

CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ – WIELKIE DZIEŁA
Niedziela, 19 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
SADOWNE, KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA 
(zabytek architektury z pocz. XX wieku)
POWIAT WĘGROWSKI, GMINA SADOWNE

Źródło: www.mazowszewkoronie.pl