Stop wypadkom

wypadek1Alarmujemy – 5 osób zginęło do końca maja tego roku na drogach powiatu węgrowskiego.

3 ofiary to piesi, pozostali to kierujący i pasażerowie.  Każde z tych zdarzeń niesie dodatkowo za sobą ogromne tragedie najbliższych, rodzin.

W okresie od stycznia do maja br. na drogach powiatu doszło do 21 wypadków, w których odnotowano udział 6 niechronionych uczestników ruchu drogowego. 5 osób zostało zabitych i 19 zostało rannych. Z analizy wypadków wynika, że sprawcami wypadków na pierwszym miejscu są kierujący samochodami osobowymi. W 5 przypadkach sprawcami wypadków byli piesi i motocykliści.

A główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości natychmiastowego zatrzymania auta.

Dlatego efektem zderzenia pojazdów czy potrącenia pieszego często jest śmierć. Oczywistym jest przecież, że duża prędkość w chwili wypadku przekłada się na impet zderzenia, a organizm ludzki ma niestety ograniczoną wytrzymałość.

Wiele osób uważa, że ilość ofiar to efekt stanu dróg. Jednak, jeśli kierowca dostosuje prędkość do stanu drogi, jeśli potrafi przewidywać sytuacje z jakimi może się spotkać, wówczas ryzyko jest minimalizowane.  W przeciwnym wypadku dochodzi do utraty panowania nad pojazdem i do tragedii.

Dla policjantów pracujących na drogach najważniejszym jest, aby jak najmniej osób ginęło w wypadkach. Miejsca kontroli, ich czas i działania policyjne opracowywane są na podstawie, między innymi danych jak te przytoczone powyżej. Funkcjonariusze w swojej pracy stosują zasadę „zero tolerancji” dla osób, które swoim zachowaniem zagrażają życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego. W ciągu minionych 5 miesięcy w powiecie węgrowskim 10 osób straciło prawa jazdy za zbyt szybką jazdę.

Jednak mimo zaangażowania funkcjonariuszy, to od kierowców, pieszych, pasażerów, rowerzystów, a więc od każdego uczestnika ruchu drogowego zależy to, czy na drogach będą ginąć ludzie. To kierujący musi być świadomy, że jego jazda może zabić. To pieszy musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego niewłaściwe zachowanie na drodze może skończyć się tragedią.

Apelujemy o rozsądek, respektowanie przepisów ruchu drogowego i szacunek do innych jego uczestników – by ludzie nie ginęli na drogach.

Policjanci przypominają o „skrzynce”, na którą można przesyłać informacje o

  • niebezpiecznych zachowaniach kierowców na drogach:

stopagresjidrogowej.kwp@ra.policja.gov.pl 

  • niebezpiecznych miejscach na drogach:

 wrdinzynieria@mazowiecka.policja.gov.pl  

Każda z tych informacji będzie potraktowana bardzo poważnie.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radom/sierż. szt. Anna Maliszewska