Taka sobie ciekawostka

2016.07.17.21O historii Regionu Sadowieńskiego i naszym Zespole Śpiewaczym słyszy się u nas dość często. Skąd jednak mają wiedzieć o tym mieszkańcy innych terenów?

Ot, taka sobie ciekawostka. Wyobraźcie sobie Państwo, że nie tylko na naszym terenie znane jest np. Muzeum Ziemi Sadowieńskiej czy Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”. Mówią o nich inni, a co więcej zachęcają do odwiedzenia Muzeum, a swoim gościom odtwarzają przy każdej okazji piosenki, które nie tak dawno nagrały na płycie „Sadowianki”. I co? To chwyta, jest zainteresowanie przyjazdem do Muzeum w Sadownem, a utwory naszego Zespołu naprawdę podobają się tym słuchaczom do tego stopnia, że pytają o możliwość zdobycia takiej płyty na własność.

2016.07.17.22Kto tak robi i kto promuje naszą Gminę? Otóż tymi pomysłowymi ludźmi są właściciele Galerii „Zambrzyniec” – Prywatnego Muzeum Sztuki Ludowej. Prowadzi je od kilku lat małżeństwo pp. Danuta Grodzka – Wojdyna i Sławomir Wojdyna.

Miejsce przepiękne, jak to się mówi: „rzut beretem” od nas, zlokalizowane w pobliżu Liwca – w Zambrzyńcu niedaleko Łochowa. Często odwiedzają je od wczesnej wiosny do późnej jesieni chętni wypoczynku, kontaktu ze sztuką lub innych atrakcji. Jak możemy poczytać na oficjalnej stronie Galerii, organizowane są tam imprezy integracyjne, małe przyjęcia weselne, spływy kajakowe Liwcem, wystawy malarskie i rzeźba, wystawy  rękodzieła ludowego i artystycznego, pikniki,  amatorskie sztuki teatralne, występy kapel ludowych,  inscenizacje „Żywy  Skansen”.

2016.07.17.23Prowadzone też są warsztaty: wyroby z wiórek lipowych, warsztaty tkackie na krosnach i ramkach, przędzenie wełny na kołowrotkach, gręplowanie wełny,  snucie motków wełnianych, przewijanie przędzy z motków na kłębki, zwijanie nici w motki na motowidle, zwijanie wełny w kłębki na wiatce koziołkowej, budowa  pająków, wycinanka z opłatka, kwiaty z bibuły i inne.

Są też dodatkowe atrakcje: oczywiście muzeum, agroturystyka, ale też przejażdżki rikszami, przejażdżki sankami na trawie, gra w kręgle, bulle,  gra w minigolfa, tor młodego komandosa, zajęcia sportowe na zielonym boisku, grill, ognisko, super zabawa w Piknikowym Ogrodzie, wycieczki busem z przewodnikiem po najbliższej okolicy.

2016.07.17.24Tak więc widzimy, że propozycji jest sporo, ale właściciele nie stronią od promowania podobnych sobie. A więc słyszy się tam często, jak wspomniałem, o sadowieńskich tradycjach ludowych i historii.

Na tej samej zasadzie zachęcamy do odwiedzenia Galerii „Zambrzyniec” – może będziemy mieli okazję tam się spotkać. Wcześniej można zapoznać się z jej ofertą i minionymi oraz planowanymi wydarzeniami kulturalnymi. Polecamy stronę internetową Galerii, a także Facebooka.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródła:

https://www.facebook.com/Galeria-Zambrzyniec-Prywatne-Muzeum-Sztuki-Ludowej-1545751589019456/?pnref=story

www.galeriazambrzyniec.pl