Kronika strażacka

W okresie od 08 – 14.05.2017 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 12 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym: 2 pożary, 10 miejscowych zagrożeń.

09.05.2017 – Zgrzebichy gm. Stoczek – Podtopiona posesja.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastęp OSP Stoczek stwierdził, że zalana spływającą wodą opadową z okolicy jest prywatna posesja (zaniżenie w stosunku do otaczających ją działek, brak możliwości odpływu wody) utrudniając korzystanie z budynku mieszkalnego i budynków gospodarczych (w jednym z pomieszczeń znajdowała się woda). Działania zastępu OSP polegały na wypompowaniu wody z posesji za pomocą pomp szlamowych do znajdującego się w dalszej okolicy rowu melioracyjnego.

12.05.2017 –Kołodziąż Rybie, gm. Sadowne –  Pomoc Pogotowiu Ratunkowemu.

Do SKKP PSP w Węgrowie wpłynęła prośba z Pogotowia Ratunkowego, o pomoc w zniesieniu osoby poszkodowanej z poddasza budynku inwentarskiego do karetki ZRM. Osoba poszkodowana (kontuzja podczas prac inwentarskich) znajdowała się pod opieką ratowników medycznych. Do zdarzenia zadysponowano zastępy OSP Sokółka i JRG Posterunek Ostrówek. Pierwszy na miejsce przybył zastęp OSP Sokółka, który wykonał rozpoznanie i zabezpieczenie miejsce zdarzenia. Ustalono, że mężczyzna z urazem kolana, znajduje się w sąsieku (poddasze) budynku inwentarskiego, do którego dostęp jest tylko po drabinie. Przyjęto założenie, że osoba poszkodowana będzie opuszczona na noszach typu deska przy zabezpieczeniu linkami ratowniczymi i asekuracji strażaków. Po przygotowaniu sprzętu i po przybyciu zastępu JRG przetransportowano osobę poszkodowaną do karetki ZRM. Na tym działania zakończono.

13.05.2017 – Łazy, gm. Łochów – Otwarcie mieszkania.

Po dotarciu we wskazane miejsce zastępów straży pożarnej stwierdzono, iż policja i Zespół Ratownictwa Medycznego nie mogą wejść do mieszkania, w którym znajdują się najprawdopodobniej zwłoki mężczyzny. Zastępy wykonały dostęp do obiektu wywarzając drzwi. Lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon mężczyzny.

13.05.2017 – Łochów, ul. Pokoju – Wypadek drogowy.

Po dotarciu we wskazane miejsce zastępów PSP i OSP stwierdzono, iż na skrzyżowaniu doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Wszyscy podróżujący opuścili je o własnych siłach i znajdowali się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego. Zastępy zabezpieczyły miejsce zdarzenia, zakręcono instalacje gazowe w pojazdach oraz odłączono akumulatory. Na prośbę policji kierowano ruchem drogowym a po zakończeniu oględzin przez policję usunięto pojazdy z drogi i zebrano z jezdni rozlane płyny eksploatacyjne przy pomocy sorbentu.

14.05.2017 – Sadowne  – Pożar samochodu osobowego.

Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy OSP i PSP zastały palący się pojazd na parkingu. Działania zastępu polegały na podaniu prądu wody w natarciu na palący się pojazd doprowadzając do lokalizacji a następnie ugaszenia pożaru. O działaniach zastępów powiadomiono dyżurnego policji, który skierował patrol w celu ustalenia przyczyn i właściciela pojazdu.

KP PSP Węgrów