Jak oddać ważny głos?

Wybory samorządowe już w niedzielę 21 października 2018 roku. Jeśli w wyborach na wójta potrzebna będzie II tura, to odbędzie się ona w niedzielę 4 listopada. W jaki sposób głosować, aby nasz głos był ważny?

W czasie wyborów samorządowych 2018 wyborcy z gminy Sadowne otrzymają cztery karty do głosowania – do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta gminy.

Jak wyglądają karty do głosowania w wyborach samorządowych 2018?

Każdy rodzaj kart ma inny kolor – biały dla rady gminy, żółty dla rady powiatu, niebieski dla sejmiku wojewódzkiego oraz różowy dla głosowania na wójta.

W jaki sposób głosować, aby głos był ważny?

Podczas wyborów samorządowych 2018 na każdej z kart swój głos należy oddać, stawiając znak X w kratce z lewej strony przy nazwisku wybranego kandydata.

Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Trzeba pamiętać, że w wyborach radnych do rady gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta możemy głosować tylko na jednego kandydata i postawić znak X przy jego nazwisku.

Zobacz też:

Znak „X”

Znak X na karcie wyborczej mogły tworzyć do niedawna dwie przycinające się linie. Jeśli narysowaliśmy coś więcej, głos był nieważny. Jednak po zmianie prawa X to: co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie wyznaczonego do głosowania pola.

II tura głosowania?

Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta gminy nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, w dniu 4 listopada 2018 r., również w godzinach od 7 do 21, zostanie przeprowadzone ponowne glosowanie (tzw. II tura), w którym sposób głosowania i warunki ważności głosu są analogiczne jak w dniu pierwszego głosowania.

Gdzie głosować ?

Ważne też, aby wiedzieć gdzie znajduje się siedziba naszej obwodowej komisji wyborczej. O tym mówi Obwieszczenie Wójta Gminy Sadowne na stronie https://www.bip.sadowne.pl/plik,2575,obwieszczenie-wojta-gminy-sadowne-z-dn-20-09-2018-r-o-numerach-oraz-granicach-obwodow-glosowania-wyznaczonych-siedzibach-obwodowych-komisji-wyborczych-oraz-mozliwosci-glosowania-korespondencyjnego-i-przez-pelnomocnika-w-wyborach.pdf

Z oficjalnymi listami kandydatów…

…do Rady Gminy Sadowne i na Wójta Gminy Sadowne możemy zapoznać się na stronie https://www.bip.sadowne.pl/373,ogloszenia

…do Rady Powiatu Węgrowskiego z Okręgu nr 4 (Sadowne, Stoczek) na stronie https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/143300/dist_council/4

…do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z Okręgu nr 6 (miasta Ostrołęka i Siedlce; powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski) na stronie https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/140000/voiv_council/6

Tekst: Sławek Chyliński

Źródła:

https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/index

https://www.bip.sadowne.pl/