Kronika strażacka

W okresie od  29.10 do 04.11.2018 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 11 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 1 pożar, 9 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

29.10.2018 –  Laski – wypadek.

Do KP PSP w Węgrowie wpłynęła formatka dotycząca zderzenia dwóch pojazdów w miejscowości Karczewizna. Po przyjeździe na miejscu zdarzenia zastępów OSP Łochów i OSP Laski strażacy stwierdzili, że prawdopodobnie w wyniku niezachowania ostrożności w ruchu drogowym doszło do zderzenia dwóch samochodów (dostawczego i osobowego). Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Na miejscu jednocześnie z zastępami straży pożarnej przyjechał ZRM, który zajął się osobą poszkodowaną (kierująca autem osobowym). Na miejsce zdarzenia dotarł zastęp JRG PSP Węgrów, który wsparły działania. Po zakończeniu działań grupy dochodzeniowo – śledczej policji, miejsce zdarzenia zostało uprzątnięte, a zastępy powróciły do bazy.

29.10.2018 – Łochów- Stacja PKP.

Do KP PSP w Węgrowie wpłynęła prośba z CPR Siedlce o pomoc ZRM w przeniesieniu osoby chorej znajdującej się na peronie na stacji PKP Łochów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Łochów, Kierujący Działaniami Ratowniczymi podał, że ZRM na miejscu, jest tylko dwóch ratowników, będziemy pomagać w transporcie chorego do karetki. Działania zastępu polegały na pomocy w przeniesieniu chorego do karetki, po czym działania zakończono, a zastęp powrócił do bazy.

31.10.2018 – Węgrów – LPR.

Do KP PSP w Węgrowie wpłynęła informacja z PRM Siedlce z prośbą o zabezpieczenie lądowiska dla LPR na ul. Krasińskiego w Węgrowie z jednoczesną informacją, że na miejscu zdarzenia nie będzie Zespołu Ratownictwa Medycznego. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy JRG PSP Węgrów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdził, że w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego znajduje się 5 letni chłopiec, który w wyniku uderzenia się o konstrukcję trzepaka doznał urazu głowy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu chłopcu (badanie urazowe, wsparcie psychiczne, kołnierz ortopedyczny). Po przybyciu na miejsce LPR, dowodzący działaniami strażak po konsultacji z załogą ustalił, że z uwagi na brak miejsca LPR wyląduje na boisku miejskim, a załoga zostanie dowieziona na miejsce zdarzenia samochodem JRG. Podczas prowadzonych działań na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano poszkodowanego, następnie na miejsce zdarzenia przybyła załoga LPR, która wsparła prowadzone działania medyczne. Po zabezpieczeniu poszkodowanego do transportu, został on przewieziony karetką pogotowia na stadion miejski, a następnie zabrany przez LPR do szpitala. Zastępy po zabezpieczeniu startu LPR zakończyły działania.

02.11.2018 – Twarogi – wypadek.

Do KP PSP Węgrów wpłynęła informacja dotycząca wypadku pojazdu osobowego na DK 62, jedna osoba poszkodowana. Po dotarciu na miejsce zdarzenia OSP Łochów, okazało się, że auto osobowe uderzyło w przepust, pojazdem kierowała jedna osoba, której pomocy udziela ZRM będący na miejscu zdarzenia (zaopatrują zranione kolano). Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia JRG PSP Węgrów wsparł działania OSP. Miejsce zdarzenia protokołem przekazano policji. Na tym działania zakończono.

02.11.2018 – Zarzetka- pożar samochodu.

Do KP PSP Węgrów wpłynęła informacja dotycząca pożaru samochodu osobowego w pobliżu sklepu w miejscowości Zarzetka. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Zalesie okazało się, że w samochodzie jest wybita szyba i wypalony fragment foteli, właściciel ugasił pożar przed naszym dojazdem, potrzebna policja. Na miejsce dotarł zastęp OSP Sadowne, natomiast Zastęp JRG został zawrócony z trasy. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatora w pojeździe, po przekazaniu miejsca zdarzenia policji działania zakończono, a zastępy straży pożarnej wróciły do bazy.

KP PSP Węgrów