Kronika strażacka 07-14.01.2019 r.

W okresie 07 – 14.01.2019 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 13 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary i 10 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy.

08.01.2019 – Lipki, gm. Stoczek – poszukiwanie osoby zaginionej.

Na prośbę policji został zadysponowany jeden zastęp z 6 strażakami do poszukiwań w określonym rejonie zaginionego mężczyzny. Po odnalezieniu zwłok działania straży zostały zakończone a dalsze czynności prowadziła policja.

09.01.2019 –Węgrów – kolizja.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że zderzeniu uległy samochód osobowy i samochód ciężarowy Scania. Pojazdami podróżowało łącznie 3 osoby, które opuściły pojazdy o własnych siłach i nie odniosły obrażeń ciała. Do czasu przybycia patrolu policji DK62 była częściowo zablokowana, a ruch odbywał się wahadłowo. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu pojazdów – odłączono akumulator w samochodzie osobowym. Po przybyciu patrolu policji pojazdy usunięto z drogi i zebrano z jezdni uszkodzone elementy karoserii i płyny eksploatacyjne.

10.01.2019 – Zambrzyniec, gm. Łochów – pożar kotłowni.

Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu OSP Łochów, KDR po rozpoznaniu stwierdził, że doszło do pożaru w kotłowni na paliwo stałe w drewnianym, parterowym budynku mieszkalnym krytym blachą. Przed przybyciem straży pożarnej mieszkańcy domu sami skutecznie prowadzili działania gaśnicze przy pomocy wiader z wodą i opuścili budynek. Prąd w obiekcie został wyłączony przez wyłącznik różnicowoprądowy znajdujący się w kotłowni. Ratownicy weszli do mieszkania w aparatach ochrony dróg oddechowych, dogaszając ostatnie zarzewia ognia w pomieszczeniu kotłowni wraz z wygaszeniem pieca na paliwo stałe oraz wybraniem jego zawartości na zewnątrz.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było nieumiejętne obchodzenie się z ogniem przy rozpalaniu pieca.

11.01.2019 – Zieleniec, gm. Sadowne – pożar stodoły.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Sadowne strażacy stwierdzili, że pali się stodoła drewniana o wymiarach 15×6 kryta blachą (cały budynek objęty pożarem), zagrożony jest budynek gospodarczy drewniany, oddalony ok. 6 m, nie ma osób poszkodowanych. Dowodzący akcją zażądał zadysponowania dodatkowych jednostek straży pożarnej z uwagi na możliwe problemy z zaopatrzeniem wodnym. Na miejsce zdarzenia przybył patrol policji oraz kolejne zastępy OSP, które wsparły prowadzone działania oraz podały kolejny prąd wody w natarciu. Po zlokalizowaniu pożaru przeprowadzono prace rozbiórkowe, przelano pogorzelisko wodą, co doprowadziło do likwidacji pożaru.

KP PSP Węgrów