Polacy z Sadownego ratujący Żydów zostaną godnie uhonorowani

24 marca 2019 roku odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych poświęconych rodzinie Lubkiewiczów i mieszkańcom Sadownego i okolic, pomagającym Żydom w czasie II wojny światowej.

Instytut Pileckiego zrealizował potrzebę mieszkańców Sadownego, upamiętnienia bohaterskiej postawy piekarzy z ul. Mazowieckiej, którzy pomagali w czasie II wojny światowej Żydom ukrywającym się przed Niemcami w pobliskich lasach. Ich losy zostały opisane w publikacji pt.: „Niedokończona historia” przez ks. prof. Pawła Rytel – Andrianika wydanej z okazji 500-lecia Sadownego staraniem Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Działam”. Proszę zapoznać się z fragmentem publikacji>>>

Historia Lubkiewiczów została przedstawiona również w programie TVP: „Warto rozmawiać”, za sprawą Karola Wojteczka (absolwenta LO w Sadowem), który współpracuje z Janem Pospieszalskim w realizacji audycji.

Bardzo dobrze się stało, że w Sadownem zostaną postawione kamienie pamięci o bohaterach tamtych czasów. Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do realizacji tego projektu: Instytutowi Pileckiego za projekt pomników i ich realizację oraz organizację uroczystości, Pani Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc za honorowy patronat, Pani Minister Kultury Magdalenie Gawin za determinację i wsparcie projektu, ks. Pawłowi Rytel Andrianikowi za ogrom pracy włożonej w dokumentowanie postaw Polaków ratujących Żydów i jego bratu Arturowi za impuls do działania, ks. proboszczowi Stanisławowi Wojciechowskiemu i bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi za wsparcie i modlitwę, Gminie Sadowne i Powiatowi Węgrowskiemu za współpracę przy realizacji przedsięwzięcia, potomkom rodziny Lubkiewiczów za przekazanie placu pod budowę pomnika i za podzielenie się z nami prawdziwą i pouczającą historią swojej rodziny.

Marek Renik