Uwaga! Ważne!

Na terenie powiatu węgrowskiego stwierdzono pierwszy przypadek choroby wirusowej afrykańskiego pomoru świń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Węgrowie informuje, iż w przebadanej kilka dni temu próbce, pobranej z dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Gajówka Wschodnia k. Stoczka, stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi.

Więcej na temat choroby na stronie https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/choroby-zakazne/2014-09-10-12-23-39/afrykanski-pomor-swin

Tekst: Sławek Chyliński