Kronika strażacka – 6-12 stycznia 2020

W okresie od 06-12 stycznia na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano 12 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 4 pożary, 7 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.07-01-2020 – Zarzetka- budynek gospodarczy.

Po przybyciu pierwszej jednostki straży pożarnej pożarem całkowicie objęty był budynek gospodarczy drewniany, kryty eternitem, o wymiarach. W środku znajdował się m.in. ciągnik rolniczy, samochód marki Fiat 126P, sprzęty silnikowe, rowery, inny sprzęt gospodarstwa domowego, również objęte całkowicie ogniem. Dopływ prądu został odłączony przez właściciela budynku. Pożar nie stwarzał w tym momencie zagrożenia dla sąsiednich budynków. Działania zastępu polegały w pierwszej chwili na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się budynek. Sukcesywnie na miejsce dojeżdżały kolejne zastępy OSP i JRG, które podawały kolejne prądy gaśnicze. Działania powyższe doprowadziły do lokalizacji pożaru. Dalsze działania polegały na wykonaniu prac rozbiórkowych, oraz stopniowym wynoszeniu na zewnątrz i przelewaniu znajdującego się w środku wyposażenia, co doprowadziło do ugaszenia pożaru.

09-01-2020 – Polków Sagały- wypadek.

Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Polków Sagały i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych oraz koparki, w wyniku czego jeden pojazd znajdował się w rowie na kołach, drugi stał na środku drogi (w którym była uwięziona osoba kierująca) oraz koparki która znajdowała się na poboczu drogi. Brak innych służb na miejscu, droga nieprzejezdna. Po chwili na miejsce zdarzenia przybył zastęp OSP Grębków. Działania zastępów OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanej przy pomocy sprzętu burzącego a następnie wydobyciu poszkodowanej z pojazdu i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.  Na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji oraz ZRM, którego lekarz przejął koordynację działań medycznych, i który po przebadaniu uczestników zdarzenia zdecydował o przewiezieniu do szpitala jednej osoby. Po zabraniu poszkodowanej do szpitala zastępy JRG zakończyły działania, na miejscu pozostały zastępy OSP, które wsparły Policję w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i kierowaniu ruchem drogowym, oświetlono miejsce zdarzenia. Po zakończonych czynnościach dochodzeniowych Policji, uprzątnięto jezdnię z pozostałości z rozbitych pojazdów..

10-01-2020- Szaruty – samochód osobowy.

Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy zastali pojazd znajdujący się w rowie na dachu, z którego wycieka paliwo, kierujący pojazdem stał w pobliżu pojazdu, nie uskarżał się na żadne dolegliwości, brak innych służb. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ograniczeniu wycieku paliwa, odłączeniu klem akumulatora, zakręceniu zaworu gazu oraz zebraniu za pomocą sorbentu benzyny, która wyciekła podczas zdarzenia. Na miejsce zdarzenia dojechał patrol Policji. Powyższe działania doprowadziły do zakończenia interwencji a teren przekazano protokołem Policji.

 

10-01-2020- Węgrów, ul. Nowiny – wypadek.

Doszło do uderzenia pojazdu osobowego w drzewo znajdujące się poza pasem drogowym, w wyniku czego pojazd znajduje się na dachu (częściowo na pasie drogowym). Pojazdem podróżowały 2 osoby, które opuściły pojazd przed przyjazdem służb. Razem ze strażą pożarną na miejsce dotarł patrol Policji oraz ZRM, który zajął się badaniem podróżujących pojazdem. Działania 2 zastępów polegały na zabezpieczeniu, oznaczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatora w pojeździe oraz zakręceniu zaworu gazu LPG. Po przeprowadzonym badaniu lekarz ZRM stwierdził, że uczestnicy zdarzenia nie wymagają hospitalizacji.

11-01-2020- Łochów, ul. Łochowska – winda.

Do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie telefoniczne, że dwie osoby zatrzasnęły się w windzie na stacji kolejowej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR zgłosił, że doszło do zatrzymania windy między piętrami, w której znajduje się dwóch mężczyzn. Działania ratowników polegały na otwarciu drzwi windy przy pomocy specjalnego klucza, ale ze względu na niewielką przestrzeń między podłogą windy a stropem nie udało się wydostać uwięzionych. Na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji oraz dyspozytor ruchu. Po dojeździe na miejsce działań pracownika serwisu stwierdził on, iż doszło do uszkodzenia bezpieczników krańcowych, które zostały naprawione. Następnie windę sprowadzono na dół, uwięzione osoby zostały uwolnione.

KP PSP Węgrów