Gościliśmy p. Mariolę Pryzwan

2015.03.11.311 marca uczniowie sadowieńskich szkół uczestniczyli w spotkaniu z p. Mariolą Pryzwan – autorką książkowych biografii znanych Polaków.

Posłużmy się krótką informacją, która rozpoczęła spotkanie w naszym Gimnazjum:

Już 10 lat mamy ogromny zaszczyt i przyjemność gościć w naszej szkole autorkę książek wspomnieniowo-biograficznych – niezwykłą osobę – naszą krajankę, rodem z Ostrowi Mazowieckiej, Panią Mariolę Pryzwan. Na co dzień Pani Mariola jest bibliotekarką i od wielu już lat pracuje w warszawskiej Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Po pracy oddaje się swej wielkiej pasji – pisze książki. Jej zbiory wspomnień o Annie Jantar, Halinie Poświatowskiej, Annie German czy Zbigniewie Cybulskim (to oczywiście nie wszystkie jej książki!) weszły do szerokiego obiegu, cieszą się powodzeniem, są wznawiane. Gromadzenie dokumentacji do książek, chodzenie śladami bohaterów, spotkania z ich rodzinami i przyjaciółmi to ogromna pasja Marioli Pryzwan. Następne to teatr, podróże i polska piosenka lat 60-tych i 70-tych. Uwielbia zielony kolor i białe kwiaty, zwłaszcza róże. Swoje książki podpisuje zawsze zielonym długopisem. Podczas pierwszej wizyty w naszym gimnazjum, w 2005 roku Pani Mariola opowiedziała nam o jednej ze swoich wielkich fascynacji literackich – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – „Lilce”. Dziś z okazji naszego „małego Jubileuszu” Pani Mariola przypomni nam portret tej niezwykłej i oryginalnej pisarki. Dla nauczycieli Gimnazjum – będzie to sentymentalny powrót spotkania sprzed 10 laty – zaś dla Miłych Gości i uczniów – okazja do poznania niezwykłej historii o „Lilce”.

Równie ciekawe – artystyczne powitanie – wierszem i piosenką – rozpoczęło spotkanie pisarki z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Płynne opowieści, czasami humorystyczne, z życia bohaterki książki bardzo wciągały i aż szkoda, że szkolny dzwonek przypominał o kończącym się spotkaniu. Już teraz jednak mamy nadzieję na kolejne, oczywiście najlepiej w niedługim czasie.

Tekst: Anna Gierej/sch

Foto: sch