Jedziemy na groby…

Dzień Wszystkich Świętych ma na celu uczczenie ludzi wyniesionych na ołtarze, jak również tych, którzy osiągnęli zbawienie, a nie zostali beatyfikowani.

W Polsce 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. Ludzie tradycyjnie odwiedzają w ten dzień groby zmarłych, modlą się w ich intencji, ozdabiają groby kwiatami i zapalają znicze. W odróżnieniu od dnia Wszystkich Świętych, następnego dnia, w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich zmarłych. To dzień modlitwy za tych, którzy znajdują się w czyśćcu i przygotowują się na przejście do nieba.

W tym roku święto to bezpośrednio poprzedza weekend, dlatego też warto właściwie zaplanować wizyty na grobach najbliższych – bez pośpiechu i rozsądnie. Nekropolia sadowieńska jest już przygotowana do nadchodzących uroczystości – w okolicy cmentarza na odwiedzających oczekują już sprzedawcy kwiatów i zniczy.

W okresie świątecznym proszę koniecznie przemyśleć sposób przybycia na cmentarz, gdyż miejsca parkingowe są ograniczone. W obrębie cmentarza i na drogach dojazdowych nie dokonano żadnych zmian w organizacji ruchu, ale zapewne wystąpią utrudnienia, gdyż zaplanowane stanowiska dla sprzedawców kwiatów i zniczy zajmują całą drogę dojazdową do cmentarza, a ich początek ma miejsce już przy ogrodzeniu zabudowań kościelnych. Stanowiska takie wyznaczone są również przy bocznej bramie cmentarza (przy drodze Sadowne – Sadoleś), gdzie dotychczas znajdowały się miejsca parkingowe.

Ze względu na to wskazane jest pozostawienie pojazdów daleko, na drogach dojazdowych do kościoła – ul. Kościuszki, Strażacka, Sosnowa, Wiejska, itp. lub – jeśli będą wolne miejsca – skorzystanie z parkingów: Plac Kościelny (dawne targowisko przy skwerku), przy sklepie Topaz, nowy parking „Mój Rynek” za kościołem. Uwaga! Łąki wokół cmentarza prawdopodobnie będą przekształcone na płatne parkingi.

Tekst/foto: Sławek Chyliński