Ciasta – bezowe

Przeważnie biała barwa, krucha, łamliwa konsystencja i bardzo słodki smak. Co to? To cechy charakterystyczne dla ciasta bezowego.

Rolada malinowa

Składniki:

Beza:

– 5 białek

– 300 g cukru

– 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej

– 1,5 łyżeczki octu winnego

Nadzienie:

– 500 ml śmietanki schłodzonej 30%

– 1 masa śmietanowa malinowa Dr. Oetkera

– 100 g malin

Sos:

– 150 g malin

– 1 łyżeczka cukru pudru

– ½ łyżeczki żelatyny Dr. Oetkera

Wykonanie:

Piekarnik nagrzej do temperatury 150°C. Blachę z wyposażenia piekarnika posmaruj cienko tłuszczem (olej lub masło) i wyłóż papierem do pieczenia.

Cukier wymieszaj w misce z mąką ziemniaczaną. Białka ubij na sztywno, a ubijając dodaj ocet. Następnie, łyżka po łyżce, dodawaj cukier z mąką. Masa powinna być sztywna i błyszcząca.

Gotową bezę rozsmaruj równomiernie na blasze (możliwie szybko), zostawiając 1 cm wolnego brzegu. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 20-25 minut. Po upieczeniu wyciągnij bezę z piekarnika i odstaw na około 5 minut.

Na blacie ułóż arkusz czystego papieru do pieczenia i przełóż na niego bezę, odwracając ją do góry nogami. Ściągnij delikatnie papier, na którym beza się piekła i pozostaw do całkowitego wystudzenia.

Masa malinowa:

Gdy beza już ostygnie, przygotuj masę malinową. Schłodzoną śmietankę wlej do wysokiego naczynia i ubijaj mikserem na najwyższych obrotach. Pod koniec ubijania zmniejsz obroty, dodaj malinową masę śmietanową i zmiksuj do połączenia się składników.

Gotową masę rozsmaruj na bezie (od strony jednego krótszego boku zostaw 3 cm wolnego miejsca), ułóż świeże maliny i zwiń całość od strony drugiego krótszego boku. Gotową roladę odstaw na około godzinę do lodówki. Podawaj z sosem malinowym.

Sos malinowy:

Maliny zmiksuj blenderem, przetrzyj przez sito do rondelka, aby pozbyć się pestek.

Żelatynę zalej niewielką ilością zimnej wody i odstaw na chwilę do napęcznienia.

Purée malinowe ustaw na średniej mocy palnika, dodaj cukier puder i podgrzej (nie trzeba gotować; ważne, aby było wystarczająco ciepłe do rozpuszczenia się żelatyny). Do ciepłego purée malinowego dodaj napęczniałą żelatynę i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Gotowy sos przelej do dzbanuszka.

Bezowa pianka

Składniki:

– 3 białka

– 3 łyżki mąki ziemniaczanej

– 3 łyżki zimnej wody

– ½ szklanki miałkiego cukru

– 1 łyżeczka octu

– cukier waniliowy

– sól

– tłuszcz do nasmarowania formy

– bita śmietana (może być w sprayu)

– 1 pomarańcza lub 2 mandarynki albo 1-2 kiwi

Wykonanie:

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, a następnie dodawać wodę, cukier, ocet i mąkę przesianą z cukrem waniliowym, stale ubijając. Bezowe ciasto przełożyć do natłuszczonej formy i wstawić do nagrzanego piekarnika (150-160 st. C), nie otwierając drzwiczek podczas pieczenia. Pozostawić w piekarniku do wystygnięcia. Przed podaniem przybrać ubitą śmietaną i cząstkami owoców.

Z kisielem

Składniki:

– 1 szklanka mąki pszennej

– 4 torebki kisielu wiśniowego lub żurawinowego albo porzeczkowego bez cukru

– 6 jajek

– 1 szklanka cukru

– 1 szklanka oleju lub 25 dag (1 kostka) masła

– 1 torebka proszku do pieczenia

– sól

– tłuszcz i tarta bułka do formy

– garść wydrylowanych wiśni lub czereśni

– 1 łyżka cukru

– 1 białko

Wykonanie:

Mąkę przesiać z kisielami, proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Jajka utrzeć z cukrem, dodać mąkę z dodatkami oraz olej lub stopione i ostudzone masło. Dokładnie wymieszać lub zmiksować. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką tortownicy i wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na 45-60 minut. Wiśnie maczać w białku i obtaczać w cukrze, a następnie przybrać nimi ostudzony placek.

Jagodzianki

Składniki:

Ciasto:

– 1 kg mąki

– 2 szklanki mleka

– 15 dag drożdży

– 25 dag (1 kostka) masła

– 1 szklanka cukru

– 10 żółtek (z białek można przygotować bezy)

– 1 szklanka cukru

– sól

– 1 całe jajko do posmarowania

– cukier puder do posypania

Nadzienie:

– 50 dag jagód

– 1 szklanka cukru pudru

– 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Wykonanie:

Drożdże pokruszyć i wymieszać z łyżeczką cukru i 2 łyżeczkami mąki w szklance ciepłego mleka, zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Żółtka ubić z cukrem i szczyptą soli, najlepiej na parze. Dodać mąkę, resztę mleka (powinno być ciepłe), roztopiony i lekko ostudzony tłuszcz oraz podrośnięte drożdże. Wyrabiać bardzo mocno (najlepiej mikserem), aż pojawią się pęcherzyki. Przykryć lnianą ściereczką i postawić w ciepłym miejscu. Poczekać, aż ciasto podwoi objętość. Przygotować nadzienie: jagody przebrać, wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną. Z wyrośniętego ciasta natłuszczonymi rękami formować małe bułeczki, robić w nich wgłębienie i nadziewać podobnie jak pączki. Układać na czystej ściereczce w ciepłym miejscu, poczekać aż znowu urosną, a następnie układać na wyłożonej folią aluminiową blasze, smarować rozmąconym jajkiem, piec w dość gorącym piekarniku (uwaga: łatwo się przypalają!).

Z marchewką

Składniki:

– 12 ½ dag (pół kostki) masła

– 1 szklanka startej na tarce z małymi otworami słodkiej marchewki

– 1 jajko

– 1 ½ szklanki cukru

– aromat lub cukier waniliowy

– 2 szklanki mąki pszennej

– 1 ½ łyżeczki sody lub proszku do pieczenia

– ¾ szklanki rodzynek

– sól

– tłuszcz do nasmarowania blachy

Wykonanie:

Rodzynki dokładnie wymyć i zalać ciepłą wodą, odstawić do napęcznienia. Masło o temperaturze pokojowej utrzeć na krem z jajkiem, szczyptą soli i aromatem waniliowym. Dalej ucierając, dodawać po łyżce utartą marchewkę. Sypkie składniki razem przesiać, połączyć z kremem marchewkowym i wyrobić na jednolite ciasto. Dodać odciśnięte rodzynki i dobrze wymieszać. Łyżką nakładać porcje ciasta na natłuszczoną blachę i piec na złoty kolor w nagrzanym piekarniku (180 st. C) – około 15 minut. Jeśli marchewka jest bardzo słodka, można zmniejszyć nieco ilość cukru.

Chmurki

Składniki:

– 30 dag cukru (1 ½ szklanki)

– 6 białek

– sól

– ½ szklanki bardzo mocnego naparu kawowego (najlepiej z kawy rozpuszczalnej)

Wykonanie:

Kawę wymieszać z cukrem i podgrzewać na małym ogniu, stale mieszając, do chwili, gdy powstanie gęsty, ciągnący się syrop, ostudzić. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i nie przestawając ubijać, wlewać po łyżce ostudzony syrop. Masę bezową kłaść łyżką na blachę wyłożoną folią aluminiową i wstawić do nagrzanego, nastawionego na minimum piekarnika na 2-3 godziny, aby ciasteczka raczej wyschły, niż się upiekły.

Z serem

Składniki:

Ciasto:

– 1 kg mąki pszennej

– 2 szklanki mleka

– 15 dag drożdży

– 25 dag (1 kostka) masła

– 10 żółtek

– 1 szklanka cukru

– sól

– tłuszcz do nasmarowania blachy

Nadzienie:

– 50 dag tłustego sera lub twarożku

– 2-3 żółtka

– cukier waniliowy

– cukier (do smaku)

– garść rodzynek

– 1 jajko do posmarowania

– cukier kryształ do posypania

Wykonanie:

Drożdże pokruszyć i wymieszać ze szklanką ciepłego mleka, łyżeczką cukru i dwoma łyżkami mąki. Odstawić do wyrośnięcia. Tłuszcz stopić. Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem, dodać resztę mleka, mąkę, stopiony tłuszcz, szczyptę soli i podrośnięty zaczyn. Wyrabiać do chwili, gdy w cieście pojawią się pęcherzyki. Przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ser przepuścić przez maszynkę, dodać żółtka, cukier (do smaku), cukier waniliowy i rodzynki, wyrobić na jednolitą masę. Natłuszczonymi rękami odrywać porcje podrośniętego ciasta, formować niewielkie, okrągłe bułeczki. Każdą z nich rozpłaszczyć, położyć porcję nadzienia i zalepić. Układać na natłuszczonej blasze, smarować rozmąconym jajkiem i posypać cukrem pudrem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec do zrumienienia.

Szaszłyki owocowe

Składniki:

– 20 suszonych śliwek bez pestek

– 2 spore jabłka kompotowe

– 2 jajka

– ½ szklanki mąki pszennej

– słodka śmietanka

– mielony cynamon

– ½ szklanki czerwonego wina

– sól, cukier puder do posypania

Wykonanie:

Śliwki dokładnie umyć, zalać winem, aby napęczniały, a następnie odcisnąć i podzielić na połówki. Jajka utrzeć z mąką i szczyptą soli, dodając tyle śmietanki, aby powstało jednolite ciasto o gęstej, płynnej konsystencji. Odstawić na pół godziny. Jabłka umyć i, nie obierając, pokroić w sporą kostkę. Na wykałaczki nabijać na zmianę połówki śliwek i kostki jabłka, oprószyć cynamonem i maczać w cieście. Smażyć jak pączki w głębokim tłuszczu, dobrze odsączyć, a przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródła:

– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Warszawa 2006

– www.wszystkiegoslodkiego.pl

– Internet