Dzięki uprzejmości p. Łukasza Rygało, który prowadzi stronę internetową „historia terenów powiatu wołomińskiego w dokumentach i wspomnieniach”, prezentujemy Państwu fragment artykułu z 1964 roku pt. „Mecz Wicher – Błękitni”.
Propaganda wojenna zrobiła swoje, toteż mieszkańcy wsi, miasteczek i miast Królestwa Polskiego nie byli specjalnie zaskoczeni, gdy rankiem pierwszego sierpnia 1914 r. ujrzeli na ścianach budynków szkarłatne plakaty informujące o wybuchu wojny i mobilizacji.
Tadeusz Kołodziejczyk, Władysław Kołodziński i Stanisław Marszewski to młodzi warszawiacy, którzy upalny sierpień 1934 r. spędzali na wywczasach w Sadownem, a na środę 8 sierpnia zaplanowali wycieczkę rowerową do Broku.
To nazwa nowej strony utworzonej przez miłośników historii gminy Sadowne. Strona ta poświęcona jest publikowaniu informacji o dawnych dziejach gminy Sadowne, a także przywrócenie pamięci dóbr Rażny i Kołodziąż.
Na prośbę naszej czytelniczki publikujemy przesłaną nam informację o możliwości zakupu nowej książki pt. „Wrota przeszłości. Słownik gwarowo-kulturowy Treblinki i okolic”, która zawiera również informacje o Gminie Sadowne.
Jedna z internautek z Warmii była tak miła i przesłała nam zdjęcie znalezione przez siebie w rosyjskich archiwach.
Spotykane w literaturze, malarstwie czy filmie opisy i obrazy staropolskich pogrzebów prezentują tę uroczystość, jako wydarzenie wręcz teatralne.