zupy

Zupki – grochowa, fasolowa, soczewicowa

Zupki – grochowa, fasolowa, soczewicowa

Zupa grochowa niektórym kojarzy się z wojskiem albo ze szkolną stołówką. Zazwyczaj grochówkę uważa się za typowo „męską” zupę, która tylko wtedy jest dobra, jak pływa w niej odpowiednio duża „wkładka mięsna”.

Zupki – kapuśniak

Zupki – kapuśniak

To też specjalność polskiej kuchni. Jedyny w swoim rodzaju, szczególnie w wersji z kiszoną kapustą.

Zupki – ogórkowa

Zupki – ogórkowa

Jedna z zup o smaku dzieciństwa, charakterystyczna dla polskiej kuchni, podobnie jak kiszone ogórki. Istnieje w wielu odmianach.

Zupki – pomidorowa

Zupki – pomidorowa

Najbardziej lubiana przez dzieci i dorosłych. Stały punkt szkolnych i przedszkolnych obiadów. Pomidorowa może też być ratunkiem dla wczorajszego rosołu.

Zupki – barszcz

Zupki – barszcz

Polska tradycja zna go w wielu wersjach i odmianach, odpowiednich zarówno na zimowe chłody, jak i na letnie upały, barszczyk może stanowić pyszny napój podawany w filiżankach z pasztecikiem lub jednogarnkowe sycące danie.

Zupki – żurek

Zupki – żurek

Zupy przygotowywane na zakwasie mają w kuchni polskiej wielowiekową tradycję, choć dziś pojawiają się na naszych stołach zazwyczaj od święta.

Zupki… flaczki

Zupki… flaczki

Tradycyjne flaczki są bardzo pracochłonne i na co dzień nie szykujemy takich dań. Proponujemy więc flaki w łatwiejszej wersji, która jest równie smaczna. Sekretem powodzenia jest w tym wypadku przede wszystkim dobór przypraw.

Tagged with: