Drobiowe przysmaki

Tym razem drób w roli głównej, obiadowej.

Kurczak pieczony na butelce z piwem

Składniki:

– 1 średni kurczak (ok. 1,60 kg)

– 0,5 litra jasnego piwa (w butelce)

– 3 goździki

Marynata czosnkowa: 1 łyżka oleju, 3 ząbki czosnku.

Marynata ziołowa: 2 łyżki oleju, rozmaryn, tymianek, kozieradka, słodka papryka w proszku, ostra papryka w proszku, mielony imbir, kilka kropli sosu sojowego, sól, pieprz.

Dodatkowo: 1 ½ kg ziemniaków, 20 dag cebuli, 5 dag pora, 4 ząbki czosnku, 2 łyżki oleju, ostra papryka w proszku, cząber, koperek, sól, pieprz.

Wykonanie:

Kurczaka opłukać, odciąć szyję, zalać zimną wodą i zostawić w niej kurczaka na około 1 godzinę. Następnie opłukać i osuszyć (można ręcznikiem papierowym).

Do jednej miseczki przelać olej. Czosnek obrać, opłukać i pokroić w kostkę. Dodać do oleju i wymieszać. Marynatą czosnkową natrzeć środek kurczaka.

Do drugiej miseczki przelać olej. Dodać szczyptę rozmarynu, tymianku, kozieradki, słodkiej i ostrej papryki w proszku, mielonego imbiru, kilka kropli sosu sojowego, sól i pieprz do smaku. Wszystko razem wymieszać i ziołową marynatą natrzeć kurczaka.

Tak przygotowanego kurczaka owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na około 24 godziny. Zamkniętą butelkę z piwem zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Po kilku minutach zdjąć naklejki, butelkę umyć i osuszyć.

Na drugi dzień otworzyć butelkę z piwem i połowę piwa przelać do szklanki. Kurczaka odwinąć z folii spożywczej i na otwartą butelką z piwem ostrożnie nałożyć kurczaka. Do otwartej butelki z piwem wrzucić goździki.

Ziemniaki obrać, opłukać i pokroić w plasterki. Cebulę obrać i pokroić w półplasterki, a por w plasterki. Czosnek obrać i pokroić w kostkę. Do dużej miski przełożyć ziemniaki, cebulę, por i czosnek. Dodać olej, szczyptę ostrej papryki w proszku, cząbru, koperku, soli i pieprzu. Całość razem wymieszać.

Dużą prostokątną formę o wymiarach 25 na 36 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej ziemniaki z przyprawami. W środku formy zrobić miejsce na butelkę z kurczakiem i ostrożnie przełożyć kurczaka. Całość włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez około 90 minut w temperaturze 180 °C. W trakcie pieczenia polewać kurczaka odlanym wcześniej piwem (np. za pomocą łyżki), aby skórka ładnie się zarumieniła.

Podane składniki wystarczą na około 8 porcji.

Sekret Orkana

Poniżej przepis na potrawę, która otrzymała 2 miejsce w wojewódzkim konkursie  pn. „Drób na polskim stole” w  Wyszkowie, a została wykonana przez uczennice Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem.

Sekret Orkana na cebulowej fantazji z duszonymi jagłami i tagliatellach z karotki

Składniki na 6 porcji

  • filet drobiowy – 3 szt.
  • sos sojowy – 2 ł.
  • pomidory suszone –  ½ słoika
  • ser pleśniowy Lazur – 1 opakowanie
  • boczek surowy – 3 plastry
  • sól, pieprz

Wykonanie

Filety drobiowe umyć i oczyścić.  W każdym z filetów naciąć kieszonkę, posolić, skropić sosem sojowym i włożyć do oleju z pomidorów.

Pomidory i  ser pokroić w słupki, boczek w paseczki. Wszystko wymieszać, dodać świeżo zmielony pieprz. Przygotowaną masą nadziać kieszonki, spiąć wykałaczką , obsmażyć ,  zapiec w naczyniu żaroodpornym w temp. 200OC.

Piersi pod pierzynką   

Składniki:

– liczba piersi drobiowych oraz składników tzw. pierzynki: pieczarki, cebula, marchew, sól, pieprz, majonez, ketchup, żółty ser  – wg uznania i możliwości biesiadników.

Wykonanie:

Starte na tarce o grubych otworach pieczarki przesmażyć z pokrojoną w kosteczkę cebulą. Piersi przekroić wzdłuż na plastry o grubości ok. 2 cm, lekko je zbić, posolić i popieprzyć. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć na niej piersi. Na piersiach kolejno układamy: pieczarki, startą na tarce o małych otworach surową marchew, majonez wymieszany z ketchupem, starty na tarce o grubych otworach żółty ser. Całość zapiekamy  ½ godz. w temperaturze ok. 180 st. C.

Piersi z kurczaka mogą być elementem dania obiadowego na bazie gotowanych ziemniaków, ryżu, frytek itp. Do dania wskazany jest mix surówek.

Piersi z kurczaka zapiekane w sosie ketchupowym

Składniki:

– ok. 1 ½ kg piersi

– mąka ziemniaczana i jajka – na panierkę

– czosnek granulowany, sól

– olej

Zalewa:

– 2 ketchupy po 500 g (ostry i łagodny)

– 1 kostka rosołowa

– ½ szklanki wody

– 1 buteleczka CYTRYNKI (200g)

Sposób wykonania:

Pokrojone w dużą kostkę piersi (3×3 cm) posolić, obsypać czosnkiem i włożyć do lodówki na 1 godz., następnie opanierować w jajku i mące oraz obsmażyć na oleju. Przygotować zalewę mieszając dokładnie podane składniki. Blachę wyłożyć folią aluminiową, ułożyć na niej piersi, zalać przygotowaną zalewą, wstawić do piekarnika i piec ok. 30 – 40 minut w temperaturze 180 st. C (na kilka minut przed zakończeniem pieczenia przykryć folią w celu zabezpieczenia przed nadmiernym spieczeniem wierzchniej warstwy potrawy).

W podobny sposób zamiast piersi można zapiekać skrzydełka. Wyśmienite np. z ryżem, zapiekanymi ziemniakami i sałatką z ogórka kiszonego lub białej kapusty. Jeśli ktoś lubi bardziej pikantne danie, to wskazane jest dodanie do sosu jednej łyżeczki mielonej, ostrej papryki.

Udka na słodko

Składniki:

– dowolna ilość udek z kurczaka oraz warzyw i owoców

Wykonanie:

Udka obsypać przyprawą (np. złocistą, staropolską lub inną do kurczaka) i pozostawić w lodówce na kilka godzin. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć na niej udka, suszone morele, śliwki, żurawinę, rodzynki, pokrojoną w plasterki marchewkę, pietruszkę i pokrojone w ósemki gruszki. Wszystko polać sosem TAO-TAO (słodko – kwaśnym lub pikantno – słodkim). Blaszkę przykryć folią aluminiową „błyszczącą stroną do góry”. Piec 1 ½ godziny.

Zamiast w piekarniku potrawę można zrobić w prodiżu, a zamiast udek mogą być piersi – też będą słodkie… Ilość warzyw i owoców uzależniona jest od gabarytu udek lub piersi!!!

Najlepiej podawać z ryżem, może być surówka z kapusty białej, pekińskiej lub jakaś inna – delikatna. 

Udka kurczaka z oliwkami i winem

Składniki:

– 5 dużych udek

– pół słoiczka zielonych oliwek bez pestek

– cytryna

– pół kieliszka białego wytrawnego wina

– 2 ząbki czosnku

– czubata łyżeczka przypraw ziołowych (rozmarynu, curry, papryki, imbiru)

– sól, pieprz, olej do smażenia.

Wykonanie:

Udka umyć, osuszyć, każde podzielić na dwie porcje. Natrzeć solą i pieprzem. Cytrynę wyszorować szczoteczką w gorącej wodzie, cienko obrać. Z miąższu wycisnąć sok, a skórkę pokroić w cienkie paseczki.

Z łyżki oleju, trzech łyżek soku z cytryny i połowy ziół przygotować marynatę. Skropić nią udka i odstawić je na godzinę do lodówki. Mięso osączyć z marynaty, obsmażyć z każdej strony.

Czosnek zmiażdżyć. Udka przełożyć do brytfanny, posypać ziołami i natrzeć czosnkiem. Piec ok. 45 minut w temperaturze 200-220 st. C, skrapiając od czasu do czasu wodą. Na 10 minut przed końcem pieczenia dodać osączone z zalewy i pokrojone oliwki, skórkę z cytryny i wino.

Podawać z babeczkami ryżowymi lub pieczywem i surówką.

Kurczak z pomidorami i mozzarellą w wykonaniu uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem

Składniki:

– 1 pierś z kurczaka

– 1 pomidor

– 1 kulka mozzarelli

– ser typu grana padano

– sól, pieprz

– świeża bazylia, oregano suszone

– oliwa z oliwek

Wykonanie:

Kurczaka rozcinamy w kilku miejscach, przyprawiamy solą, pieprzem, bazylią i oregano. Polewamy oliwą z oliwek. Umytego pomidora kroimy w plasterki, a mozzarellę w paski. Pokrojoną i przyprawioną pierś przekładamy do naczynia żaroodpornego i wypełniamy nacięcia na przemian mozzarellą oraz pomidorami, doprawiamy solą, pieprzem i dodajemy świeżą bazylię. Na tarce ścieramy ser bezpośrednio na przygotowanego kurczaka, a następnie wstawiamy go do piekarnika i pieczemy 45 – 50 minut w temperaturze 190 st. C. Gotową potrawę układamy na talerzu, posypujemy tartym serem, okładamy cienkimi plasterkami sera, doprawiamy pieprzem i dodajemy listki świeżej bazylii.

Film na stronie https://youtu.be/V77sV08ZRwk

Pieczona kaczka z kluseczkami ziemniaczanymi i buraczkami w pieczonym jabłku w wykonaniu uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem

Składniki:

– kaczka – 1 szt. 2000 g

– rozmaryn, tymianek, czosnek granulowany, sól, pieprz – po 20 g

– papryka słodka – 10 g

– olej – 125 ml

– jabłka – 2 szt.

– pomarańcza – 100 g

Sposób wykonania:

Przeprowadzić obróbkę wstępną surowców. Wszystkie przyprawy wymieszać z olejem. Kaczkę natrzeć przyprawami i odstawić na 2 godziny. Po upływie czasu kaczkę nadziać jabłkami i pomarańczą, spiąć i ułożyć w brytfannie. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 200oC na 2 godziny. Po upływie godziny przekręcić kaczkę na drugą stronę. Po upieczeniu z kaczki wyjąć jabłka, pomarańczę i wyporcjować.

Kluseczki ziemniaczane

Składniki:

– ziemniaki – 100 g

– mąka pszenna – 125 g

– mąką ziemniaczana – 100 g

– jaja – 1 szt.

– sól – do smaku

Sposób wykonania:

Przeprowadzić obróbkę wstępną ziemniaków. Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Po ugotowaniu ostudzić ziemniaki. Przecisnąć przez praskę. Do ziemniaków dodać przesianą mąkę oraz jajo i wyrobić ciasto, aby było jednolite. Uformować wałek o średnicy 1,5 cm i pokroić w plastry o grubości 2cm. Gotować partiami we wrzącej osolonej wodzie. Gdy wypłyną, gotować na wolnym ogniu nie dłużej niż 20 s.

Buraczki

Składniki:

– buraki – 500 g

– sól, ocet, pieprz – do smaku

– jabłka – 600 g

Sposób wykonania:

Przeprowadzić obróbkę wstępną buraków. Buraki gotować do miękkości. Zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przyprawić solą, pieprzem i octem do smaku. Włożyć do wydrylowanego jabłka. Zapiec w piekarniku w temp. 200oC 15min.

Sos żurawinowy

Składniki:

– woda – 250 ml

– cukier – 200 g

– żurawina – 200 g

– sok malinowy – 100 ml

– sok z pomarańczy – 50 ml

Sposób wykonania:

Wszystkie składniki włożyć do rondla i zagotować. Gotować do odparowania wody.

Kaczkę, kluseczki ziemniaczane, buraczki ułożyć na talerzu, kaczkę polać sosem żurawinowym.

Klopsiki indycze ze szpinakiem w sosie serowym z ryżem na sypko  – przepis kulinarny Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem – Weronika Karczmarczyk

Składniki:

– 250 g mielonego fileta z indyka

– 200 g szpinaku rozdrobnionego

– 200 g marchwi

– 2 szt. jaja (żółtka)

– 20 g skrobi ziemniaczanej

– 250 ml wody

– sól, pieprz do smaku

Wykonanie:

Przeprowadź obróbkę wstępną surowców. Sporządź masę z mięsa, szpinaku, marchwi startej na grubych oczkach, żółtek oraz skrobi ziemniaczanej. Dopraw do smaku. Wyrób masę, podziel na 4 równe części i uformuj okrągłe klopsiki. Wrzuć klopsiki na gotującą się wodę. Duś pod przykryciem. Odcedź pulpety z wody.

Sos serowy

Surowce:

– 100 g serka topionego śmietankowego

– 50 g marchwi

– 200 ml bulionu warzywnego lub drobiowego

– sól pieprz do smaku

– pęczek koperku

Sposób wykonania:

Bulion zagotuj razem ze startą na grubych oczkach marchwią. Serek topiony rozpuść w małej ilości gorącej wody. Gdy marchewka będzie miękka, dodaj do mięsa roztopiony serek. Całość duś 10-15 minut, mieszając od czasu do czasu. Sos dopraw solą i pieprzem do smaku, oraz posyp koperkiem.

Ryż na sypko

Surowce:

– 240 g ryżu

– 360 ml wody

– sól do smaku

Sposób wykonania:

Przeprowadź obróbkę wstępną ryżu. Ryż gotuj wolno pod przykryciem, aż wchłonie całą wodę.

Źródła:

www.smaczny.pl

www.liceumsadowne.pl