Ciasta – Rozmaitości I

Dla każdego coś… słodkiego.

Karpatka

Składniki:

Ciasto:

– ½ kostki masła

– 1 szklanka wody

– 1 szklanka mąki

– 5 jajek

– ½ porcji waniliowego proszku do pieczenia

Krem:

– ½ opakowania waniliowego lub śmietankowego budyniu (bez cukru)

– 1 szklanka mleka

– 20 dag masła

– ¾ szklanki cukru pudru

– ewentualnie łyżka brandy lub rumu

Wykonanie:

Szklankę wody zagotować ze szczyptą soli w teflonowym rondelku, a gdy zawrze, dodać masło i gotować przez chwilę na małym ogniu. Następnie wsypać przesianą mąkę i szybko wymieszać drewnianą łyżką. Podgrzewać na niewielkim ogniu, stale mieszając, aż masa stanie się szklista i zacznie odstawać od brzegów rondelka. Zdjąć z ognia i lekko ostudzić, a potem wbijać po jednym jajku i nadal mieszać, na koniec dodać proszek do pieczenia. Podzielić ciasto na dwie części i upiec każdą część na oddzielnej blasze, w gorącym (200 st. C) piekarniku przez około 20 minut, nie otwierając drzwiczek podczas pieczenia. Przygotować budyń (nie dodając jednak ani cukru, ani masła). Masło utrzeć na krem z cukrem i jajkiem, następnie dodawać po łyżce ostudzony budyń, a na koniec dodać rum lub brandy. Jedną warstwę karpatki posmarować kremem i przykryć drugą warstwą. Posypać obficie cukrem pudrem.

Keks

Składniki:

– 1 szklanka mąki pszennej

– ¾ szklanki cukru

– cukier waniliowy

– ½ kostki masła

– 6 jajek

– 1 puszka ananasa lub brzoskwini w zalewie

– ½ szklanki rodzynek

– ½ szklanki grubo posiekanych orzechów (włoskie, arachidowe, migdały)

– 3 łyżki rumu lub brandy, ewentualnie kilka kropli aromatu rumowego

– tłuszcz i tarta bułka do formy

Wykonanie:

Owoce odsączyć z zalewy, najlepiej pozostawiając na cedzaku na 30 minut. Pokroić w niewielką kostkę. Rodzynki umyć i namoczyć w rumie lub w wodzie z dodatkiem aromatu, dokładnie odsączyć i razem z owocami obtoczyć w mące. Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na krem, następnie dalej ucierać, dodając po jednym żółtku i po łyżce pozostałą mąkę. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą żółtkową oraz bakaliami. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką keksowej formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C) na 5—60 minut.

Placek z bakaliami

Składniki:

– 3 szklanki mąki

– 1 ½ szklanki cukru

– 1 porcja proszku do pieczenia

– 1 szklanka naturalnego jogurtu

– 3 jajka

– cukier waniliowy

– duża garść mieszanych bakalii albo grubo posiekanych orzechów arachidowych

– ¾ szklanki oleju

– 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej

– sól

– tłuszcz i tarta bułka do formy

– cukier puder do posypania

Wykonanie:

Mąkę przesiać z cukrem, proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Jajka ubić z jogurtem i cukrem waniliowym, dodać do ciasta i dobrze wyrobić, następnie, nadal wyrabiając, powoli wlewać olej. Bakalie obtoczyć w mące ziemniaczanej i dodać do ciasta, wymieszać. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na 35-40 minut. Przed podaniem posypać przez sitko cukrem pudrem.

Babka

Składniki:

– 5 jajek

– 1 szklanka cukru

– 1 kostka masła

– ½ szklanki mąki pszennej

– 1 szklanka mąki ziemniaczanej

– skórka otarta z 1 cytryny

– 1 porcja proszku do pieczenia

– cukier puder do posypania

– tłuszcz do nasmarowania formy

Wykonanie:

Masło stopić i lekko ostudzić. Oba rodzaje mąki przesiać razem z proszkiem. Jajka ubić z cukrem do białości, następnie po łyżce dodawać przesianą mąkę i roztopioną margarynę. Dodać skórkę z cytryny i dobrze wymieszać. Przelać do natłuszczonej formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na 30-40 minut. Po wystygnięciu posypać przez sitko cukrem pudrem.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródło: Kuchnia Polska, Małgorzata Caprari, KDC, Warszawa 2006