Ręka rękę myje…

2016.01.10.1Nie chodzi tu o popularne powiedzenie, nie dopatrujmy się też żadnych podtekstów. Po prostu, odpowiedzmy sobie na proste pytanie…

Czy wiesz, jak ważne jest mycie rąk?

Każdego dnia mamy kontakt z milionami bakterii. Ale czy myjemy ręce dostatecznie często, aby się ich pozbyć? Dowiedz się co należy zrobić, aby były naprawdę czyste.

AT1Zrób sobie przerwę… Z pewnością opłaca się dbać o to, aby ręce były czyste. Dlatego mycie ich kilka razy dziennie ma sens. Myjąc ręce przed jedzeniem – chronisz siebie. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj o umyciu rak przed założeniem ich – w ten sposób zarazki nie dostaną się do oczu.

Jedzenie

Brak dbałości o higienę w kontakcie z żywnością prowadzi do rozprzestrzeniania się wirusów, czego skutkiem może być choroba. Tak więc nie zapominaj o myciu rąk przed przygotowywaniem i jedzeniem posiłków. Jeśli miałeś do czynienia z surowym jedzeniem takim jak mięso, ryba czy jajka, wyrób sobie zwyczaj mycia rąk zanim dotkniesz innych produktów albo zanim będziesz używał przyborów kuchennych.

Higiena osobista

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest umycie rąk po skorzystaniu z toalety. Nie należy zapominać, że liczba bakterii znajdujących się na naszych dłoniach, po takiej wizycie podwaja się. Obecnie szacuje się, że około 50% mężczyzn i 25% kobiet nic sobie z tego nie robi i rąk nie myje…

Dookoła świata

Ciepło wytwarzane przez telefony i fakt, że są w ciągłym użyciu oznacza, że na każdym centymetrze kwadratowym twojej komórki mogą żyć tysiące mikrobów – to więcej niż w toalecie, na podeszwach butów i klamkach.

W trosce o innych

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii jest niezwykle istotne w sytuacji, kiedy opiekujesz się kimś innym: kimś starszym, chorym, dzieckiem, a nawet zwierzęciem. Codzienne czynności takie jak zmiana pieluszki czy opatrunku, czyszczenie kuwety czy wyrzucanie śmieci powoduje, że masz stały kontakt z bakteriami. Mycie rąk po każdej z tych czynności zmniejszy ryzyko przenoszenia ich dalej.

Kilka prostych rad dotyczących właściwej higieny rąk:

– używaj ciepłej wody (nie za gorącej i nie za zimnej)

– myj dokładnie całą powierzchnię dłoni, nie zapominając o trudniej dostępnych miejscach jak np. przestrzeni między palcami

– zwróć szczególną uwagę na paznokcie, gdzie czają się bakterie

– opłucz ręce i osusz je czystym, suchym ręcznikiem.

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna