Świąteczny królik

2016.03.17.28I w ostatniej jeszcze chwili dania z królika na świąteczny stół.

Dzięki uprzejmości Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem udostępniamy dwa przepisy na wykorzystanie królika, które poddano ocenie podczas ostatniego konkursu wewnątrzszkolnego.

Królik duszony na cebulowej pierzynce

Przepis na jedno z konkursowych dań – Królika duszonego na cebulowej pierzynce, z soczewicą, grillowaną gruszką i sosem żurawinowym.

Składniki:

2016.03.17.25Do królika

1 tuszka królika

2 cebule

4 ząbki czosnku

3 łyżki przyprawy do dziczyzny

2 łyżki oleju

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka majeranku

3 łyżki octu winnego

1 łyżka posiekanej natki pietruszki

10 dag suszonej żurawiny

Sos żurawinowy:

15 dag suszonej żurawiny

1 pomarańcza

2 łyżki cukru

5 łyżek czerwonego wina

sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Puree z zielonej soczewicy:

pół szklanki zielonej soczewicy

1 i 1/2 szklanki bulionu warzywnego

2 łyżki masła

2-3 ząbki czosnku

1 łyżeczka słodkiej papryki

pieprz, sól

Dodatkowo gruszka do grillowania

SPOSÓB WYKONANIA:

Królik:

Królika oczyścić, pokroić na kawałki. Cebulę pokroić w piórka, czosnek przecisnąć przez praskę. Sporządzić marynatę z octu winnego, oleju, soli, przyprawy do dziczyzny, czosnku, majeranku i natki pietruszki – kawałki królika dokładnie natrzeć marynatą. Przełożyć królika do brytfanny lub naczynia żaroodpornego dodać cebulę i żurawinę. W tym momencie najlepiej żeby tak zamarynowany królik postał całą noc w lodówce – wtedy wszystkie smaki się połączą, z braku czasu minimum 30 minut. Piec około 90 minut w temperaturze 180 stopni. Pół godziny przed końcem pieczenia zdejmujemy przykrywkę z brytfanny lub naczynia.

Sos żurawinowy

Żurawinę przełożyć do rondla, dodać cukier, sok z pomarańczy i dusić na wolnym ogniu, dodać wino i ogrzewać aż sos zgęstnieje. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Powstały sos zmiksować.

Puree z zielonej soczewicy


Ugotować soczewicę na bulionie razem z masłem i czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Gdy soczewica będzie miękka doprawić solą, pieprzem i papryką. Całość zmiksować na gładką masę, lub przetrzeć przez sito.

Grillowana gruszka

Gruszkę umyć, przekroić na cztery części, wydrążyć gniazda nasienne. Rozgrzać patelnię grillową, układać kawałki gruszki.

Królik duszony w marynacie miodowo – musztardowej

Przepis na jedno z konkursowych dań – Królika duszonego w marynacie miodowo – musztardowej, z sosem śliwkowym, piernikiem i grillowaną polentą.

2016.03.17.23Królik w marynacie miodowo – musztardowej:

1 tuszka królika

3 łyżki oliwy

3 łyżki miodu

3 łyżki łagodnej musztardy

4 ząbki czosnku

włoszczyzna

2 cebule

2 łyżki masła

0,5 l bulionu

ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz

Królika oczyścić, umyć, osuszyć. Przygotować marynatę z miodu, musztardy oleju i czosnku przeciśniętego przez praskę, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Powstałą marynatą natrzeć królika i odstawić do lodówki na 30 minut. Po upływie tego czasu wyjąć królika z lodówki i obsmażyć na maśle. Do naczynia żaroodpornego wlać bulion, przełożyć królika rozdrobnioną w talarki włoszczyzną i pokrojoną w piórka cebulą, dodać ziele angielskie i liść laurowy. Wstawić do nagrzanego na 180 stopni piekarnika na 50 minut, następnie zdjąć pokrywę z naczynia, zwiększyć temperaturę do 220 stopni i ogrzewać jeszcze 20 minut.

Sos śliwkowy:

0,5 kg śliwek mrożonych lub świeżych

ocet balsamiczny

sól, pieprz, słodka lub ostra papryka

Śliwki przełożyć do rondla, podlać delikatnie woda żeby się nie przypaliły i ogrzewać aż się rozgotują. Doprawić do smaku octem balsamicznym, solą, pieprzem i papryką. Przetrzeć przez sito lub zblendować dla otrzymania gładkiej, jednolitej konsystencji. Jeżeli sos jest za rzadki można go zagęścić zawiesiną z mąki ziemniaczanej i wody lub zwyczajnie ogrzewać na małym ogniu aż nadmiar wody wyparuje.

Piernik

4 pierniczki najlepiej w lukrze

70 g masła

Pierniczki bardzo dokładnie pokruszyć lub zblendować

Masło roztopić, dodać do pokruszonych pierników. Ma powstać konsystencja mokrego piasku.

Grillowana polenta

1 szklanka kaszy kukurydzianej

3 szklanki wody

sól

Do gotującej się osolonej wody wsypywać stopniowo kaszę. Cały czas mieszać energicznie żeby nie powstały grudki. Gotować kaszę na małym ogniu około 10 minut cały czas mieszając aż masa będzie kleista i zacznie odstawać od ścianek garnka. Tacę lub inne naczynie o niezbyt wysokich ściankach wyłożyć folią spożywczą. Przełożyć do niego kaszę, wyrównać powierzchnię i odstawić do wystudzenia. Gdy kasza wystygnie pokroić ją w trójkąty i grillować na patelni.

Źródło: www.liceumsadowne.pl