Warto jeść jabłka?
Owszem – są jednym z najbogatszych źródeł błonnika pokarmowego, który reguluje perystatykę jelit i zapobiega chorobom układu pokarmowego (także nowotworowym).
Właściwości pęczniejące składników błonnika pokarmowego zapewniają uczucie sytości, a niska kaloryczność pozwala na zachowanie szczupłej sylwetki nawet przy dużym spożyciu jabłek. Wysoka zawartość pierwiastków zasadotwórczych, w tym głównie potasu pozwala na zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej organizmu.
Zawartość polifenoli – naturalnych antyoksydantów, którym przypisuje się korzystne działanie organizmu (chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, które mogą doprowadzić do raka i choroby serca) to dodatkowe zalety jabłek.
Porady dla kupujących: Nie zwracaj uwagi na gatunek jabłek. Jedz te, które najbardziej lubisz, pod warunkiem, że są nie uszkodzone.
Porady dla konsumentów: Przechowuj je w chłodnym miejscu, ale pamiętaj, że najlepszy smak i aromat mają jabłka o temperaturze pokojowej. Dlatego swoją dzienną porcję trzymaj w zasięgu ręki, abyś mógł po nie sięgnąć zawsze, gdy masz ochotę.
Korzyści zdrowotne: Jedz jabłka razem ze skórką bowiem właśnie w skórce znajduje się szereg substancji o działaniu przeciwrakowym (np. polifenoli). Pokrojone jabłka nie ściemnieją jeżeli skropisz je sokiem z cytryny.
Jedno średniej wielkości jabłko (100 g) zawiera: energia – 46 kcal, witamina C – 9,2 mg, beta karoten – 24 mikrograma, błonnik pokarmowy – 2 g.
Przykład wykorzystania:
Słodkie jeżyki z goździkami
– 6 dojrzałych jabłek, kilkanaście goździków przyprawowych, 2 łyżeczki cukru waniliowego
Z umytych jabłek usunąć gniazda nasienne. Wsypać do ich środka po 1/3 łyżeczki cukru waniliowego. Każde jabłko ponabijać równomiernie z wierzchu goździkami tak, by przypominały jeżyka. Owoce wstawić na ok. 20 minut do gorącego piekarnika. Wyjąć gdy jabłka będą miękkie. Podawać na gorąco.
Agata Tabor – pielęgniarka szkolna
Na podstawie Programu Prewencji Pierwotnej Centrum Onkologii