Dziewczyna w szarym mundurze…

2016-09-09-19 września 1939 roku….

Miał na piersi szary krzyż
I zaledwie 10 lat
Był harcerzem tak jak my
I tak samo kochał świat

Dziś szybuje pośród chmur  […]

Bo poświęcił młode życie
Walcząc w szarych szeregach
Wielu takich jest harcerzy
Szybujących u wrót nieba […]

Nie zobaczą swoich dzieci
Lecz pamiętać o nich będą
O swych młodych bohaterach
Owianych smutna legendą

tekst: Piotr Łupina

„Młoda dziewczyna prawdopodobnie przyjechała na wakacje do znajomych lub rodziny do Sadownego. I tutaj zastaje ją wojna. 9 września 1939 roku, w Sadownem pojawiają się niemieckie wojska, które napotykają zacięty opór polskich żołnierzy. W polskich okopach pomiędzy żołnierzami młoda dziewczyna w szarym mundurze…” opowiada zgromadzonym przy grobie harcerzom Janusz Bruśk, sadowianin, pasjonat historii.

W służbie Ojczyzny polegli wówczas nie tylko żołnierze. Swoją największą ofiarę – życie, złożyła również Maryla Krajewska, harcerka, która zginęła 9 września pamiętnego roku, pomagając żołnierzom broniącym Sadownego.

W rocznicę śmierci 123 DH Włóczykije złożyła hołd poległym w walce o wolność Sadownego, składając kwiaty i zapalając symboliczny znicz na grobie Maryli Krajewskiej oraz grobie żołnierzy, złożonych na sadowieńskim cmentarzu.

Był z nami pan Janusz, który opowiadał o wydarzeniach, które miały miejsce w Sadownem w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Dziękujemy za tę wyjątkową lekcję historii.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Sylwia Ilczuk