Odkwaszamy organizm

Jedząc prawidłowo dobrane pokarmy, dbamy o zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej organizmu. Jest ona warunkiem prawidłowej przemiany materii, zachowania dobrego stanu zdrowia i urody.

Ma również korzystny wpływ na utrzymanie właściwej wagi.

Spożywany w ciągu dnia pokarm powinien w 80 proc. składać się z produktów o odczynie zasadowym (warzywa zielone i korzeniowe), a w 20 proc. z produktów zakwaszających organizm (kawa, mięso, wędliny, sery żółte, słodycze).

W wypadku zachowania tej równowagi organizm wykorzystuje własne zapasy substancji mineralnych, np. zużywając wapń lub magnez z kości. Rodzi to różne problemy zdrowotne. W zakwaszonym środowisku przestają też być trawione tłuszcze.

Jednak nie tylko żywność zakwasza organizm. Sprzyja temu również zbyt szybkie jedzenie. Jeżeli żywność nie zostanie strawiona w górnych odcinkach jelit, w dolnych – pod wpływem wyższej temperatury ciała – zaczyna fermentować i powstają kwasy oraz gazy. Powoduje to częste wzdęcia, prowadzi też do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Początkowo organizm broni się sam, magazynując rozwodnione kwasy w swoim układzie limfatycznym. Wynikiem może być obrzęk naczyń. Gdy nadmiar kwasów gromadzi się w tkankach skóry, jest przyczyną powstania cellulitu oraz zmarszczek.

Nadmiar kwasów może być zneutralizowany dzięki spożywaniu żywności o odczynie zasadowym. Zmniejsza to zarazem ilość zmagazynowanych w organizmie wody i tłuszczu. Przywrócenie równowagi likwiduje też zmęczenie.

Jak zaplanować dietę?

– jedz 4 razy więcej pokarmów zasadowych niż kwasowych;

– jedz 2-3 razy w tygodniu chude mięso i ryby. Unikaj wędlin;

– potrawy doprawiaj dużą ilością ziół, ogranicz natomiast solenie;

– wypijaj dziennie 2-3 l wody mineralnej lub herbatki ziołowej;

– jedz 3 główne duże posiłki i 2 małe.

Jak rozróżnić „dobre” i „złe” pokarmy?

Produkty spożywcze i napoje o odczynie kwaśnym to np.: kawa, herbata, wysokoprocentowy alkohol, napoje słodzone (coca-cola, oranżada), słodycze, marmolada, mięso wieprzowe i wołowe, ryby słodkowodne i morskie, drób, wędliny, twarde sery żółte, kakao, produkty z mąki pszennej, twaróg, oczyszczony ryż.

Produkty o słabym odczynie kwaśnym: chleb pełnoziarnisty, suchary, płatki owsiane, makaron.

Produkty oraz napoje o odczynie zasadowym to np.: soczewica, biała fasola, wyroby z soi, syrop klonowy, daktylowy, mleko kwaśne oraz świeże, ziemniaki, grzyby, owoce, warzywa (oprócz kalafiora, kapusty włoskiej, karczochów), sałata, natka pietruszki, rodzynki, suszone owoce (oprócz dzikiej róży), żółtko, orzechy i nasiona, woda niegazowana, nie słodzone soki warzywne i owocowe.

Produkty spożywcze neutralne: migdały, orzechy laskowe, masło, śmietana, chleb chrupki, sucharki pełnoziarniste.

A co powinno się jadać? Oto przykłady dań dla dwóch osób.

Śniadanie do wyboru:

– 2 kromki chleba pełnoziarnistego posmarować 2 łyżkami kwaśnej śmietany. Obłożyć 8 pokrojonymi w plasterki rzodkiewkami i posypać posiekanym szczypiorkiem,

– musli z 5 dag płatków owsianych, 5 dag płatków pszennych, łyżki nasion słonecznika, banana, pokrojonej na kawałki pomarańczy oraz 500 ml mleka,

– na jajecznicę: roztrzepać 2 jajka i wymieszać z pokrojonym pomidorem oraz 2 pieczarkami. Usmażyć na łyżce masła. Podawać z 2 kromkami pełnoziarnistego chleba. Do tego 2 jabłka.

Zupy (przepis podstawowy dla 2 osób: ugotować 25 dag warzyw w ¾ l wody):

Zupa warzywna – do ¾ l bulionu dodać 10 dag drobno pokrojonych warzyw korzeniowych (marchewki, selera, pietruszki) i 15 dag pokrojonych w kostkę ziemniaków. Doprawić solą morską. Gotować ok. 5 minut. Zupę zmiksować na puree, doprawić łyżką jogurtu i posiekaną zieleniną.

Zupa porowa – na łyżce rozgrzanego masła zeszklić 5 dag pora pokrojonego w plasterki. Włożyć 20 dag pokrojonych w kostkę ziemniaków. Doprawić szczyptą soli morskiej, majerankiem i tymiankiem. Zmieszać z ¾ l bulionu warzywnego.

Dania główne (z podanych składników można przyrządzić porcję dla dwóch osób):

Kurczak w sosie grzybowym

15 dag piersi kurczaka doprawić curry i papryką. Piec w nagrzanym do temp. 180 stopni piekarniku około 20 minut. Na sos: zagotować 1/8 litra mleka. Zmieszać 2 łyżki mleka z łyżeczką zagęszczacza i wlać do mleka. Dodać 5 dag pokrojonych w plasterki pieczarek. Gotować 5 min. Doprawić sosem Worcester oraz łyżeczką posiekanego szczypiorku. Na puree ziemniaczane: dwa ugotowane i obrane ziemniaki zmiksować z odrobiną gorącego bulionu warzywnego. Podawać z 10 dag zielonej sałaty polanej dressingiem przyrządzonym  z 15 dag jogurtu, łyżeczki octu balsamico i ziół.

Naleśniki z warzywami

Na gładką masę wymieszać 7 dag mąki, ¼ l mleka i 2 jajka. Rozgrzać 2 łyżeczki oliwy i usmażyć 4 cienkie naleśniki. 20 dag pokrojonych warzyw (np. por, marchew, papryka) gotować przez 10 min. Krótko zahartować zimną wodą. Zmieszać 6 łyżek twarożku, posiekaną zieleninę, dodać warzywa. Masą posmarować naleśniki i zwinąć. Pokroić w plastry.

Pizza ziemniaczana

Na ciasto: obrać 30 dag ugotowanych w łupinach ziemniaków. Wystudzone zemleć, lekko posolić, wymieszać z jajkiem i 3 dag maki ziemniaczanej. Rozwałkować ciasto i włożyć do okrągłej formy. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni około 10 minut. Pokroić w kostkę pół strąka papryki, pomidor, pół cukinii, cebulę. 5 dag pieczarek pokroić w plasterki. Obłożyć ciasto warzywami i grzybami. Posypać 20 dag pokrojonej w kostkę mozzarelli oraz oregano. Piec 15 minut w temperaturze około 220 stopni.

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna