Wielkanoc z Wandą…

…to hasło tegorocznego biwaku harcerskiego zorganizowanego przez 23 DH Wataha w Miedznie.  Uczestniczyli w nim harcerze z Hufca Doliny Liwca w Węgrowie. W sumie 110 harcerzy, w tym 22 druhów z drużyny sadowieńskiej.

Dlaczego „z Wandą”? Otóż Wanda Rutkiewicz – polska alpinistka i himalaistka, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu, która jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka i pierwsza Polka, stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi, jako pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2, na co dzień jest patronką 23 DH „WATAHA”.

Biwak rozpoczął się od piątkowego wieczoru (a ściślej nocy), bo tuż po ciszy nocnej zadzwonił alarm na nocną grę terenową „W poszukiwaniu skarbu”. Gra ciekawa, śmieszna, ale i nieco trudna, bo po nieznanym terenie, w nowym środowisku i w dodatku w ciemnościach z mnóstwem pułapek i niespodzianek. Ale czas na poszukiwania został wykorzystany efektywnie i tuż przed północą wszystkie drużyny wróciły z trofeami.

W sobotę pobudka, szybkie śniadanie i znowu w teren. Rajd patrolowy! Harcerze, podzieleni na zastępy patrolowe, wyposażeni w mapę okolicy wyruszyli na 4-godzinną wędrówkę po Miedznie i okolicach. Każdy patrol musiał wykazać się umiejętnościami z zakresu terenoznawstwa (umiejętnością czytania mapy) oraz wiadomościami z zakresu wiedzy harcerskiej. Na punktach patrolowych sprawdzano m.in. umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz survivalu, trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną, znajomością harcerskich piosenek, jak również wiedzą o patronce gospodarzy. Każdy zastęp walczył o najwyższe laury, ale jak to w sportowej rywalizacji – zwycięzca jest tylko jeden.  W patrolu, który zajął pierwsze miejsca w rywalizacji, znaleźli się również druhowie z naszej drużyny.

Popołudnie harcerze spędzili na przygotowaniu wielkanocnej palmy – trzymetrowej długości, kolorowa niewątpliwie była ozdobą niedzielnej procesji. Miłą niespodziankę przyniósł sobotni wieczór, spędzony w miedzeńskim GOK-u, gdzie uczestniczyliśmy w niecodziennym widowisku przygotowanym przez młodzież z tamtejszego KSM-u. Spektakl „Krew jego na nas”, wprowadził bardzo licznie zgromadzoną widownię w refleksję i świąteczny nastrój Niedzieli Palmowej i Świąt Wielkiej Nocy.

Kulminacyjnym punktem biwakowego programu było sobotnie, wieczorne świecowisko, które przyniosło niespodziankę siedmiorgu naszym druhnom i druhom: Marcie Szymanik, Oliwii Felińskiej, Natalii Decyk, Bartkowi Cyranowi, Kacprowi Kądzieli, Bartkowi Jaruchowskiemu, Maćkowi Szcześnikowi, którzy w obecności zgromadzonych harcerzy oraz gości złożyli swoje przyrzeczenie harcerskie i otrzymali harcerski krzyż. Spośród naszych harcerzy wyróżnić należy również Michalinę Zakrzewską i Olę Ziółkowską, które zadbały o oprawę muzyczną świecowiska, akompaniując na gitarach. Dalsza część wieczoru upłynęła na prezentacjach przedbiwakowego zadania, czyli filmów – wywiadów na temat Świąt Wielkanocnych. I tu słowa uznania druhów: dla Bartka Cyrana, Oliwii Felińskiej, Marty Szymanik i Maćka Szcześnika, którzy byli autorami filmu prezentowanego przez naszą drużynę.

W niedzielny poranek, po śniadaniu udaliśmy się, wraz z przygotowaną dzień wcześniej palmą, na Mszę Świętą w miejscowym kościele. Po Mszy wróciliśmy do szkoły na „końcowe odliczanie” – apel, w trakcie którego podsumowano trzydniowy biwak, wręczono nagrody za biwakową rywalizację oraz zasłużone podziękowania.

A my ze swojej strony składamy podziękowania na ręce pana Waldemara Cyrana – Wójta Gminy Sadowne za zorganizowanie przejazdu drużyny do Miedzny.

Z harcerskim pozdrowieniem i życzeniami radosnych i spokojnych Świat Wielkanocnych druhny i druhowie 123 DH „Włóczykije” wraz z druhną drużynową Sylwią Ilczuk.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Sylwia Ilczuk