„Sadowianki” – Sadowne – Ocięte
Agroturystyka – „Przy lesie – Na Górce”- Piotr Olkowski.
Witamy Polskich Miłośników Caravaningu
,,Firma HEKA-Mobilreisen od 10 lat zajmuje się organizowaniem wycieczek dla posiadaczy samochodów /przyczep campingowych/. Zainteresowanie ze strony czasopisma „Polski Caravaning” skłoniło nas do zwrócenia uwagi na rozwijający się polski rynek caravaningowy. Po wielu spotkaniach z Polskimi camperowiczami postanowiliśmy przedstawić ofertę również dla polskiego turysty. Ponieważ mamy polskie korzenie z miłą chęcią zabierzemy Państwa do najpiękniejszych zakątków świata, na początek Maroko oraz kraje nad bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa, Estonia oraz Sankt Petersburg. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą prosimy o kontakt telefoniczny bądź E-Mail, naturalnie po polsku i chętnie udzielimy odpowiedzi na każde pytanie. Pracujemy również dla grup zorganizowanych i klubów camperowych.”
Na początku zamieściłam małą reklamę turystycznej firmy pod nazwą HEKA-Mobilreisen, ponieważ w sierpniu drogi SADOWIANEK i drogi niemieckich turystów korzystających z usług tej firmy na krótko splotły się ze sobą. Państwo Iwona i Piotr Olkowscy prowadzą gospodarstwo agroturystyczne o nazwie: ,,Przy lesie – Na górce”. Gospodarstwo znajduje się w Ociętem, gmina Sadowne, w pobliżu rzeki Ugoszcz i bezpośrednim sąsiedztwie lasu.
Miejsce urocze cieszące wzrok a przy trym bogate w jadło i picie. Państwo Olkowscy przygotowali wspaniałą gościnę dla przybyłych turystów, a całą okrasą imprezy były SADOWIANKI, które w śpiewie i tańcu zaprezentowały polskie ludowe piosenki, zwyczaje i tradycje.
Cała impreza trwała do późnej nocy.
A ja, chociaż wtedy tam nie byłam, pysznego jadła nie próbowałam
i wina nie piłam, wszystko dokładnie z opowiadań zasłyszałam i tu właśnie opisałam!
SADOWNE – FESTYN WAKACYJNY
12 lipca 2015, od południa na placu targowym w Sadownem zaczęli gromadzić się uczestnicy Festynu Wakacyjnego. Pierwsza część Festynu, którą prowadził wodzirej – p. Michał Rokicki, to prezentacja Gminy i nawiązanie do tradycji regionu oraz zabawy dla dzieci.
Na skwerku dostępna była wystawa obrazująca wyniki ostatnich wydarzeń i inwestycji na terenie gminy Sadowne.
Po rozpoczęciu imprezy kolejno prezentowały swoje umiejętności zespoły ludowe:
– „Kapela Łochowska”,
– „Gwizdalanki”,
– Zespół Śpiewaczy „Sadowianki,
Bezpośrednio po występach zespołów ludowych mogliśmy obejrzeć prezentację taneczną młodzieżowego zgrupowania Neon Pink z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Grabinach. Były też zabawy dla dzieci, które przygotowali i z udziałem młodej publiczności przeprowadzili animatorzy tej sztuki DeeDee & Tonio.
Popołudnie przeznaczone zostało na występy zespołów prezentujących muzykę młodzieżową i disco polo. Tę część Festynu rozpoczął koncertem Zespół FAJTERS, a przerywnikiem przed kolejną falą muzyki był pokaz sokolnika.
Tłumy fanów muzyki zostały w końcu usatysfakcjonowane – ze sceny głośno rozbrzmiał Zespół REAVEN, po nim znany nam już wcześniej – SAMI SWOI, aż w końcu pojawił się Zenek Martyniuk i Zespół AKCENT.
Widzowie, jak to podczas każdego występu p. Zenka oszaleli…
Aż szkoda było kończyć tę zabawę i wracać do domu, ale… może spotkamy się na podobnej imprezie za rok. Dziękujemy organizatorom za jej przygotowanie…
Sadowne jeszcze chyba takich tłumów nie widziało.
Wszystkie ulice zastawione były samochodami osób przybyłych na koncert AKCENTU.
SADOWNE – GMINNO – PARAFIALNE DOŻYNKI
15 sierpnia w Sadownem odbyły się gminno-parafialne dożynki. Rolnicy z całej gminy zaprezentowali ponad 20 wieńców dożynkowych.
Internet na temat Dożynek:
„Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był, jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Na Śląsku opolskim nazywane żniwniok.
Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.”
Już od 10 lat prowadzą gospodarstwo rolne wielopokoleniowe. Jest ono ukierunkowane na hodowlę bydła mlecznego. Za nimi z koszem chleba stoją Bogusia i Zbyszek Danajowie i pozostałe SADOWIANKI.
Po mszy św. ulicami Sadownego przeszedł barwny korowód z wieńcami dożynkowymi niesionymi przez przedstawicieli poszczególnych wsi.
– Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, jednak tak dawniej, jak i dziś są one ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika na nasze stoły codziennie trafia chleb – powiedział wójt gminy Sadowne, p. Waldemar Cyran podczas oficjalnego rozpoczęcia uroczystości. Pan Wójt wspomniał, iż właśnie praca rolnika jest podstawą ludzkiej egzystencji.
– Również ja jestem rolnikiem i wiem jak ta ciężka praca wygląda. Chylę przed wami czoła, drodzy rolnicy – dodał wójt naszej gminy p. Waldemar Cyran.
W wydarzeniu udział wzięło wielu samorządowców i polityków. Obecna była także pochodząca z Sadownego członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, która powiedziała, że dożynki są doskonałą okazją, aby podziękować wszystkim rolnikom za trud, wysiłek i każdą kroplę potu, którą wkładają w to, by ziemia sadowieńska wydawała jak najlepsze plony.
– Wasz pot i wasza praca jest ukoronowaniem tego, co można z naszej ziemi wypracować. Wasze dożynkowe wieńce są pięknym symbolem waszej pracy. Chciałabym, żeby nikomu z nas, z naszej pięknej gminy, nigdy nie zabrakło chleba, żebyśmy się tym dobrym chlebem mogli zawsze dzielić. Jesteśmy jedną wielką rodziną, my wszyscy, którzy działamy na rzecz gminy Sadowne – powiedziała Elżbieta Lanc.
Tegoroczne Dożynki przebiegały pod hasłem „Dziękujemy rolnikom seniorom”, więc na podziękowania dla nich także przyszedł czas. Urząd Gminy Sadowne przygotował pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone najbardziej zasłużonym rolnikom z terenu gminy.
Rolnicy otrzymali medale „Pro Masovia”, które w imieniu marszałka województwa wręczyła członek zarządu Elżbieta Lanc. Te szczególne wyróżnienia trafiły do Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”, Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo-Handlowego „DREW POL” Marek Puścion – Płatkownica, Zakładu Produkcji Maszyn Rolniczych „PROMAR” Dariusz Nowak – Złotki i Zakładu Handlowo-Produkcyjnego „ AGROLA” Zdzisław Niegowski – Płatkownica.
Pan Marek Sawicki – minister rolnictwa i rozwoju wsi – odznaczył dziewięciu zasłużonych rolników z terenu naszej gminy .
Wyróżnienia otrzymali: Andrzej Wrzosek, Tadeusz Wierzbicki, Waldemar Cyran, Marek Gajewski, Robert Dębkowski, Marek Zasłona, Tomasz Szymanik, Sławomir Wycech i Henryka Składanek.
Medal pamiątkowy,, PRO MASOVIA” – Zespół SADOWIANKI
Medal Pamiątkowy Pro Masovia dla SADOWIANEK
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajęło sołectwo Zalesie, drugie – Płatkownica, trzecie – Kolonia Złotki. Dożynkom towarzyszył kiermasz sztuki ludowej i wiele innych atrakcji.
Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2017 (kronika dostępna w zbiorach GOK Sadowne)