Dożynki 2017

15 sierpnia w Sadownem odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Tym razem ich gospodarzem było sołectwo Morzyczyn Włóki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji rolników w miejscowym kościele parafialnym. W centrum świątyni oczywiście znalazły się wieńce dożynkowe wykonane przez poszczególne sołectwa, a ich asysty wprowadzili Starostowie Dożynek – Państwo Anna i Piotr Ogonowscy z Morzyczyna Włóki.

Po mszy korowód uczestników Dożynek Gminno – Parafialnych przemaszerował na Plac Kościelny, gdzie kontynuowano już bardziej świeckie uroczystości, które poprowadził Sekretarz Gminy Sadowne p. Zbigniew Bocian.

Po oficjalnym powitaniu publiczność miała okazję podzielić się symbolicznie z Wójtem Gminy Sadowne p. Waldemarem Cyranem, jego małżonką oraz Starostami Dożynek chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów zbóż. Uroczystość była też okazją do przekazania podziękowań i wyróżnień – z racji tego, że hasło tegorocznych Dożynek brzmiało: „Mała pszczoła – wielka praca”, a więc głównie zostały one skierowane pod adresem lokalnej grupy pszczelarzy. Podziękowania otrzymały osoby reprezentujące poszczególne miejscowości:

Wilczogęby

Zbigniew Kądziela

Kołodziąż

Tadeusz Dąbrowski

Rażny

Jadwiga Zasłona

Sadowne

Andrzej Szczechura

Waldemar Gałązka

Sławomir Samsel

Henryk Rolek

Sojkówek

Janusz  Gałązka

Sylwester Osman

Józef Kowalczyk

Janusz Sędek

Kołodziąż Rybie

Jan Marcjaniuk

Jerzy Smolewski

Sokółka

Krzysztof Berezowski

Zalesie

Krzysztof Koroś

Dominik Dąbrowski

Andrzej Drozd

Sadoleś

Ryszard Kalbarczyk

Daniel Wysocki

Zarzetka

Bogdan Puścion

Krzysztof Kalbarczyk

Elżbieta Olton

Bojewo

Mirosław Stryjek

Henryk Wycech

Płatkownica

Damian Dąbrowski

Zieleniec

Artur Małetka

Ocięte

Rafał Zawadzki

Jerzy Skarpetowski

Kocielnik

Tadeusz Kalbarczyk

Janina Rekuz

Artur Dębkowski

Grabiny

Elżbieta Kujawa

Morzyczyn Włóki

Sławomir Decyk

Szynkarzyzna

Tadeusz Danaj

Podziękowania z rąk Wójta Gminy p. Waldemara Cyrana otrzymali też Państwo Marianna i Tadeusz Kalbarczykowie za długoletnią i bezinteresowną opiekę nad miejscem upamiętniającym bł. Edwarda Grzymałę. Podczas swojego koncertu takie podziękowanie otrzymał też Zespół „Sami Swoi” za współpracę z Gminą Sadowne i wkład w organizację lokalnych imprez kulturalnych.

Uroczystość uświetniły też występy zespołów ludowych: „Sadowianki” z Sadownego, „Małkinianki” z Małkini Górnej i „Złote Lata” z Sokołowa Podlaskiego, a powołana Komisja Konkursowa w składzie pp.: Adam Kowalczyk, Anna Kunicka, Jerzy Kisiel, Ewa Piórkowska i Zbigniew Bocian, oceniła wieńce dożynkowe. W tym roku za najpiękniejsze wieńce nagrodzono sołectwa:  I miejsce- Grabiny, II – Płatkownica, III – Sojkówek, wyróżnienia: Morzyczyn Włóki, Morzyczyn Włościański i Wilczogęby. Nagrodzeni też zostali finaliści Konkursu na najpiękniejszy ogród Gminy Sadowne.

Laureatami tegorocznej edycji tego Konkursu zostali: I miejsce – Dorota i Tadeusz Wiska, zam. Sadoleś; II miejsce – Marzena i Grzegorz Niegowscy, zam. Zalesie; III miejsce – Iwona i Mariusz Doboszowie, zam. Sadowne. Wyróżnienia otrzymali: Dorota i Marek Szczechurowie, zam. Sadowne oraz Iwona i Piotr Olkowscy, zam. Ocięte. Nagrody wręczył laureatom p. Waldemar Cyran, sprawujący patronat nad Konkursem, p. Ewa Piórkowska – jego Organizator z ramienia GOK oraz ks. Stanisław Wojciechowski – współorganizator Dożynek, a także p. Tomasz Gajewski, PSB Mrówka Sadowne – sponsor głównych nagród i p. Sylwia Filipiak – właściciel Sklepu Ogrodniczego AGAWA w Sadownem, sponsorująca nagrody dla wyróżnionych. Przedstawiciele KRUS wręczyli też nagrody laureatom odbywającego się podczas Dożynek konkursu na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym pt. „Pracuj bezpiecznie”.

Były też koncerty muzyczne – w programie „Ciao Amore” wystąpił włoski wokalista Andrea Lattari, muzykę taneczną i dyskotekową zaprezentowali: Zespół „Sami Swoi” oraz DJ Rawa – prowadzący też część artystyczną Dożynek – i Zespół Violino.

Wokół odbywającej się uroczystości dożynkowej goście mogli zapoznać się w przygotowanych do tego celu stoiskach z propozycjami firm i organizacji pracujących na rzecz rolnictwa, a także z prezentacjami twórczości lokalnych artystów. Nie zabrakło też czasu i miejsca m.in. na dobrą zabawę dla dzieci w wesołym miasteczku oraz dla dorosłych – nie tylko przy dobrej muzyce. Były też  stoiska kulinarne, w tym np. z pokazem pieczenia sękacza przez p. Ewę Mitowską lub degustacją dziczyzny przygotowanej przez myśliwych Koła Łowieckiego Św. Huberta w Sadownem.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Zobacz też film>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński