Znane i lubiane…
Na chwilę wrócimy do listopadowych warsztatów kulinarnych w sadowieńskim Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Oświatowego w Stoczku.
Wypróbowali tradycyjne i znane już przepisy, ale sprawdzone przez kolejne pokolenia. Wykonanie… chyba proste, bo młodzieży szło składnie, a i efekt był… smaczny. Może ktoś zechce wykorzystać podpatrzone przepisy.
FAWORKI (CHRUST)
Składniki:
– 2 szklanki mąki
– ½ szklanki śmietany 18% (kwaśnej)
– 4 żółtka
– 1 mały (25 g) kieliszek spirytusu
– cukier puder do posypania
– 50 dag smalcu do głębokiego smażenia
– sól
Sposób wykonania:
Wymieszać mąkę ze śmietaną. Dodać żółtka, odrobinę soli i spirytus. Wyrobić gęste ciasto jak na makaron. Ciasto podzielić na kilka części. Każdą z nich jak najcieniej rozwałkować, przy jak najmniejszej ilości mąki do podsypania na stolnicy lub stole.
„Arkusz” ciasta kroić na paski o szerokości ok. 3 cm. Każdy z pasków kroić na kawałki długości 8-10 cm. Każdy kawałek rozciąć na środku wzdłuż na długości 3-4 cm. Jeden koniec paska przełożyć przez nacięcie i wywinąć.
W garnku rozgrzać tłuszcz. Na tłuszcz wrzucać faworki i smażyć na złoto. Faworki wyjąć, odłożyć na chwilę na papierowy ręcznik, przełożyć na talerz. Na koniec posypać cukrem pudrem.
Składniki:
– ziemniaki – 1 kg
– mąka pszenna – 280 g
– mąka ziemniaczana – 50 g
– jaja – 2 szt.
– suszone śliwki 400 g
– sól – do smaku
– mąka pszenna na podsypkę – 50 g
– bułka tarta – 20 g
– cukier – 30 g
– masło – 40 g
– twaróg – 250 g
– śmietana 18%, duża
Sposób wykonania:
Przeprowadź obróbkę wstępną produktów. Sporządź ciasto ziemniaczane. Uformuj wałek o średnicy ok. 4 cm i pokrój na kawałki 2 cm. Spłaszcz ciasto, na środku połóż owoc, zlep, nadając ciastu kształt kulki. Gotuj powoli na małym ogniu, odcedź. Sprawdź stopień ugotowania. Polej stopionym masłem ze zrumienioną bułką tartą i posyp cukrem lub polej śmietaną 18%.
Sposób wykonania ciasta ziemniaczanego:
Ugotowane ziemniaki, jeszcze ciepłe przepuść przez praskę na stolnicę. Dodaj jaja, sól i mąkę, zarabiaj nożem. Wyrób krótko rękami.
PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI SUSZONYMI
Składniki nadzienia:
– 1 kg kapusty kwaszonej
– 100 g cebuli
– 30 g grzybów suszonych
– 50 ml oleju
– sól, pieprz do smaku
– 10 g bułki tartej
Sposób wykonania:
Grzyby opłucz, namocz, ugotuj, odcedź. Kapustę podduś, odcedź, dobrze odciśnij. Cebulę umyj, obierz, pokrój w kostkę, zrumień na oleju. Kapustę i grzyby drobno pokrój lub zmiel (sito z dużymi otworami). Składniki wymieszaj, dodaj bułkę tartą, dopraw do smaku.
Ciasto pierogowe
Składniki:
– mąka pszenna – 500 g
– 1 jajo
– woda letnia – ok. 250 ml
– mąka do podsypania – ok. 20 g
Sposób wykonania:
Przeprowadź obróbkę wstępną surowców (jaja umyj, zdezynfekuj, sprawdź świeżość, mąkę przesiej).
Do przesianej mąki dodaj jajo i zarób ciasto nożem, wlewając po trochu wodę.
Wyrób ciasto (dobrze wyrobione ciasto jest miękkie, jednolite w przekroju, lśniące, ma liczne drobne otworki). Ciasto przykryj na jakiś czas, a następnie podziel na części i rozwałkuj je na grubość 1,5 – 2 mm, podsypując na stolnicy mąką.
Z rozwałkowanego ciasta wycinaj krążki – możesz użyć do tego celu szklanki. Na każdy krążek nałóż farsz i zlep brzegi. Pierogi gotuj wrzucając je na osolony wrzątek – ok. 5-6 minut od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię.
RACUCHY DROŻDŻOWE
Składniki:
– mąka pszenna – 380 g
– drożdże – 25 g
– mleko – 250 ml
– jaja – 2 szt.
– cukier – 20 g
– sól – 1 g
– cukier waniliowy – 10 g
– cukier puder – 50 g
– tłuszcz do smażenia – 300 ml
Sposób wykonania:
Przeprowadź obróbkę wstępną surowców. Wykonaj ciasto metodą jednofazową, ustal jego gęstość – powinno mieć konsystencję gęstej śmietany; po wymieszaniu składników pozostaw ciasto do wyrośnięcia. Rozgrzej tłuszcz, odcinaj łyżką porcję cista, kładź na tłuszcz i smaż na złoty kolor. Nadmiar tłuszczu osącz papierowym ręcznikiem. Przesiej cukier puder i wymieszaj z cukrem waniliowym, posyp nim usmażone wyroby.
SERNIK CZARNO – BIAŁY
Składniki ciasta:
– 1,5 szklanki mąki
– ½ szklanki cukru pudru
– 2 żółtka
– 20 dag margaryny
– 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
– 2 łyżki kakao
Masa serowa:
– 3 serki homogenizowane
– ½ szklanki cukru pudru
– 2 żółtka
– 4 łyżki wiórków kokosowych
– 2 łyżki roztopionego masła
– olejek cytrynowy
– mąka ziemniaczana/budyń
Sposób wykonania:
1 łyżka mąki ziemniaczanej lub budyniu. Wszystkie składniki ciasta połączyć i szybko wyrobić, dodać kakao, podzielić na dwie części i wstawić do zamrażarki.
Z podanych składników utrzeć masę serową, z białek ubić pianę i dodać delikatnie do masy.
Na wysmarowaną tortownicę zetrzeć jedną część ciasta, nałożyć na nią masę serową i drugą startą część ciasta. Piec około godziny. Polać polewą.
SMACZNEGO!!!
Tekst/foto: Sławek Chyliński