„Chcesz być zdrowy, tak jak misie,
…chlebek z miodem jedz od dzisiaj!”
20 maja po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Dlatego z jeszcze większą ochotą oczekiwaliśmy spotkania z tatą naszego kolegi panem Pawłem Berezą i panem Arturem Małetką. Obaj panowie zajmują się pszczołami hobbistycznie.
O życiu pszczół opowiadali nam z wielkim entuzjazmem i w interesujący sposób. W wielkim skupieniu i uwagą słuchaliśmy opowiadań pszczelarzy. Dowiedzieliśmy się, że ciało pszczół pokryte jest licznymi włoskami. To właśnie do nich przyczepia się pyłek kwiatowy, który potem pszczółka zbiera nóżkami i przynosi do ula.
Otrzymaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania: Kto mieszka w ulu? Czym zajmują się pszczoły? Z czego zbudowane są plastry? Skąd bierze się miód w ulu? Poznaliśmy również co to jest i do czego służy podkurzacz, miotełka, dłuto, wirówka czy elementy stroju pszczelarza. Wszyscy próbowaliśmy bardzo smacznego miodu nie tylko ze słoików, ale i prosto z plastrów.
Największym zainteresowaniem cieszyło nas podglądanie pszczółek w szklanej ramce, w której rozpoznaliśmy królową i oczekiwaliśmy na wyjście malutkich pszczółek. Tata Bartka zwrócił również uwagę na bezpieczne zachowanie podczas spotkania z pszczołą czy osą.
Uczniowie klasy I b z wychowawczynią serdecznie dziękują panom Pawłowi Berezie i Arturowi Małetce za wspaniałe zajęcia z edukacji przyrodniczej oraz życzą wielu sukcesów i powodzenia w pracy w pasiece.
H. Żach