„Libertas” i Grzymała na Niepodległość…

100 lecie niepodległości i kolejny pomysł na uczczenie tej rocznicy. Tym razem w roli głównej uczniowie i pedagodzy Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Sadownem.

Rok Niepodległości w Gminie Sadowne związany jest z uroczystościami upamiętniającymi tak doniosłą rocznicę, jaką jest 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchody włączają się instytucje gminne, placówki oświatowe i sołectwa. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w takiej uroczystości 28 września. Przygotowały ją wspólnie: Szkoła Podstawowa w Sadownem i Gimnazjum w Sadownem.

W piątkowe przedpołudnie 28 września przed frontem budynku sadowieńskiej szkoły zgromadzili się uczniowie podstawówki i gimnazjaliści. Tu na zielonym skwerku uroczyście posadzono „Dąb Niepodległości „ – „Libertas”. Dokonali tego wspólnie: p. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne, p. Piotr Olkowski – Przewodniczący Rady Gminy Sadowne, p. leśniczy Wojciech Zakrzewski , p. Dyrektor GOK w Sadownem Ewa Piórkowska i przedstawicielki naszych placówek oświatowych – p. Małgorzata Koroś i p. Małgorzata Zyśk oraz reprezentantka społeczności uczniowskiej. Oczywiście była też odpowiednia modlitwa i poświęcenie posadzonego drzewka, co uczynił ks. Michał Marczak.

Piątkowy dzień uznano też w szkołach dniem sportu, stąd pomysł na wspólny marsz. A cel? Dotarcie do miejsca urodzin bł. ks. Edwarda Grzymały, który również stracił życie w obronie niepodległości. Już na miejscu, pośród kołodziążskich leśnych ostępów, o księdzu Edwardzie i jego życiu, w wigilię rocznicy jego urodzin, opowiedział nasz historyk p. Sławomir Akonom. Tu również krótkie, oficjalne wypowiedzi, oddanie hołdu ks. Grzymale i wspólna modlitwa w intencji błogosławionego, ale też krótki quiz o bohaterskim księdzu i gminie Sadowne – uczestników tej zabawy nagrodzono słodkościami regenerującymi siły po kilkukilometrowym marszu.

Świetna uroczystość upamiętniająca tak doniosłą rocznicę, ale też nawiązująca do historii i tradycji naszego terenu. Ale cóż… zgodnie z zapowiedziami, pozostało jeszcze do posadzenia na terenie gminy Sadowne 98 dębów, które będą upamiętniały 100 lecie niepodległości. Może jakieś propozycje?

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński