Piekarz to ważny zawód

Jak powstaje chleb, jakie są jego składniki, do czego służy wielki piec i jaka jest jego pojemność? Sadowieńskie przedszkolaki już znają odpowiedzi na te pytania.

Dzieciaki z sadowieńskiego Przedszkola, w ramach zapoznawania się z ciekawymi zawodami, 14 marca wybrały się ze swoimi wychowawczyniami z wizytą do piekarni. Zaprosił je do siebie p. Grzegorz Opieka, właściciel piekarni, która funkcjonuje przy ul. Kościuszki w Sadownem.

Podczas wycieczki dzieci, oczywiście zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia i praca piekarza. Poznały też etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Z zainteresowaniem słuchały opowieści p. Grzegorza na temat urządzeń pomocnych w przygotowaniu ciasta do wypieku chleba, a także… same wcieliły się w role małych piekarzy i tworzyły z ciasta ciekawe formy chleba, które następnie pan piekarz umieścił w piecu do wypieku (ciekawostka: w tym piecu mieści się 540 bochenków chleba).

A na koniec najprzyjemniejsza chwila – degustacja pysznych wypieków, które wcześniej specjalnie dla nich przygotowano. Dzieci musiały też osobiście zobaczyć, gdzie trafia świeżutkie pieczywo, dlatego też ich droga powrotna wiodła przez sklep, który zlokalizowany jest bezpośrednio przy piekarni p. Opieki.

Maluchy wracały z tej wycieczki pełne wrażeń i wzbogaconej wiedzy na temat etapów powstawania chleba. Być może któreś z nich, w wyniku nabytej tu wiedzy, w przyszłości zapragnie wykonywać tak ważny zawód piekarza.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński