Ziemniak w roli głównej

W sobotę 12 października wszystkie drogi prowadziły do Krupińskiego. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało tam Dzień Pieczonego Ziemniaka.

Tym razem głównym organizatorem święta ziemniaka, które nazwano Dniem Pieczonego Ziemniaka, było Koło Gospodyń Wiejskich „Złota Róża” w Krupińskiem. W organizację włączył się także Urząd Gminy w Sadownem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem i Fundacja „Akomodacja”. Sponsorem głównych nagród w zorganizowanych podczas imprezy konkursach był sklep PSB Mrówka Sadowne.

Dzień Pieczonego Ziemniaka rozpoczął się przy wydmie obok Pana Kowala tuż przed południem warsztatami szkicu w plenerze, które poprowadziła p. Tamara Szewczak z Fundacji „Akomodacja”. Faktyczne rozpoczęcie imprezy nastąpiło po dwóch godzinach, kiedy to powitała wszystkich p. Sołtys Krupińskiego Barbara Laska. Na miejsce z wolna przybywali mieszkańcy Krupińskiego, ale też zainteresowani świętem mieszkańcy okolicy. Dotarła też tu wycieczka rowerowa, którą specjalnie na tę okoliczność zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem.

Organizatorzy zadbali o gry i zabawy dla dzieci oraz inne atrakcje: strzelanie ziemniakami z olbrzymiej procy, malowanie twarzy, wycinanie pieczątek z ziemniaków. Oczywiście musiała też nastąpić degustacji przygotowanych potraw z ziemniaka, ciast i różnych napojów. Przedstawicielki „Sadowianek” zaśpiewały, przybyli sąsiedzi zza Bugu zagrali, ziemniaki piekły się w ognisku, a w międzyczasie obradowały komisje konkursowe.

Jako pierwszy został podsumowany konkurs na „Najładniejszy szkic”. Szkice wykonano przed otwarciem Dnia Pieczonego Ziemniaka. W skład komisji konkursowej weszły Panie: Tamara Szewczak, Ewa Piórkowska i Danuta Chylińska. Oto wyniki: I miejsce – Mateusz Wielgat, II – Kacper Miler, III – Kacper Zyśk, wyróżnienia: Sylwester Wielgat i Damian Wielgat.

W konkursie pn. „Potrawa kulinarna – Ziemniak w roli głównej”, w kategorii indywidualnej wzięło udział 8 osób, natomiast w zespołowej – 2 Koła Gospodyń Wiejskich. Dostarczone potrawy z ziemniaka oceniała komisja konkursowa powołana przez Organizatora w składzie pp.: Maria Nowakowska, Bożena Gajewska, Małgorzata Koroś, ks. Antoni Kunicki, Tadeusz Kalbarczyk. Oceniano: smak potrawy, oryginalny przepis, estetykę, łatwość przyrządzenia i wrażenie ogólne. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

Kategoria indywidualna:

– I miejsce – Pierogi ziemniaczane z grzybami – Agata Kikoła,

– II miejsce – Ślimaczki z farszem – Barbara Zawadzka,

– III miejsce – Sałatka chłopska z naleweczką – Elżbieta Gawrońska,

– wyróżnienia: Placki z sosem grzybowym – Iwona Olkowska, Rolada ziemniaczana w waflu – Henryka Puścion, Sałatka ziemniaczana – Bożena Puścian.

Kategoria zespołowa:

– I miejsce – Pierogi tarte z serem – Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzetce,

– II miejsce – Baba ziemniaczana z sosem grzybowym – Koło Gospodyń Wiejskich w Krupińskiem.

Pisać można wiele o Dniu Pieczonego Ziemniaka w m. Krupińskie, świetnej zabawie i oczywiście smakowitych potrawach z ziemniakiem w roli głównej. Warto było tam być i spróbować, również potraw konkursowych. Kolejny Dzień Pieczonego Ziemniaka już za rok – zapraszamy w imieniu Organizatorów, a teraz obejrzyjmy relację z tegorocznego święta.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński