Czas na obiad!

Po wielkanocnym śniadaniu czas na obiad. Oto propozycje…

Proponuję: na przystawkę faszerowane jaja, dalej sałatka, mięso na gorąco z ryżem lub kaszą gryczaną i surówką, mięsa na zimno, a na koniec… oczywiście ciasto.

Jaja faszerowane rybą…

Składniki:

– 5-6 jaj ugotowanych na twardo, 10 dag wędzonej ryby, 3-4 marynowane grzybki, łyżka majonezu, 1 ½ łyżki posiekanego szczypiorku, sól, pieprz, kilka liści sałaty, pół papryki kolorowej, po kilka rzodkiewek i gałązek natki pietruszki do dekoracji.

Wykonanie:         

– jaja obrać, przekroić wzdłuż na połowy, wyjąć żółtka. Rybę oczyścić z ości. Do żółtek dodać rybę, posiekane grzybki, część drobno pokrojonej papryki, majonez, łyżkę szczypiorku. Przyprawić do smaku i dokładnie wymieszać. Białka napełnić masą, ułożyć na półmisku, udekorować pozostałymi warzywami.

Sałatka… świąteczna

Składniki:

– główka sałaty, 15 dag sera gouda, kilkanaście jasnych winogron, garść obranych włoskich orzechów, 2-3 wąsy szczypiorku. Sos: 2 łyżki oleju słonecznikowego, łyżka soku z cytryny, pół łyżeczki cukru, sól, pieprz.

Wykonanie:

– sałatę umyć, osuszyć, porwać na małe kawałki. Winogrona umyć, pokroić na połówki. Orzechy sparzyć. Ser pokroić w małe słupki, szczypiorek posiekać. Sałatę ułożyć w salaterce, na niej rozłożyć winogrona, ser, orzechy i szczypiorek. Olej wymieszać z sokiem z cytryny, przyprawić. Sałatkę polać sosem.

Sałatka… z gotowanym mięsem i serem feta

Składniki:

– 25 dag gotowanego mięsa wołowego lub cielęcego, 15 dag sera feta, puszka kukurydzy, po połówce czerwonej i zielonej papryki, duży pomidor, 2 średnie cebule, kiszony ogórek, kilka oliwek. Sos: 2 łyżki oleju, łyżka soku z cytryny, ząbek czosnku, sól, pieprz.

Wykonanie:

– mięso pokroić w paski. Paprykę oczyścić, umyć i również pokroić w cienkie paseczki. Cebulę obrać, pokroić na talarki, zalać wrzątkiem, po 2-3 minutach osączyć. Pomidor umyć, pokroić na cząstki, ogórek – w cienkie plasterki, serek – w kostkę. Kukurydzę osączyć na sitku. Do salaterki wkładać na przemian po trochu każdego składnika. Na wierzchu ułożyć kilka kosteczek sera i oliwki. Olej wymieszać z sokiem cytrynowym i zmiażdżonym czosnkiem, przyprawić. Sałatkę polać sosem, wstawić na kilkanaście minut na lodówki.

Udka kurczaka z oliwkami i winem

Składniki:

– 5 dużych udek, pół słoiczka zielonych oliwek bez pestek, cytryna, pół kieliszka białego wytrawnego wina, 2 ząbki czosnku, czubata łyżeczka przypraw ziołowych (rozmarynu, curry, papryki, imbiru), sól, pieprz, olej do smażenia.

Wykonanie:

– udka umyć, osuszyć, każde podzielić na dwie porcje. Natrzeć solą i pieprzem. Cytrynę wyszorować szczoteczką w gorącej wodzie, cienko obrać. Z miąższu wycisnąć sok, a skórkę pokroić w cienkie paseczki. Z łyżki oleju, trzech łyżek soku z cytryny i połowy ziół przygotować marynatę. Skropić nią udka i odstawić je na godzinę do lodówki. Mięso osączyć z marynaty, obsmażyć z każdej strony. Czosnek zmiażdżyć. Udka przełożyć do brytfanny, posypać ziołami i natrzeć czosnkiem. Pic ok. 45 minut w temperaturze 200-220 st. C, skrapiając od czasu do czasu wodą. Na 10 minut przed końcem pieczenia dodać osączone z zalewy i pokrojone oliwki, skórkę z cytryny i wino. Podawać z babeczkami ryżowymi lub pieczywem i surówką.

Karkówka z ananasem

Składniki:

– 1,2 kg karkówki bez kości, półtorej puszki ananasów w plastrach, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki, 3 nieduże pory, 4 łyżki bułki tartej, jajo, olej, sól, pieprz.

Wykonanie:

– mięso umyć, osuszyć, natrzeć solą i pieprzem. Obwiązać nitką i obsmażyć ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju. Przełożyć do brytfanny, piec 30-35 minut w temperaturze ok. 200 st. C, polewając od czasu do czasu niewielką ilością wody. Ananasy osączyć na sitku, 3-4 krążki zostawić do dekoracji, a resztę podzielić na dwie równe porcje. Jedną porcję pokroić w grubą kostkę, a drugą zmiksować. Zmiksowane ananasy połączyć z bułką, żółtkiem i natką, doprawić solą i pieprzem. Białko ubić na pianę, dodać do masy ananasowej, wymieszać. Podpieczone mięso posmarować masą i piec jeszcze ok. 20 minut. Pory oczyścić, umyć (jeden zostawić do dekoracji), pozostałe pokroić na małe kawałki i podsmażyć. Do podsmażonych porów wlać odrobinę wody, dodać sól, pieprz i ananasy pokrojone na kawałki. Dusić pod przykryciem 3-5 minut. Pieczeń wyjąć, pokroić na plastry, ułożyć na półmisku razem z duszonymi ananasami i porami. Udekorować ponacinanymi listkami surowego pora i krążkami ananasa.

Zrazy zawijane

Składniki:

– 1 kg wołowiny bez kości, 2 ogórki kiszone, 10 dag słoniny, cebula, 2 suszone grzybki, po łyżce musztardy, oliwy i łąki, łyżeczka vegety, sól, pieprz, tłuszcz do smażenia.

Wykonanie:

– mięso umyć, osuszyć, pokroić w poprzek włókien na plastry grubości 1,5-2 cm. Rozbić starannie tłuczkiem z obu stron, oprószyć solą i pieprzem, lekko skropić oliwą. Cebulę, ogórki i słoninę pokroić w drobniutką kostkę, wymieszać z musztardą. Nałożyć farsz na plastry mięsa, ciasno je zwinąć i obwiązać nitką. Zrazy zrumienić na tłuszczu, przełożyć do rondla, dodać umyte grzybki, vegetę, podlać wodą (ok. 1,5 szklanki), przykryć pokrywą i dusić do miękkości na małym ogniu, w miarę potrzeby dodając wody. Miękkie zrazy wyjąć, usunąć nitki. Mąkę rozprowadzić kilkoma łyżkami zimnej wody, dodać do sosu, zagotować, włożyć zrazy. Podawać z kaszą gryczaną na sypko i surówką z czerwonej kapusty.

Cielęcina nadziewana

Składniki:

– 1,5-2 kg cielęciny, 18-20 pieczarek, łodyga selera naciowego, po pół czerwonej i żółtej papryki, 25 dag fasolki szparagowej mrożonej, 60 dag bardzo małych ziemniaków, sól, pieprz, 2 ząbki czosnku, olej, łyżka bułki tartej, pomidor do dekoracji.

Wykonanie:

– mięso umyć, osuszyć, zrobić dość głębokie nacięcie. Starannie natrzeć mięso zmiażdżonym czosnkiem, solą i pieprzem. Pieczarki, seler i paprykę umyć, z selera oberwać listki, a paprykę pokroić w cienkie paski. Połowę pieczarek pokroić na grube plastry. W kieszeni mięsa ułożyć łodygę selera, pokrojone pieczarki i paprykę, posolić. Mocno związać nitką. Obsmażyć mięso na patelni, przełożyć do brytfanny i piec w temperaturze 190 st. C do miękkości, skrapiając od czasu do czasu wodą i olejem. Pozostałe pieczarki dekoracyjnie ponacinać, osolić. Na 15 minut przed końcem pieczenia dodać je do mięsa. Fasolkę opłukać, wrzucić na 10 minut do niewielkiej ilości wrzącej osolonej wody. Osączyć, dodać bułkę tartą wymieszaną z łyżką ciepłego oleju. Ziemniaki umyć, obrać, skropić olejem, przyprawić solą, wstawić do nagrzanego piekarnika mniej więcej na 25 minut. Pieczeń pokroić w plastry. Obok mięsa, na tym samym półmisku, ułożyć pieczarki, ziemniaki i fasolkę. Udekorować listkami selera i pomidorem.

Ryżowe babeczki

Składniki:

– 2 szklanki ryżu, 3 łyżki startego żółtego sera, 2 łyżki masła, sól, pieprz. Dodatki: 2 łyżki serka homogenizowanego, ząbek czosnku, czubata łyżka koncentratu pomidorowego, 3 łyżki ugotowanego szpinaku, szczypta oregano, łyżeczka curry.

Wykonanie:

Ryż opłukać. Zagotować cztery i pół szklanki wody, posolić. Wrzucić ryż, ugotować na małym ogniu. Gdy woda wyparuje, wstawić na kilka minut do lekko nagrzanego piekarnika. Do miękkiego ryżu dodać starty ser, przyprawić pieprzem, wymieszać, podzielić na cztery części. Czosnek obrać, zmiażdżyć, wymieszać z serkiem homogenizowanym, przyprawić solą i oregano. Jedną porcję ryżu połączyć z przyprawionym serkiem homogenizowanym, drugą z curry, trzecią ze szpinakiem, a czwartą z koncentratem pomidorowym. Filiżanki lub małe foremki wysmarować masłem i napełnić kolorowym ryżem. Lekko ubić, odstawić na godzinę. Wyłożyć na półmisek lub tackę. Przed podaniem można podgrzać, wstawiając razem z półmiskiem do lekko nagrzanego piekarnika, ale można też podawać zimne. Świetne do mięs, jarzyn, drobiu i ryb.

Ćwikła

Składniki:

– 1 kg buraków, 3 łyżki chrzanu, 2 winne jabłka, pół kieliszka czerwonego wytrawnego wina, cytryna, kilka goździków, sól, cukier, gałązki natki pietruszki do dekoracji.

Wykonanie:

– buraki umyć i ugotować lub upiec. Cytrynę umyć w gorącej wodzie, przekroić, wycisnąć sok. Wystudzone buraki obrać, zetrzeć na tarce o małych oczkach. Jabłka umyć, obrać, wydrążyć gniazda nasienne, zetrzeć na tej samej tarce, co buraki. Wymieszać buraki z jabłkami i chrzanem. Do wina wsypać utłuczone goździki, zagotować na małym ogniu, wystudzić i przecedzić. Wlać do ćwikły. Doprawić sokiem z cytryny, solą i cukrem, wymieszać. Wstawić na 2 godziny do lodówki. Przed podaniem udekorować zieleniną.

Tort

Składniki:

– 6 jaj, 15 dag mąki, 3 łyżki ciemnego kakao, niepełna szklanka cukru, łyżeczka proszku do pieczenia. Krem: pół litra śmietany kremówki, 5 łyżek cukru pudru, 50 dag wiśni z kompotu, mała torebka (10 g) żelatyny, szczypta cynamonu, cukier waniliowy, wiórki czekoladowe.

Wykonanie:

– jaja ubić z cukrem na parze. Mąkę wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia i dodawać po trochu do puszystej masy jajecznej. Lekko wymieszać, przełożyć do wysmarowanej tłuszczem tortownicy i piec około 30 minut w temperaturze 190 st. C. Wystudzone ciasto przekroić na trzy krążki, nasączyć dwoma szklankami słodkiego kompotu. Z porcji wiśni odłożyć kilkanaście do dekoracji, a pozostałe wymieszać z kilkoma łyżkami kompotu, cynamonem i dwoma łyżkami cukru. Żelatynę namoczyć w trzech łyżkach zimnej wody. Gdy napęcznieje, podgrzać i połowę dodać do wiśni. Schłodzoną śmietanę ubić z trzema łyżkami cukru pudru. Dolać do niej resztę żelatyny, cukier waniliowy i jeszcze przez chwilę ubijać. Na jednym krążku rozłożyć 1/3 porcji śmietany, przykryć drugim krążkiem. Posmarować go masą wiśniową i przykryć trzecim krążkiem. Wierzch i boki tortu posmarować częścią śmietany. Ozdobić rozetkami z pozostałej śmietany, wiśniami oraz wiórkami czekoladowymi.

DOBRE RADY

– aby pozbyć się intensywnego zapachu czosnku, należy zjeść jabłko, pietruszkę (natkę lub kawałek korzenia), surowy bób lub… pogryźć ziarenka palonej kawy,

– aby mięsne sznycle pozostały miękkie i soczyste, należy je uprzednio rozbić i usmażyć na bardzo gorącym tłuszczu,

– aby zwiędła sałata i zioła odzyskały jędrność, należy włożyć je na chwilę do zimnej wody z dodatkiem łyżeczki mąki ziemniaczanej,

– aby grzyby dobrze prezentowały się w surówkach (np. młode pieczarki), należy je natychmiast po oczyszczeniu skropić sokiem z cytryny, aby nie ściemniały,

– aby grzyby używane do sałatek były jędrne i smaczne, należy je obgotować (4-7 minut) w lekko osolonej i zakwaszonej wodzie, a po odcedzeniu również powinno się je skropić sokiem z cytryny,

– aby dobrze ubić śmietankę, należy ją uprzednio dobrze schłodzić, a w czasie ubijania dodać szczyptę soli. Dobrze także schłodzić miskę i trzepaczkę. Nie należy nastawiać miksera na najwyższe obroty, gdyż w ten sposób zamiast apetycznej pianki otrzymamy… masełko,

– aby pieczony kurczak miał rumianą chrupiącą skórkę, tuż przed końcem pieczenia należy posmarować go roztopionym tłuszczem lub polać kilkoma łyżkami zimnej wody,

– spożywcza folia aluminiowa z jednej strony jest błyszcząca, z drugiej matowa. Błyszcząca strona chroni przed ciepłem, podczas gdy matowa je przepuszcza. Jeśli chcemy więc upiec coś szybko „w papilotach”, to należy zawinąć danie tak, aby matowa strona folii znalazła się na zewnątrz. Jeśli natomiast chcemy zabezpieczyć upieczonego kurczaka, aby był jeszcze ciepły po pół godzinie, wtedy zawijając go w folię musimy uważać, aby na zewnątrz znalazła się strona błyszcząca,

– kurczaka pieczemy odpowiednio do jego wagi – jeżeli ważył 1 kg pieczemy 1 godzinę, jeśli ważył 1,5 kg – półtorej godziny, jeśli ważył 2 kg – to 2 godziny,

– jeśli zależy nam, aby mięso kurczaka było soczyste i nie przypaliło się, na dno brytfanny można wlać pół szklanki wody, rosołu z kostki lub soku pomarańczowego (niesłodzonego) lub jabłkowego,

– aby mięso pieczonego kurczaka było aromatyczne, najlepiej natrzeć je solą i przyprawami na 1-2 godziny przed upieczeniem,

– kurczaka najlepiej wstawić do bardzo gorącego piekarnika (200-220 st. C), a gdy mięso lekko się przyrumieni, należy obniżyć temperaturę do 180 st. C,

– kurczaka najlepiej piec pod przykryciem lub w foliowym rękawie do pieczenia – wtedy mięso nie wysycha, a my, co chwila nie musimy polewać go sosem. Przykrycie należy zdjąć na 15-20 minut przed końcem pieczenia,

– aby pieczony drób miał złocistą chrupiącą skórkę, na 15 minut przed końcem pieczenia należy posmarować go stopionym masłem, stopionym miodem lub natrzeć go kostką lodu,

– faszerowany drób należy po wyjęciu z pieca odstawić przynajmniej na kwadrans – w ten sposób farsz nie wypłynie podczas dzielenia mięsa,

– gorzki posmak cykorii można wyeliminować, zanurzając ją na pół godziny w ciepłej wodzie,

– aby ścierana skórka cytrynowa nie przyklejała się do tarki, warto uprzednio posmarować tarkę odrobiną oliwy,

– mięso natarte sokiem z cytryny szybciej zmięknie podczas smażenia, gotowania, duszenia i pieczenia,

– ryby natarte sokiem z cytryny tracą przykry „posmak morza” i są dużo delikatniejsze w smaku, a poza tym nie rozpadną się podczas smażenia i będą bardzie soczyste,

– panierka na kotletach czy rybach będzie się lepiej trzymać, jeśli porcje przygotowane do smażenia wstawimy uprzednio na 20-30 minut do lodówki,

– ryby smażymy zawsze bez przykrycia – tylko wtedy będą chrupkie,

– polewa czekoladowa lepiej ułoży się na cieście, jeśli po posmarowaniu ciasta wstawimy je na 2-3 minuty do letniego piekarnika, pozostawiając otwarte drzwiczki, a następnie ustawimy w chłodnym miejscu,

– aby ciasta dłużej zachowały świeżość, do pojemnika, w którym je przechowujemy, należy włożyć 1 jabłko,

– aby ryba nie rozpadła się podczas obracania na patelni, do tłuszczu należy dodać trochę soku z cytryny,

– aby w mące, kaszy i ryżu nie zalęgły się szkodniki, do pojemników lub torebek należy włożyć po listku laurowym,

– aby cebula nie wyciskała łez z oczu, warto przed pokrojeniem włożyć ją na pół godziny do lodówki,

– pokrojoną cebulę można skropić sokiem z cytryny – będzie nieco łagodniejsza i bardziej wykwintna w smaku,

– aby ciasto nie kleiło się do wałka, należy go przed użyciem włożyć na pół godziny do lodówki,

– aby spód biszkoptowy używany do przygotowania owocowego tortu nie wchłonął zbyt dużo soku owocowego, należy przed położeniem owoców posmarować go lekko ubitym białkiem,

– aby świeże zioła nie straciły aromatu, należy posiekać je na zwilżonej wodą drewnianej desce,

– aby krem z bitej śmietany nie podszedł wodą, zamiast zwykłego cukru należy użyć cukru żelującego,

– aby mięso podczas pieczenia nie zrobiło się łykowate, należy podlewać je wyłącznie ciepłym płynem (sosem, rosołem),

– aby smażona ryba straciła nieprzyjemny zapach, na patelnię należy jednocześnie położyć połówkę obranego jabłka. Będzie to jednocześnie doskonały dodatek do ryby,

– aby placek owocowy nie miał zakalca i był kruchy, należy przed ułożeniem owoców posmarować wierzch ciasta lekko ubitym białkiem i oprószyć mąką,

– jeśli ciasto lepi się do wałka, należy przykryć je folią spożywczą lub papierem śniadaniowym i dopiero wtedy rozwałkować,

– orzechy przeznaczone do ciasta warto wcześniej włożyć do lekko nagrzanego piekarnika lub lekko podpiec na suchej patelni – będą bardziej aromatyczne,

– aby znacznie zmniejszyć zapach smażonej ryby, do tłuszczu należy włożyć obrany i pokrojony na grube plasterki 1 ziemniak lub dodać kilka kropli soku z cytryny,

– tłuszcz nie będzie pryskał z patelni podczas smażenia, jeśli dodamy do niego szczyptę soli,

– aby nasze ręce straciły przykry zapach cebuli, należy przetrzeć je sokiem z cytryny,

– aby długo przechowywać świeży chleb, należy zawinąć go szczelnie w folię spożywczą i zamrozić,

– aby cytryny długo zachowały swój aromat, nie należy przechowywać ich w lodówce, gdzie łatwo wysychają,

– aby zielony groszek podczas gotowania zachował swój kolor, do wody warto dodać łyżeczkę cukru,

– warzywa o dużej zawartości wody (cukinia, kabaczek, ogórek, dynia, bakłażan) należy smażyć na dużej patelni i po wrzuceniu jarzynek zawsze nieco zwiększyć płomień – dzięki temu warzywa nie staną się kleiste i będą bardzie aromatyczne,

– aby kalafiory i brokuły równomiernie zmiękły podczas gotowania, należy podzielić je na różyczki i twardą nasadę każdej naciąć na krzyż,

– groch i ziarnistą fasolę solimy dopiero po ugotowaniu, natomiast fasolkę szparagową gotujemy w osolonej wodzie.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródło: Internet