Domowa apteczka – czego nie może w niej zabraknąć?

Epidemia COVID-19 nauczyła nas, że dobrze mieć w domu zapasy makaronu, mydła, ale też i… leków.

Na co dzień, ale szczególnie w dobie ograniczonego dostępu do opieki medycznej, jeszcze bardziej docenimy dobrze wyposażoną domową apteczkę.

W domowej rzeczywistości radzimy sobie już całkiem dobrze, przewidując nowe okoliczności, a jak jest z naszym zdrowiem? Tutaj także powinniśmy być przygotowani na samodzielne poradzenie sobie z różnymi schorzeniami, dlatego warto przyjrzeć się zapasom domowych leków, które są gromadzone w domowej apteczce.

Jeśli mamy braki, to warto je uzupełnić – nie jesteśmy w stanie przewidzieć kłopotów zdrowotnych, które mogą przydarzyć się w każdej chwili, a dobrze wyposażona domowa apteczka pomoże nam uniknąć niepotrzebnego stresu. Co powinno znaleźć się pod ręką w dobie trwającej epidemii? Oto zalecane kategorie produktów (powinniśmy posiadać chociaż po jednym produkcie w danej kategorii):

Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne: zawierające paracetamol lub ibuprofen – dla dorosłych w tabletkach, dla małych dzieci w syropie. Warto też zaopatrzyć się w syrop lub tabletki wykrztuśne i przeciwkaszlowe oraz specyfiki łagodzące ból gardła, chrypkę czy suchość w gardle. Preparaty  z tej kategorii stanowią doraźną pomoc przy pierwszych objawach przeziębienia. Pamiętaj o dokładnym czytaniu ulotek, gdyż niewłaściwe łączenie preparatów z tej grupy może spowodować przedawkowanie danej substancji. Przy zakupie skonsultuj się z farmaceutą, który wyjaśni zasady łączenia i dawkowania poszczególnych preparatów.
Leki na kłopoty żołądkowe: tabletki, herbaty lub krople ziołowe neutralizujące skutki przejedzenia, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, np. mięta, koper włoskisiemię lnianebabka płesznik oraz leki łagodzące zgagę. Preparaty o działaniu rozkurczowym, takie jak np. No-Spa łagodząca bolesne skurcze w obrębie jamy brzusznej.
Leki przeciwbiegunkowe: zawierające loperamid np. Stoperan lub przeciwabakteryjny nifuroksazydwęgiel aktywnysynbiotyki usprawniające pracę jelit oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu.
Leki przeciwalergiczne: potrzebne w sytuacji nagłej reakcji alergicznej na: składniki pokarmowe, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz ukąszenia owadów. Spraye do nosa, krople do oczu, tabletki, żele przeciwświądowe, kremy z hydrokortyzonem. Dobór tych preparatów warto skonsultować z lekarzem.
Preparaty łagodzące napięcia nerwowe i ułatwiające zasypianie: herbaty ziołowe, krople lub tabletki zawierające wyciągi roślinne np. z walerianymelisychmielupassiflory, itp.
Preparaty na stłuczenia, urazy i oparzenia: żel przeciwbólowy i przeciwzapalny, kompresy żelowe, pantenol w piance (oparzenia termiczne i słoneczne), kremy łagodzące (oparzenia słoneczne), maści z antybiotykiem.
Materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne: środki do dezynfekowania rąk, środki do odkażania ran (pamiętaj, że woda utleniona szybko traci ważność, lepiej zastąpić ją innym specyfikiem, który poleci farmaceuta), gaziki jałowe małe i duże, wodoodporne plastry z opatrunkiem, plaster bez opatrunku (na rolce do cięcia), bandaż elastyczny i zwykły, jałowy roztwór soli fizjologicznej, maść z antybiotykiem.
Pozostałe wyposażenie: oczywiście zapas rękawiczek jednorazowych oraz maseczek (!), termometr, nożyczki, ciśnieniomierz.

Pamiętajmy, aby przed przyjęciem leku zawsze sprawdzać datę ważności. Syropy, krople doustne, krople do oczu, maści mają określony termin ważności po otwarciu. Zapisujmy datę otwarcia na opakowaniu, aby uniknąć przyjmowania przeterminowanych leków. Nie wyrzucajmy przeterminowanych leków do śmieci czy toalety, ponieważ są to odpady niebezpieczne. Trzeba je odnieść do apteki, która posiada specjalny pojemnik na leki przeznaczone do utylizacji.

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna

Źródła:

https://www.national-geographic.pl/

https://www.nzozrevita.pl/