16 XI – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, wyznawaną religię… Warto kształtować tę postawę szczególnie wśród młodzieży.

Hejterom mówimy NIE!!!

Osoby, które przyłączają się do nas, prosimy o udostępnianie naszego postu, aby dotarł do jak największej liczby osób – być może również do hejterów, którzy po przeczytaniu go oraz obejrzeniu teledysku i filmiku zmienią swoje postępowanie.

NIE  hejterom mówią również młodzi artyści, którzy często są ofiarami bezlitosnych ocen. Wśród nich jest uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie – NELA ZAWADZKA.

Nela nagrała również filmik podejmujący tematykę hejtu.

Teledysk:   https://youtu.be/oa5pBVPJjqM

Filmik:    https://youtu.be/2MIyp4J7ppo

COŚ NIECOŚ O HEJCIE

Od dawien dawna ludzie plotkowali i obgadywali innych sprawiając im tym samym przykrość. Można powiedzieć, że „brali kogoś na języki”, „nie zostawiali na kimś suchej nitki” czy „obrabiali komuś…”. Dawniej taka plotka docierała do niewielkiej grupy osób i z czasem zapominano o niej. Chyba, że ktoś pokusił się o zamieszczenie obraźliwych opinii na jakimś murze czy budynku, to wtedy jej żywotność była dłuższa.

Obecnie takie obgadywanie, szkalowanie, wydawanie niesprawiedliwych i złych opinii nazywa się hejtem.

Hejt to pełne nienawiści działania, które przede wszystkim odnoszą się do Internetu. Hejt może być skierowany ku jednej osobie, przedstawicielom konkretnego narodu czy osobom o innym światopoglądzie niż hejter. Dosłownie każdy może stać się obiektem hejtu.

Hejt to nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają osobę o odmiennym zdaniu, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści publikowane przez hejterów nie posiadają żadnej wartości i mają na celu sprawienie przykrości danej osobie.

Hejterzy gardzą innymi osobami w Internecie, a można te działania zobaczyć chociażby w postach na Facebooku czy Instagramie. Hejt można znaleźć też na różnych forach dyskusyjnych.

Przyczyną hejtu bardzo często jest zazdrość, niezadowolenie ze swojego życia oraz przykre doświadczenia, które mają miejscu w życiu hejtera. W ten sposób hejter chce sobie i innym coś udowodnić.

Konsekwencje hejtu przede wszystkim odczuwa ofiara hejtu. Takie napiętnowanie w Internecie skutecznie obniża jej poczucie wartości, a czasami może doprowadzić także do problemów zdrowotnych.

Osoba, która jest ofiarą hejtu żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet próby samobójcze.

Jak walczyć z hejtem?

Metody są bardzo różne. Najlepiej nie czytać negatywnych opinii i nie wchodzić z takimi osobami w dyskusję. Wówczas hejterzy mogą się znudzić i zwyczajnie dać sobie spokój.

Skutecznym sposobem może być zablokowanie konta hejtera, aby nas i naszej aktywności nie widział. Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą zablokować lub usunąć hejtera.

Skuteczna walka z hejtem jest bardzo trudna, ale możliwa. Ważne jest, aby ludzi uświadamiać czym jest hejt, jak się przejawia i co mogą zrobić jeżeli są świadkami hejtu.

HEJTER NIE JEST BEZKARNY!  Taka osoba może być sądzona za zniesławienie i może otrzymać karę grzywny, a nawet być pozbawiona wolności do lat dwóch.

Tekst: D.Ch.

(na podstawie własnych obserwacji oraz artykułu p. Patrycji Nowak zamieszczonego na:  https://portal.abczdrowie.pl/hejt )