Dożynki Gminno – Parafialne 2021 w Sadownem

15 sierpnia w Sadownem odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to: „Modlitwa i praca, zdrowie przywraca”, a ich gospodarzem było sołectwo Morzyczyn Włościański.

15 sierpnia br. przypada również 101. rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego. Z uwagi na to postanowiono tego dnia uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Przed uroczystościami dożynkowymi na sadowieńskim cmentarzu, gdzie znajduje się odrestaurowany nagrobek poległego na naszym terenie w 1920 roku nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, uczczono pamięć wszystkich poległych w czasie tej wojny żołnierzy polskich. Na mogile złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.

Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez proboszcza ks. Antoniego Kunickiego w intencji rolników.

Przygotowane przez poszczególne sołectwa wieńce dożynkowe i ich asysty, po powitaniu na „progu” świątyni przez proboszcza parafii ks. Antoniego Kunickiego, wprowadzili do kościoła Starostowie Dożynek – Państwo Katarzyna i Mariusz Składankowie z Morzyczyna Włościańskiego. Po mszy św. i obrzędach dożynkowych była też chwila na pożegnanie odchodzącego z naszej Parafii ks. Karola Lipczyńskiego (odchodzi do Parafii Łochów), a następnie barwny orszak dożynkowy przemaszerował na parking „Mój Rynek” za kościołem, gdzie dalszą część uroczystości poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda, a dożynkowe obrzędy i ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

Po oficjalnym powitaniu, w którym również głos zabrali poseł na Sejm RP p. Marek Sawicki, Marszałek Województwa Mazowieckiego P. Elżbieta Lanc i Wicestarosta Węgrowski p. Marek Renik, Starostowie Dożynek przekazali włodarzowi Gminy p. Waldemarowi Cyranowi oraz jego małżonce Katarzynie obrzędowy chleb, upieczony z tegorocznych zbiorów zbóż. Po obrzędzie dzielenia się chlebem, powołana przez Organizatorów Komisja Konkursowa w składzie: ks. Karol Lipczyński – wikariusz parafii Sadowne, p. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem,  p. Agnieszka Nowak – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stoczku, p. Małgorzata Koroś – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadownem i p. Marcin Gręda – Zastępca Wójta Gminy Sadowne, oceniła wieńce dożynkowe uczestniczące w konkursie pn. „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”.

W tym roku do konkursu zgłoszono 13 wieńców, a za najładniejsze nagrodzono sołectwa:  

I miejsce – Grabiny

II miejsce – Morzyczyn Włóki

III miejsce – Ocięte

Wyróżnienia: pozostali uczestnicy konkursu.

Przedstawiciele laureatów Konkursu odebrali puchary, dyplomy i nagrody pieniężne z rąk Proboszcza Parafii ks. Antoniego Kunickiego i Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana oraz członków Komisji Konkursowej.

Następnie nagrodzono laureatów konkursu na „Najpiękniejszy ogród Gminy Sadowne 2021”. Oto jego wyniki:

I miejsce – p. Elżbieta Kowalczyk z Sojkówka

II miejsce – pp. Dorota i Marek Szczechura z Sadownego

III miejsce – p. Elżbieta Kujawa z Grabin

Wyróżnienia otrzymali – p. Anna Skarpetowska z Ociętego i p. Małgorzata Rowicka z Sadownego, a dyplom za udział w konkursie p. Zuzanna Zasępa.

Nagrody wręczyli Organizatorzy Konkursu oraz jego sponsorzy: za miejsca I-III – PSB Mrówka Sadowne i za wyróżnienia – Sklep Ogrodniczy AGAWA z Sadownego oraz za udział – Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem.

Rozstrzygnięto też konkursy zorganizowane w czasie Dożynek przez Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Węgrowie – nagrody laureatom konkursów wręczyli: p. Adam Kowalczyk – Kierownik PT oraz jego pracownicy.

Na zakończenie wystąpił Kabaret Wiejski EWG czyli Eksportowy Wytwór Gminny z Południowej Wielkopolski.

W trakcie uroczystości dożynkowych spotkanie uświetniał występem Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, a obecni mieli możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego w namiotach przez poszczególne sołectwa i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem. Natomiast dla najmłodszych otworzył swoje wrota „dmuchany plac zabaw”. W jednym z przygotowanych namiotów funkcjonował także Mobilny Punkt Szczepień dla dorosłych – jak ustaliliśmy, w ciągu pierwszych trzech godzin funkcjonowania Punktu, szczepionką Pfizer zaszczepiło się prawie 50 osób.

I tylko przypomnienie: tegoroczne uroczystości dożynkowe przygotował Urząd Gminy w Sadownem, Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Sadownem i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem. Brawo! Obejrzyjmy fotorelację z tej uroczystości…

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński