Sezon na ogórka…

ogorki1Ogórek jest rewelacyjną przystawką do wszelkich dań i najlepiej przygotować ją samemu.

A oto nasz przepis na ogórki małosolne:

– kilogram ogórków, litr wody, 4 dag soli, kilka ząbków czosnku, kawałek chrzanu, oczywiście koper, można także dodać liście wiśni, dębu lub porzeczki, liść laurowy i ziele angielskie.

Ogórki myjemy, na dno słoja wkładamy koper, układamy ogórki, wrzucamy czosnek, chrzan i pozostałe składniki, na wierzchu układamy kolejną warstwę kopru i zalewamy przegotowaną wodą z solą. Przykrywamy i stawiamy tak, by nie dochodziło do niego zbyt dużo światła. Po kilku dniach powinny być gotowe. Aby przyspieszyć kwaszenie, obcinamy końcówki ogórków lub do zalewy stosujemy ciepłą wodę i odstawiamy w ciepłe miejsce.

I inne przepisy – nie tylko na „kwaszone”:

ogorki2Sałatka z ogórków

Składniki

– 4 kg ogórków
– 1/2 kg marchwi
– 1/2 kg cebuli
– 1/2 kg papryki
– 1 szklanka oleju
– 1 szklanka cukru
– 1 szklanka octu
– główka czosnku

Sposób przygotowania:
Ogórki myjemy i kroimy w plastry. Marchew obieramy, myjemy i ścieramy na tarce. Cebulę obieramy i kroimy w talarki, umytą paprykę kroimy w paski. Czosnek siekamy. Całość mieszamy. Możemy dodać do niej nieco soli i pieprzu.

Przygotowujemy zalewę. Gotujemy ocet i cukier a po przestudzeniu dodajemy do nich olej. Wymieszane warzywa przekładamy do słoików i zalewamy zalewą. Pasteryzujemy ok. 20-30 minut i zrobione!

ogorki3Ogórki – pikle

Składniki:

– 3 kg ogórków
– 2 cebule
– 4 marchwie
– liście selera
– koper
zalewa:
– 5 szklanek wody
– 1 szklanka octu
– 1 szklanka cukru
– 2 łyżeczki soli

Sposób przygotowania: 
Umyte i obrane ogórki kroimy po długości na 4 cząstki, a następnie usuwamy z nich gniazda z pestkami i solimy. Tak przygotowane ogórki odkładamy w chłodne miejsce na 12-24 godziny. Po upływie tego czasu możemy przygotować słoiki. Do czystych i suchych słoików wkładamy 1 plaster cebuli, 4 plastry marchwi, 1 liść selera oraz łodyżkę kopru. Ogórki (bez nadmiaru soku) wkładamy do słoików. Przygotowujemy zalewę. Mieszamy wodę, ocet, cukier i sól – całość gotujemy. Przygotowaną zalewę wlewamy do słoików z ogórkami i pasteryzujemy około 20 min. Gotowe pikle przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Ogórki konserwowe

Składniki:
– 2 kilo małych ogórków
– litr wody
– szklanka octu 10 %
– szklanka cukru
– 2 łyżki soli
– ok. 10 ząbków czosnku
– marchewka
– koper
– pieprz (ziarenka)
– ziele angielskie
– cebula
– chrzan (małe korzenie).

Przygotowanie:

Zalewa: ugotuj wodę z octem, cukrem i solą.

Ogórki dobrze wymocz w zimnej wodzie – najlepiej zostaw je w niej na parę godzin. Potem ułóż je pionowo w słoikach i dodaj po 2-3 ząbki czosnku, ziele angielskie, kilka krążków marchwi, kilka ziaren pieprzu, 2 -3 plasterki cebuli, korzeń chrzanu i koper.

Ogórki zalej zalewą i pasteryzuj przez kilka minut. Po wyciągnięciu zakręć słoiki i postaw je do góry wieczkami. Następnie dalej pasteryzuj w wodzie o takiej temperaturze jak zalewa. Kiedy ogórki zmienią kolor, zakończ pasteryzację.

Ogórki małosolne

Na 2 kg ogórków (gruntowych):
– 2 litry wrzącej wody
– 2 łyżki grubo mielonej soli
– 2 łyżki ziaren gorczycy
– 10 ząbków czosnku
– 4 baldachy suchego kopru
– 3 liście chrzanu
– 5 cm korzenia chrzanu
– 1 liść laurowy
– 3 ziela angielskie
– 3 liście wiśni
– 3 liście czarnej porzeczki

Sposób przygotowania:
Najpierw należy rozpuścić sól we wrzątku. Następnie ułożyć na dnie kamionkowego naczynia koper, zasypać gorczycą, dodać czosnek , liście, chrzan. Ułożyć ogórki. Zalewać ogórki małosolne ciepłą zalewą. Tylko taka gwarantuje udany przysmak!

Sałatka szwedzka 

Składniki:

– 1 kg ogórków
– 1 szklanka octu
– 2 szklanka wody
– 2 szklanka cukru
– 2 łyżki soli

Sposób przygotowania:

Zrobić zalewę: wymieszać ocet, wodę, cukier i sól. W słoikach poukładać plasterki ogórków, ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę, koper. Zalać zalewą. Wekować.

UWAGA! Ogórek większości z nas kojarzy się ze świeżym pieczywem i smalcem – najlepiej własnej produkcji>>>

Sławek Chyliński