Zupki… flaczki
Tradycyjne flaczki są bardzo pracochłonne i na co dzień nie szykujemy takich dań. Proponujemy więc flaki w łatwiejszej wersji, która jest równie smaczna. Sekretem powodzenia jest w tym wypadku przede wszystkim dobór przypraw.
Flaczki z kurczaka
Składniki:
– 1 kurczak (około 1 kg) lub 1 kg skrzydełek drobiowych
– 1 duża porcja włoszczyzny
– 1 łyżka mąki pszennej
– posiekana natka pietruszki
– przyprawa do flaków lub sól, pieprz, majeranek, papryka i imbir
– 2 łyżki masła lub tłuszcz z kurczaka
Wykonanie:
Podzielonego na kawałki kurczaka lub skrzydełka umyć i ugotować do miękkości w sześciu szklankach lekko osolonej wody razem z włoszczyzną, odcedzić. Mięso obrać z kości i pokroić w słupki tak, jak kroi się flaki. Podobnie pokroić marchewką, pietruszkę i seler. Z masła i przesianej mąki zrobić zasmażkę, rozprowadzić ostudzonym rosołem, dodać do zupy i, mieszając, podgrzewać do chwili, gdy zupa zgęstnieje. Dodać rozdrobnione mięso i warzywa, doprawić do smaku – zupa powinna być dość pikantna, dosłownie szczypać w język. Podaje się ją jak tradycyjne flaki – z dodatkiem bułek kajzerek. Zasmażkę do zupy można też przygotować na tłuszczu z kurczaka.
Flaczki postne
Składniki:
– 50 dag boczniaków lub dużych pieczarek
– 1 duża cebula
– 1-2 łyżki przyprawy do zup w płynie
– 1 łyżka margaryny lub masła
– 1 łyżka przesianej mąki
– majeranek, mielony imbir
– 3 ziarna ziela angielskiego
– 1 listek laurowy
– 3-4 ziarenka pieprzu
– sól, pieprz
Wykonanie:
Włoszczyznę oczyścić, zalać 5 szklankami wody i dodać przekrojoną na połowę cebulę, tłuszcz i przyprawy, doprowadzić do wrzenia na niewielkim ogniu i gotować do miękkości. Następnie odcedzić jarzyny i pokroić w paseczki, włożyć z powrotem do wywaru. Grzyby oczyścić i pokroić w paseczki, dodać do zupy i gotować około 20 minut. Mąkę rozprowadzić w kilku łyżkach wody, dodać do zupy i podgrzewać, stale mieszając, dopóki zupa nie zgęstnieje. Zupę należy podawać z dodatkiem pieczywa (najlepiej przyrumienionego w piekarniku lub tosterze) w niewielkich glinianych miseczkach albo bulionówkach. Uwaga! Flaczki powinny być bardzo gęste!
Flaczki wegetariańskie
Składniki:
– 20 dag średniej pietruszki
– ½ selera naciowego
– 1-2 pory
– 1 kostka rosołowa
– 1 łyżka margaryny
– 1-2 łyżki mąki pszennej
– ½ szklanki śmietany
– gotowa przyprawa do flaczków lub po szczypcie imbiru, suszonego majeranku, mielonej papryki, soli i pieprzu
– garść posiekanej natki pietruszki
– 6 gotowych naleśników lub 20 dag makaronu wstążki lub łazanki ugotowane al dente
Wykonanie:
Marchewkę, pietruszkę i seler wyszorować, obrać i pokroić w cienkie paseczki. Pory dokładnie oczyścić, usuwając uszkodzone liście i pokroić w półplasterki. Jarzynki przełożyć do rondelka, zalać niewielką ilością gorącej wody (powinna zaledwie przykrywać warzywa) i dodać pokruszoną kostkę rosołową oraz łyżkę margaryny – gotować na niewielkim ogniu pod przykryciem 15-20 minut – jarzynki nie powinny się rozgotować. Mąkę przesiać i dobrze wymieszać ze śmietaną. Flaczki doprawić do smaku, a następnie dodać śmietanę z mąką i, stale mieszając, podgrzewać na niewielkim ogniu do chwili, gdy zupa nie zgęstnieje. Do gorących flaczków dodać ugotowany makaron lub naleśniki pokrojone w makaronik, dobrze wymieszać i przed podaniem obficie posypać posiekaną zieleniną.
Albo z naleśnikami prościej…
Ugotować ok. 4 l wywaru z warzyw (można użyć kostek rosołowych). 1kg pieczarek zetrzeć na tarce o grubych otworach. Dużą cebulę drobno pokroić, przesmażyć z pieczarkami na ok. ¼ kostki masła i wrzucić do wywaru – podgotować. Z ¼ kostki masła i odrobiny mąki zrobić zasmażkę, „dosmaczyć” solą, pieprzem, imbirem, gałką muszkatołową, zagęścić śmietaną i dodać majeranek. Usmażyć naleśniki, pokroić je drobno (jak makaron) i włożyć do talerzy. Naleśniki zalać zupą bezpośrednio przed podaniem, ponieważ szybko pęcznieją i flaczki są niesmaczne. Potrawę można ozdobić marchewką, listkiem pietruszki lub kleksem ze śmietany.
Flaczki rybne
Składniki:
– 1 spora cebula
– 1 spora pietruszka
– ¼ bulwy selera
– 10 dag pieczarek
– 4 łyżki oliwy lub oleju
– 3 łyżki śmietany
– pszenna mąka
– kostka rosołowa o smaku warzywnym lub grzybowym
– przyprawa do flaków lub sól, pieprz, sproszkowany imbir, papryka i majeranek
– posiekana natka pietruszki
– sok z cytryny
Wykonanie:
Rybę rozmrozić jedynie na tyle, aby dało się ją pokroić w słupki tak, jak kroi się zwykłe flaki, tylko nieco grubiej, skropić sokiem z cytryny i lekko oprószyć mąką. Cebulę drobno pokroić, zeszklić na tłuszczu, dodać obrane i pokrojone w słupki pietruszkę oraz seler, a także drobno poszatkowane i skropione sokiem z cytryny pieczarki. Udusić na 2 łyżkach tłuszczu, z dodatkiem kilku łyżek wody, następnie zalać 2 szklankami rosołu z kostki i ugotować do miękkości. Śmietanę wymieszać z przesianą łyżką mąki, dodać do jarzyn i wymieszać, doprawić do smaku tak, jak przyprawia się flaki. Na reszcie tłuszczu usmażyć filety. Gotowe filety dodać do jarzyn i kilka minut razem podgrzewać, dodać posiekaną natkę i wymieszać. Podawać jak tradycyjne flaki z bułeczkami kajzerkami. Bułeczki przed podaniem można wstawić na chwilę do ciepłego piekarnika, aby były rumiane i chrupiące.
Flaczki z bakłażanem
Składniki:
– 1 pietruszka korzeń
– pół selera (korzeń)
– pół dużego bakłażana
– 1 cebula
– 1 łyżka majeranku
– 1 ziele angielskie
– 2 liście laurowe
– 1 łyżeczka wędzonej papryki
– 2 suszone pomidory
– 4 kulki pieprzu
– sól, pieprz do smaku
– pietruszka (natka) do podania
– ok. 1 l wody
– 1 łyżka oliwy (opcja)
Wykonanie:
Marchewkę, pietruszkę, selera kroimy w wąskie paseczki. Cebulę kroimy na plasterki. Na 1 łyżce oliwy lub na wodzie przesmażamy warzywa. Zalewamy wodą, dodajemy przyprawy i gotujemy na niewielkim ogniu – ma nie buzować tylko lekko pyrkać. Bakłażana obieramy, kroimy w wąskie paski i (można przesmażyć go na patelni, ale nie trzeba) i wrzucamy do wywaru. Gotujemy aż będzie miękki. Podajemy oprószone pieprzem i posiekaną pietruszką.
Smak daniu nadają w dużej mierze przyprawy – flaczków nie umiemy sobie wyobrazić chociażby bez majeranku.
A jednak też tradycyjne?
Flaczki wołowe
Składniki:
– 1 kg flaczków wołowych ( najlepiej już przygotowanych tzn. obgotowanych i pokrojonych w cienkie paseczki)
– 1 nieduża marchewka
– kawałek selera
– kawałek pietruszki
– 10-15 dag ugotowanego mięsa wołowego (opcjonalnie)
– masło (25 g)
– mąka (ok 20 g)
– mała cebulka
– majeranek (1,5 łyżki)
– imbir (1/4 płaskiej łyżeczki)
– gałka muszkatołowa (1/4 płaskiej łyżeczki)
– 1 liść laurowy
– 2 ziela angielskie
– sól i pieprz
– papryka słodka (pół łyżeczki)
Wykonanie:
Flaczki wołowe obgotowujemy 15 minut w wodzie. Odcedzamy i przekładamy je do gorącego rosołu wołowego. Gotujemy prawie do miękkości (jeśli kupujemy flaczki surowe, to należy obgotowywać je w 2 lub 3 wodach i dopiero gotować w rosole. Surowe gotuje się nawet i 4 godziny, aby były mięciutkie i niemalże rozpadały się w ustach).
Flaczki gotujemy prawie do miękkości w rosole z liściem laurowym i zielem angielskim, uzupełniając ewentualnie płyn. Następnie dodajemy startą marchewkę, pietruszkę oraz seler i gotujemy jeszcze ok. 20-25 minut, w tym czasie przygotowując jasną zasmażkę z masła, mąki i drobno posiekanej cebuli.
Przestudzoną zasmażkę rozprowadzamy zimną wodą, a następnie wlewamy do flaczków mieszając, aby nie utworzyły się grudki. Do flaczków (opcjonalnie) dodajemy drobno posiekane mięso wołowe
Flaczki doprawiamy: pieprzem, imbirem, gałką, słodką papryką i majerankiem (majeranek porządnie rozcieramy w palcach, aby wydobyć z niego aromat). Solimy ( przy soleniu możemy uwzględnić, że dobrze jest doprawić flaczki już na talerzu maggi, która jest słona) i gotujemy jeszcze ok. 15 minut. Flaczki powinny zrobić się nieco zawiesiste.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Wyd. KDC, Warszawa 2006
– www.anikagotuje.blogspot.com
– Internet