Z LEŚNICZÓWKI W GRUDZIACH NA SYBERIĘ

Nieubłaganie topnieje liczba osób, które potrafią opowiedzieć o wydarzeniach z lat 1939-1945 na podstawie okruchów własnej pamięci. Był czas, że wiele osób wolało zachować milczenie, a niektóre tematy pozostawały całkowitym tabu.

A gdy wreszcie, po zmianach ustrojowych 1989 roku, można było już powiedzieć więcej, … nie pozostał prawie nikt, kogo można było zapytać o sprawy z tamtej tragicznej przeszłości.

Miłym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie książki Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic, wydanej w roku 2019 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Publikacja zawiera 58 wspomnień bezpośrednich świadków wydarzeń oraz relacji rodzinnych osób, które przeżyły tragedię okupacji niemieckiej lub sowieckiej, dostały się do niewoli lub obozów koncentracyjnych, zostały wywiezione na przymusowe roboty do Niemiec czy wysiedlone na Syberię i po latach tułaczki wróciły do kraju. Wielką zaletą jest dla mnie fakt, że są to wspomnienia osób żyjących tuż obok nas.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/z-lesniczowki-w-grudziach-na-syberie/