Zupki – owocowa
Dobrze jest wykorzystać, choć w części, własne zbiory owoców. Pomysł – zupa jabłkowa.
Zupka jabłkowa
Składniki:
– 4 duże jabłka (najlepiej antonówki lub renety)
– sok i skórka otarta z połowy cytryny
– cukier
– cukier waniliowy
– 2 łyżki mąki ziemniaczanej
– 1 szklanka naturalnego gęstego jogurtu
– sól
Wykonanie:
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę, wymieszać z sokiem i skórką z cytryny, zalać 2 szklankami wody i rozgotować na niewielkim ogniu. Zmiksować lub przetrzeć przez sito, zagotować. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić odrobiną zimnej wody, dodać do zupy i wymieszać na małym ogniu – zupa powinna zgęstnieć. Dodać szczyptę soli, cukier waniliowy i cukier do smaku, nieco ostudzić i wymieszać z jogurtem. Podawać najlepiej z grzankami – mogą być z ciasta drożdżowego lub z sucharkami.
…jabłkowa II
Składniki:
– 60 dag jabłek (najlepsze są antonówki lub renety)
– 20 dag mrożonych czarnych jagód
– sok i skórka otarta z połowy pomarańczy
– 3 goździki
– 4-6 łyżek cukru
– 2 łyżki przesianej mąki ziemniaczanej
– oddzielnie ugotowany makaron
Wykonanie:
Jagody rozmrozić. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Dodać sok i skórkę pomarańczową, jagody oraz goździki i cukier. Zalać 6 szklankami wrzącej wody, gotować 15 minut. Lekko ostudzoną zupę przetrzeć przez sito lub zmiksować, usuwając goździki, ponownie zagotować. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić w kilku łyżkach zimnej wody, dodać do zupy, i stale mieszając, podgrzewać do chwili, gdy zupa zgęstnieje. Doprawić. Podawać najlepiej z oddzielnie ugotowanym makaronem (łazanki, wstążki, krajanka) lub z naleśnikami pokrojonymi w makaronik lub łazanki.
…jabłkowa (tylko dla dorosłych)
Składniki:
– 1 kg jabłek (antonówki lub szare renety)
– 1/3 szklanki rumu lub brandy
– cukier
– 3 żółtka
– sok i skórka z 1 cytryny
– garść rodzynek
– cynamon
– goździki, sól
Wykonanie:
Jabłka obrać, pokroić w kostkę, skropić sokiem z cytryny i zalać wodą tak, aby owoce były zaledwie przykryte. Rozgotować na małym ogniu i przetrzeć przez sito. Rodzynki dokładnie umyć, dodać do przecieru jabłkowego razem z cynamonem, goździkami, skórką z cytryny i winem oraz małą szczyptą soli. Dosłodzić do smaku i zagotować. Rum lekko ubić z żółtkami, rozprowadzić kilkoma łyżkami ostudzonej zupy i wlać do garnka. Delikatnie połączyć, uważając, aby żółtka się nie ścięły. Podawać najlepiej z biszkoptami, francuskimi ciasteczkami lub grzankami z drożdżowego ciasta.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Wyd. KDC, Warszawa 2006
– Internet