Sadowianki – Złote Gody 2017
SADOWNE – 2 września 2017 rok.
Właśnie w tym dniu w Gminie Sadowne odbyła się piękna uroczystość, którą świętowało 11 par małżeńskich. Podczas spotkania Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran w asyście kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sadownem p. Renaty Urbankowskiej wręczył medale:
,,Za długoletnie pożycie małżeńskie”
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym, gdzie nastąpiło odnowienie ślubów małżeńskich. Następnie wszystkie pary wraz z rodzinami udały się do miejscowego lokalu ,,Zaścianek Nowy Styl”, do którego wszyscy wchodzili przy dźwiękach marsza weselnego, granego przez naszego akordeonistę p. Andrzeja Oltona.

Przewodniczący Rady Gminy Sadowne – p. Piotr Olkowski, ks. Michał Marczak, ks. Piotr Arbaszewski, Wójt Gminy Sadowne – p. Waldemar Cyran wraz z małżonką p. Katarzyną i kierownik USC Sadowne – p. Renata Urbankowska
Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran podziękował wszystkim małżonkom za minione pięćdziesiąt lat, w czasie, których wychowywali swoje dzieci, uczyli je żyć i pracować oraz sami poświęcali także swój czas dla dobra Naszej Gminy. Na pewno było wiele różnych chwil, bo nie zawsze wszystko szło gładko i prosto, ale bywały też cięższe czasy, jednak te trudności zostały przezwyciężone skoro wszyscy znaleźli się dzisiaj w tym miejscu. Pan Wójt podkreślił, że pięć dekad wspólnego życia jest najbardziej żywym świadectwem bezgranicznej miłości obojga małżonków, szacunku i zrozumienia.
Złotym Godom przyśpiewywał nasz zespół SADOWIANKI.
,,STO LAT dla JUBILATÓW”
Dla SADOWIANEK było to szczególne święto, ponieważ jedną z jubileuszowych par była nasza koleżanka Marysia Szymanik wraz z mężem Mieczysławem.

Akordeonista-Andrzej Olton, solista-Zbyszek Danaj Pierwszy rząd: Krysia Wetoszka, Basia Wróbel, Bogusia Danaj, Ela Dębkowska, Tereska Piwek, Ala Bahniuk Drugi rząd: Hania Dębkowska, Monika Nozderka, Jadzia Borowa, Tereska Biernat, Henia Kibart
,,Każda miłość jest podróżą w głąb siebie, każde małżeństwo jest odwagą wspólnego kroczenia przez wyboje i zakręty, każde spotkanie jest odpowiedzialnością, a każda decyzja ma konsekwencje.
Po tylu latach wspólnego biesiadowania, wzdychania i kwilenia życzymy Wam radości i spokoju na następne lata tej wspólnej podróży.”
Złote Gody obchodzili Państwo:
– Sabina i Edward Czarneccy (51 rocznica)
– Elżbieta i Witold Gałązka (51 rocznica)
– Zofia i Józef Kikoła (51 rocznica)
– Regina i Antoni Ojdana (50 rocznica)
– Janina i Władysław Ojdana (50 rocznica)
– Mirosława i Czesław Olszak (51 rocznica)
– Jadwiga i Jerzy Piórkowscy (51 rocznica)
– Zofia i Jan Puścion (51 rocznica)
– Teresa i Bogusław Próchno (50 rocznica)
– Marianna i Mieczysław Szymanik (51 rocznica)
– Romana i Jerzy Wojciechowscy (50 rocznica)
Aby Wasza droga życia usłana była kwiatami, na niebie gościło słońce, a w serach Waszych miłość i dobroć.
Wszystkiego, co najlepsze.
WĘGRÓW
Kolejny sukces SADOWIANEK
Wszyscy mówią, że wijemy najpiękniejsze wieńce dożynkowe.
Wspomnę tu:
– I miejsce na Dożynkach Województwa Mazowieckiego Diecezji Radomskiej Powiatu Kozienickiego i Gminy Kozienice w 2012 roku w Kozienicach, gdzie reprezentowaliśmy powiat węgrowski
– I miejsce na Mazowieckim Święcie Chleba w Węgrowie w 2015 roku
– I miejsce na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Otwocku w 2016 roku
Były również drugie miejsca i wyróżnienia, a co za tym idzie wiele nagród.
10 września 2017 roku
Mazowieckie Święto Chleba i Sera
w WĘGROWIE
Znowu wieniec Sadownego i zespołu SADOWIANKI oraz wieniec z Grabin gmina Sadowne, jako jedne z najpiękniejszych na tym święcie.
Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie rozpoczęła uroczysta msza św. w węgrowskiej Bazylice Mniejszej, gdzie również prezentowano i poświęcono wieńce dożynkowe powiatu węgrowskiego. Uczestniczyły one następnie w Konkursie na: „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

W kategorii tradycyjnych wieńców dożynkowych na II miejscu uplasował się wieniec reprezentujący Sadowne i Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”
W kategorii wieńców o formatach obcych tradycji ludowej wieniec p. Malwiny Perzyna z Grabin, gmina Sadowne, był bezkonkurencyjny i zajął I miejsce.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody z rąk Wicestarosty Węgrowskiego p. Haliny Ulińskiej, Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana oraz organizatorów i sponsorów poszczególnych konkursów.

Wójt Gminy Sadowne – p. Waldemar Cyran, Zespół SADOWIANKI, p. Malwina Perzyna z Grabin, gmina Sadowne
SADOWNE
17-ty Plener Malarski w Sadownem
18 września 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem odbył się wernisaż poplenerowy.
Podczas otwarcia wernisażu padły słowa podziękowania zarówno ze strony artystów, w imieniu, których zabrała głos komisarz Pleneru p. Wanda Falencik-Masznicz (za możliwość pracy na naszym terenie oraz życzliwe przyjęcie), jak i przedstawicieli Naszej Gminy, opiekunów i współorganizatorów Pleneru: p. Waldemara Cyrana – Wójta Gminy Sadowne i p. Ewy Piórkowskiej – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury (za rozbudzenie w nas zainteresowań artystycznych, dostarczenie pozytywnych emocji, wzruszeń, możliwości podziwiania naszej pięknej przyrody i szacunku dla talentu artystów).
Plener malarski bardzo pozytywnie wpływa na promocję gminy Sadowne a także umożliwia naszym mieszkańcom bezpośredni kontakt ze sztuką i jej wybitnymi twórcami.
W tym roku artyści w czasie całego Pleneru gościli u Państwa Iwony i Piotra Olkowskich w Gospodarstwie Agroturystycznym „Przy lesie” w miejscowości Ocięte.
A co tam się działo, to popatrzmy sami.
Jak wykopki, to wykopki!
Nie ma lenistwa i już pełen wóz!
Można wracać z pola do domu.
Wykopki udały się!
Prace naszych artystów.
Jak widać wszyscy doskonale bawili się, wypoczywali i już deklarują powrót w to miejsce. Zobaczymy jak będzie za rok. A podczas uroczystego wernisażu można było obejrzeć efekty kilkudniowej pracy artystów, w tym obrazy malowane różną techniką, ikony, porcelanę ręcznie malowaną, wycinanki i zdjęcia. Zwiedzający wystawę byli pełni podziwu dla pomysłowości twórców i jakości prezentowanych prac.
Ale to jeszcze nie koniec ! ! !
Kochani jak zawsze najlepsze atrakcje bywają po części oficjalnej. Tym razem było podobnie.
Cała grupa malarska wraz z nami SADOWIANKAMI przeniosła się do Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Przy Lesie” do Państwa Olkowskich.

SADOWIANKI – Ela Dębkowska, Hania Dębkowska, Jadzia Borowa, Marysia Szymanik, Tereska Biernat, Bogusia Danaj, Tereska Piwek
Po pracy potrzebny jest wypoczynek, radość i zabawa. Dlatego bardzo dużą rolę w naszym życiu odgrywają piosenki ludowe i biesiadne. Śpiewamy je wszędzie, podczas różnych okazji, jakie dostarcza nam życie.
Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2022