Zupki – dodatki do zup II

Kolejne dodatki do zup, które możemy samodzielnie przygotować.

Uszka z mięsem

Składniki:

Nadzienie

– 20 dag gotowanego mięsa

– 5 dag cebuli

– sól, pieprz

Ciasto

– 15 dag mąki

– 4-5 łyżek wody

Wykonanie:

Cebulę drobno posiekać i zeszklić na maśle. Zmielić razem z mięsem w maszynce do mielenia mięsa. Doprawić. Z mąki i ciepłej wody zagnieść energicznie ciasto jak na pierogi. Wywałkować cienko, pokroić na kawałki o szerokości 3-4 cm. Nałożyć nadzienie, złożyć kwadrat po przekątnej, zlepić brzegi. Dwa rogi u podstawy zlepić. Ugotować w dużej ilości osolonej wody.

Wersja grzybowa

W bardzo podobny sposób przygotowujemy farsz grzybowy, może być zrobiony tylko z pieczarek. Aby farsz był bardziej ścisły, oprócz smażonej cebuli można dodać namoczoną i odciśniętą bułkę.

Wersja rybna

Dla smakoszy ryb farsz można przyrządzić ze smażonej lub gotowanej ryby z cebulką. Dodajemy wówczas także przyprawę ziołową.

Pikantny grzybek

Składniki:

– 4 jajka

– 4 łyżki mąki

– 4 łyżki gazowanej wody lub mleka albo śmietanki

– sól, pieprz

– szczypta gałki muszkatołowej

– masło

– ewentualnie garść startego żółtego sera (najlepiej parmezanu lub podsuszonego oscypka)

Wykonanie:

Żółtka ubić lub zmiksować z przesianą mąką, wodą, gałką, solą i pieprzem, ewentualnie także i z serem. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli i delikatnie wymieszać z masą żółtkową. Smażyć na maśle na średnim ogniu, a gdy brzegi omletu zaczną odstawać od patelni, podważać drewnianą łopatką lub szerokim nożem tak, aby masa jajeczna spłynęła na sam dół. Ozłocić z obu stron (najlepiej obracając za pomocą drugiej patelni lub pokrywki) lub wstawić na kilka minut do nagrzanego piekarnika. Gotowy grzybek pokroić w kostkę i podać do zupy, najlepiej na oddzielnym talerzyku. Doskonale zastępuje makaron czy ryż, można go też z powodzeniem podać nawet podczas uroczystego przyjęcia. Jego zaletą jest to, że można przygotować go w kilka minut.

Kostka z kaszy

Składniki:

– ½ szklanki kaszy manny lub kukurydzianej

– 1 łyżka masła

– sól

Wykonanie:

Do kaszy dodać pół szklanki wody, wyrobić na jednolitą masę. Zagotować półtorej szklanki wody ze szczyptą soli i łyżką masła, wlać kaszę rozrobioną z wodą i, stale mieszając, gotować do chwili, gdy kasza się rozklei (czas zależy od jakości i rodzaju kaszy). Można też wstawić naczynie z kaszą do nagrzanego piekarnika na kilka minut. Gorącą kaszę wylać na zwilżony wodą półmisek i rozsmarować warstwę o grubości 1 cm. Ostudzić. Zimną kaszę pokroić zwilżonym nożem w kostkę. Do gotującej się kaszy można dodać drobniutko posiekany koperek lub szczypiorek. Można ją przygotować dużo wcześniej, a przed podaniem odsmażyć lub – jeszcze lepiej – wstawić na chwilę do nagrzanego piekarnika.

Pianki

Składniki:

– 5 białek

– 20 dag startego żółtego sera

– 1 średni seler (24-30 dag)

– papryka w proszku lub pieprz cayenne

– sól

Wykonanie:

Seler umyć, obrać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, wymieszać ze startym selerem i papryką. Na rozgrzany tłuszcz kłaść łyżką małe porcje pianki i smażyć z obu stron na złoty kolor. Smaczny dodatek do czystych zup. Możemy pokusić się o ich przygotowanie, gdy zostaną nam zbędne białka.

Parówki

Czasem w rodzinach duży problem stanowią preferencje kulinarne poszczególnych domowników np. gdy jedna z osób „wyznaje” ścisłą dietę wegetariańską, inna zaś jest zdecydowanie mięsożerna. W takiej sytuacji można przygotować bezmięsną zupę, a do gorącej dodać parówki.

Składniki:

– 2 parówki

Wykonanie:

Parówki obrać z osłonek i, jeśli są duże – pokroić na trzy części, jeśli zaś niewielkie – pokroić na połowy (w poprzek). Pokrojone parówki wrzucić na chwilę do wrzącej wody – „rożki” powinny się rozchylić. Gotowe parówki odcedzić i podawać jako „mięsną wkładkę” do zupy.

Paluszki

Składniki:

– 1 opakowanie gotowego francuskiego ciasta

– 1 jajko

– sól

– mielona papryka lub kminek

Wykonanie:

Ciasto rozmrozić i pokroić na paseczki długości oraz szerokości palca. Posypać solą i papryką, posmarować lekko ubitym jakiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 – 200 st. C) i piec do zrumienienia.

Paluszki II

Składniki:

– 20 dag mąki

– 1 jajko

– 10 dag masła

– 3-4 łyżki śmietany

– garść startego sera (najlepiej oscypka, choć mogą być też okrawki rozmaitych serów)

– sól, mielona ostra papryka

Wykonanie:

Mąkę przesiać z solą i mieloną papryką, posiekać dużym nożem z zimnym masłem, dodać żółtko oraz śmietanę, szybko wyrobić ciasto, uformować kulę i wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę. Rozwałkować na grubość około pół centymetra, ułożyć na natłuszczonej blasze, posmarować lekko ubitym białkiem i posypać tartym serem. Pokroić nożem na paseczki o grubości i długości palca. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 – 200 st. C) i piec do zrumienienia.

Słowicze mleczko

Składniki:

– 1 jajko

– ½ szklanki mleka

– garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki, koperek, szczypiorek)

– szczypta soli

Wykonanie:

Jajko ubić ze szczyptą soli, mlekiem i posiekaną natką. Przełożyć do foremki lub kokilki i wstawić do rondla z gotującą się wodą lub do brytfanny z wodą. Woda powinna sięgać do ¾ wysokości kokilki. Gotować (lub piec w nagrzanym piekarniku) do chwili, gdy masa zgęstnieje. Ostudzić i pokroić w drobną kostkę.

Grzanki

Składniki

– 1 czerstwa długa bułka

– 3-4 łyżki masła

Wykonanie:

Bułkę pokroić w kostkę, wymieszać z miękkim masłem. Wstawić do gorącego piekarnika. Zrumienić.

Groszek

Składniki:

– 12 dag mąki

– 1 jajko

– 5 łyżek mleka

– tłuszcz do smażenia

– cukier puder do posypania

– sól

Wykonanie:

Z mąki, jajka i mleka wyrobić mikserem ciasto. Powinno być gęste i lejące. Rozgrzać tłuszcz do patelni. Nalewać ciasto potrząsając łyżką cedzakową tak, aby tworzyły się na patelni kropki. Gdy się zrumienią, zdejmować je z patelni i posypywać cukrem pudrem. Wspaniały dodatek do zup owocowych.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródła:

„Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Wyd. KDC, Warszawa 2006

Internet