Sadowianki – lipiec-sierpień 2018
5 lipca 2018 roku
Doroczny, piąty już Turniej Smaków Wielkiego Gościńca Litewskiego o Kielich Wojciecha Wielądko, był prawdziwą eksplozją smaków.
W jednym miejscu, na rynku w Węgrowie, można było znaleźć wystawców z kuchnią regionalną i produktami ekologicznymi z całego szlaku – z Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny. Bo Wielki Gościniec Litewski to kraina wielu kultur, a więc i różnorodnych kuchni, w tym kuchni prawosławia oraz tatarskiej.
Jak co roku kuratorką kulinarną była p. Joanna Jakubiuk – urodzona i działająca na Wielkim Gościńcu Litewskim – Pierogowa Królowa Podlasia, liderka Slow Food Podlasie.
Wielki węgrowski rynek, to i wielkie możliwości. Tak, więc pod ustawioną sceną, przy muzyce ludowej bawili się widzowie oraz sami uczestnicy. Na zakończenie zespół Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego poprowadził WIELKIEGO WSPÓLNEGO POLONEZA – Ogińskiego, krajana – jak rynek długi i szeroki!!!
,,SADOWIANKI”-
też tam były, śpiewały, tańczyły i przyjemnie się bawiły!
BROK
Dni Broku i Puszczy Białej.
Dzień 7 lipca 2018 w mieście i gminie Brok upłynął pod znakiem świętowania jubileuszowych, bo już 40 raz, Dni Broku i Puszczy Białej. Program wypełniony był licznymi atrakcjami, na które zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński.
Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy, niezależnie od wieku mógł znaleźć w nim coś ciekawego dla siebie. Na licznie przybyłych nad rzekę Bug mieszkańców i wczasowiczów czekało wiele atrakcji i piękna słoneczna pogoda, która sprzyjała wspólnej zabawie i wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
Dwudniowa impreza rekreacyjno-sportowa rozpoczęła się w sobotę 7 lipca od występów artystycznych dzieci i młodzieży z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku.
Drugiego dnia tradycyjnie na scenie odbył się przegląd muzyki ludowej i biesiadnej z udziałem zespołów z sąsiednich miast i gmin.
Były to zespoły: Zapominajki, Cyganeria, Sadowianki, Małkinianka, Retro Band, Bez Wianka, Oberek, Cantilena oraz brokowska Jarzębina.
Znane utwory ludowe śpiewali nie tylko wykonawcy, ale też publiczność, której występy przypadły do gustu.
SADOWNE
15 SIERPNIA 2018
Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to:
„Dziękuj i świętuj z nami!”
Gospodarzem tych Dożynek było sołectwo Płatkownica.
Starostowie Dożynek
– Państwo Hanna i Tomasz Szymanikowie z Płatkownicy.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez ks. Stanisława Wojciechowskiego w intencji uczestników Dożynek, a honorowe miejsce w naszej świątyni zajęły wieńce dożynkowe, wykonane przez poszczególne sołectwa, wraz z asystami. Wprowadzili je do kościoła Starostowie Dożynek – Państwo Hanna i Tomasz Szymanikowie z Płatkownicy.
Po mszy korowód uczestników Dożynek Gminno – Parafialnych przemaszerował na Plac Kościelny, gdzie kontynuowano już bardziej świeckie uroczystości, które poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda.
Po oficjalnym powitaniu, publiczność miała okazję podzielić się symbolicznie z Wójtem Gminy Sadowne p. Waldemarem Cyranem, jego małżonką oraz Starostami Dożynek chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów zbóż.
Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.
Powołana przez Organizatorów Komisja Konkursowa w składzie: pp.: Marcin Gręda, Ewa Piórkowska, Danuta Chylińska i ks. Bartosz Ojdana, oceniła wieńce dożynkowe. Przedstawiciele laureatów Konkursu oraz jego uczestników odebrali statuetki i dyplomy z rąk p. Marszałek Województwa Mazowieckiego Elżbiety Lanc, proboszcza parafii Sadowne ks. Stanisława Wojciechowskiego i Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana.
Specjalne podziękowanie za swoją działalność otrzymał też Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.
Warto też podkreślić, że tegoroczne Dożynki stały się jednym z elementów obchodów Roku Niepodległości w Gminie Sadowne. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to też szczególna okazja do zwrócenia uwagi i wyróżnienia patriotycznego wysiłku wsi polskiej, a także wyrażenia uznanie dla pełnej poświęcenia bieżącej pracy naszych rolników i podkreślenia ich silnego przywiązanie do tradycji oraz najbardziej fundamentalnych wartości.
Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2022