Sadowianki – lipiec-sierpień 2018

WĘGRÓW – Rynek Mariacki.

5 lipca 2018 roku

        

Doroczny, piąty już Turniej Smaków Wielkiego Gościńca Litewskiego o Kielich Wojciecha Wielądko, był prawdziwą eksplozją smaków.

W jednym miejscu, na rynku w Węgrowie, można było znaleźć wystawców z kuchnią regionalną i produktami ekologicznymi z całego szlaku – z Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny. Bo Wielki Gościniec Litewski to kraina wielu kultur, a więc i różnorodnych kuchni, w tym kuchni prawosławia oraz tatarskiej.

Jak co roku kuratorką kulinarną była p. Joanna Jakubiuk – urodzona i działająca na Wielkim Gościńcu Litewskim – Pierogowa Królowa Podlasia, liderka Slow Food Podlasie.

Wielki węgrowski rynek, to i wielkie możliwości. Tak, więc pod ustawioną sceną, przy muzyce ludowej bawili się widzowie oraz sami uczestnicy. Na zakończenie zespół Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego poprowadził WIELKIEGO WSPÓLNEGO POLONEZA – Ogińskiego, krajana – jak rynek długi i szeroki!!!

,,SADOWIANKI”-

też tam były, śpiewały, tańczyły i przyjemnie się bawiły!

BROK

 Dni Broku i Puszczy Białej.

Dzień 7 lipca 2018 w mieście i gminie Brok upłynął pod znakiem świętowania jubileuszowych, bo już 40 raz, Dni Broku i Puszczy Białej. Program wypełniony był licznymi atrakcjami, na które zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński.

Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy, niezależnie od wieku mógł znaleźć w nim coś ciekawego dla siebie. Na licznie przybyłych nad rzekę Bug mieszkańców i wczasowiczów czekało wiele atrakcji i piękna słoneczna pogoda, która sprzyjała wspólnej zabawie i wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Dwudniowa impreza rekreacyjno-sportowa rozpoczęła się w sobotę 7 lipca od występów artystycznych dzieci i młodzieży z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku.

Drugiego dnia tradycyjnie na scenie odbył się przegląd muzyki ludowej i biesiadnej z udziałem zespołów z sąsiednich miast i gmin.

Były to zespoły: Zapominajki, Cyganeria, Sadowianki, Małkinianka, Retro Band, Bez Wianka, Oberek, Cantilena oraz brokowska Jarzębina.

Znane utwory ludowe śpiewali nie tylko wykonawcy, ale też publiczność, której występy przypadły do gustu.

SADOWIANKI w Broku lipiec 2018

SADOWNE

15 SIERPNIA 2018

Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to:

„Dziękuj i świętuj z nami!”      

Gospodarzem tych Dożynek było sołectwo Płatkownica.

Starostowie Dożynek

– Państwo Hanna i Tomasz Szymanikowie z Płatkownicy. 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez ks. Stanisława Wojciechowskiego w intencji uczestników Dożynek, a honorowe miejsce w naszej świątyni zajęły wieńce dożynkowe, wykonane przez poszczególne sołectwa, wraz z asystami. Wprowadzili je do kościoła Starostowie Dożynek – Państwo Hanna i Tomasz Szymanikowie z Płatkownicy.

Po mszy korowód uczestników Dożynek Gminno – Parafialnych przemaszerował na Plac Kościelny, gdzie kontynuowano już bardziej świeckie uroczystości, które poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda.

Po oficjalnym powitaniu, publiczność miała okazję podzielić się symbolicznie z Wójtem Gminy Sadowne p. Waldemarem Cyranem, jego małżonką oraz Starostami Dożynek chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów zbóż.

Wójt Gminy p. Waldemar Cyran z małżonką p. Katarzyną

Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

Powołana przez Organizatorów Komisja Konkursowa w składzie: pp.: Marcin Gręda, Ewa Piórkowska, Danuta Chylińska i ks. Bartosz Ojdana, oceniła wieńce dożynkowe. Przedstawiciele laureatów Konkursu oraz jego uczestników odebrali statuetki i dyplomy z rąk p. Marszałek Województwa Mazowieckiego Elżbiety Lanc, proboszcza parafii Sadowne ks. Stanisława Wojciechowskiego i Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana.

Specjalne podziękowanie za swoją działalność otrzymał też Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

 

Warto też podkreślić, że tegoroczne Dożynki stały się jednym z elementów obchodów Roku Niepodległości w Gminie Sadowne. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to też szczególna okazja do zwrócenia uwagi i wyróżnienia patriotycznego wysiłku wsi polskiej, a także wyrażenia uznanie dla pełnej poświęcenia bieżącej pracy naszych rolników i podkreślenia ich silnego przywiązanie do tradycji oraz najbardziej fundamentalnych wartości.

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2022