Dania mięsne II
Tym razem tradycyjne dania obiadowe.
Bitki
Składniki:
– 50 dag mięsa bez kości (wieprzowe, wołowe)
– 2 łyżki oliwy, oleju, margaryny lub smalcu
– 2 łyżki pszennej mąki
– 1-2 cebule
– ½ szklanki wody lub wina
– 1 łyżeczka masła
– sok z cytryny
– sól, pieprz
Wykonanie:
Pokrojone w poprzek włókien mięso rozbić lekko tłuczkiem, skropić sokiem z cytryny, natrzeć solą i pieprzem, a następnie obtoczyć w mące. Obsmażyć na złoty kolor z obu stron, zdjąć z patelni. Cebule pokroić w plasterki, zeszklić na tłuszczu, dodać bitki, podlać wodą lub winem i dusić na niewielkim ogniu do miękkości, ewentualnie uzupełniając płyn. Kiedy mięso będzie już miękkie, dodać łyżeczkę masła i zdjąć z ognia. Podawać z ziemniakami, kaszą gryczaną lub kluseczkami.
Wołowe w sosie śmietanowym
Składniki:
– 50 dag mięsa wołowego (mogą być 1-2 duże porcje rosołowe)
– 1 porcja włoszczyzny bez kapusty
– 2 łyżki koncentratu pomidorowego
– 1 łyżka przyprawy warzywnej typu vegeta
– ½ szklanki śmietany
– 2 łyżki mąki
– sól, pieprz
– garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki, tymianek, oregano, bazylia)
Wykonanie:
Włoszczyznę oczyścić i pokroić w kostkę. Mięso umyć, dodać do jarzynek i zalać wodą wymieszaną z koncentratem oraz przyprawą tak, aby mięso pozostawało zaledwie przykryte. Gotować do miękkości na niewielkim ogniu, ewentualnie uzupełniając płyn. Odcedzić – jarzyny wykorzystać do kolacyjnej sałatki, a mięso oddzielić od kości i pokroić na porcje. Wywar zagotować, dodać mąkę wymieszaną ze śmietaną i podgrzewać stale mieszając drewnianą łyżką do chwili, gdy sos zgęstnieje (nie dopuszczając do wrzenia). Doprawić. Włożyć mięso, wymieszać na niewielkim ogniu. Obficie posypać posiekaną zieleniną. Podawać z ziemniakami z wody lub z kluseczkami.
Mielone z ryżem
Składniki:
– 30 dag mielonego mięsa (wieprzowe, mieszane)
– 30 dag (trzy torebki) ryżu
– 2 jajka
– duża garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki, koperek, szczypiorek, tymianek, oregano)
– warzywna przyprawa typu vegeta
– sól, pieprz
– tłuszcz do smażenia
Wykonanie:
Ryż ugotować na sypko w wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki przyprawy warzywnej, dokładnie odsączyć. Przepuścić przez maszynkę. Wymieszać z mięsem mielonym, dodać jajka i posiekaną zieleninę. Wyrobić na jednolitą masę i formować niewielkie kotleciki. Smażyć na złoty kolor z obu stron. Podawać najlepiej z ziemniakami w dowolnej postaci. Dobrym dodatkiem jest też pikantny sos pomidorowy, np. keczup.
Wieprzowe sznycle
Składniki:
– 50 dag chudej wieprzowiny bez kości
– 1 mała puszka pasztetu z drobiu
– 1 jajko
– tarta bułka lub garść pokruszonych płatków kukurydzianych
– sok z cytryny
– warzywna przyprawa typu vegeta
– sól, pieprz
– garść posiekanej zieleniny
Wykonanie:
Mięso lekko rozbić, natrzeć sokiem z cytryny i przyprawą warzywną, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki przynajmniej na godzinę. Filety obtoczyć w posiekanej zieleninie, następnie z obu stron posmarować pasztetem drobiowym. Jajko lekko ubić ze szczyptą soli i pieprzu. Sznycle maczać w jajku i panierować w tartej bułce. Smażyć z obu stron na złoty kolor, następnie zmniejszyć ogień do minimum, przykryć i dusić 5 minut, aby sznycle „doszły”. W tym samym celu można też usmażone sznycle wstawić do nagrzanego piekarnika. Podawać z ziemniakami lub ryżem na sypko.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
„Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Wyd. KDC, Warszawa 2006
Internet