Dania mięsne – dodatki
Dobry pomysł na dodatki do przygotowanych przez nas różnego rodzaju mięs. Samodzielnie też dobrze smakują.
Ziemniaki w plastrach
Składniki:
– 75 dag ziemniaków
– 1 szklanka śmietany (18%)
– garść startego sera (parmezan, oscypek) lub 10 dag pokrojonej w kostkę mozzarelli albo pokruszonego sera pleśniowego (rokpol, lazur)
– 1 łyżka masła
– zioła prowansalskie
– sól, pieprz
– ewentualnie gałka muszkatołowa
– ząbek czosnku
– tłuszcz do nasmarowania blachy
Wykonanie:
Ziemniaki, obrać, osuszyć i pokroić w dość grube plastry. Oprószyć solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Blachę do zapiekania przetrzeć rozciętym ząbkiem czosnku i natłuścić. Ułożyć płasko ziemniaki, posypać je ziołami i serem. Śmietanę lekko ubić z solą i pieprzem, zalać ziemniaki, posypać wiórkami zimnego masła i przykryć folią aluminiową. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C) na około 45 minut, a następnie zdjąć folię i ponownie wstawić do piekarnika na około 15 minut – na powierzchni zapiekanki powinna powstać apetyczna złocista skórka.
Ryż elegancki
Składniki:
– 30 dag ryżu (najlepiej złocistego)
– 1 niewielka cebula
– 1 łyżka masła
– ½ łyżeczki kurkumy lub szczypta szafranu
– 2 szklanki esencjonalnego rosołu
– ewentualnie sól, pieprz
Wykonanie:
Cebulę zetrzeć na tarce, zeszklić na tłuszczu. Wsypać ryż i oprószyć kurkumą, smażyć na niewielkim ogniu, stale mieszając, aż ryż wchłonie cały tłuszcz i stanie się przezroczysty. Zalać rosołem, ewentualnie doprawić do smaku i zagotować, ciągle mieszając. Naczynie przykryć szczelną pokrywką i wstawić do nagrzanego piekarnika (160 st. C) na 20-30 minut. Gotowy ryż lekko ugnieść.
Ziemniaczane rogaliki
Składniki:
– 80 dag ziemniaków ugotowanych w mundurkach
– 2 jajka
– 10 dag oliwek
– tarta bułka
– sól, curry
– 3 łyżki mąki
Wykonanie:
Ziemniaki Ugotować, obrać i jeszcze ciepłe przetrzeć przez sito lub zmielić w maszynce. Oliwki pokroić w drobniutką kostkę, dodać do masy ziemniaczanej, razem z żółtkiem i trzema łyżkami tartej bułki, doprawić do smaku, dobrze wyrobić – ciasto powinno być jednolite i elastyczne. Na wysypanej mąką stolnicy rozwałkować dość grubo ziemniaczaną masę, kroić na kwadraty, zwijać kształtne małe rogaliki. Jajko i jedno białko ubić widelcem ze szczyptą soli, maczać rogaliki i panierować w tartej bułce. Smażyć najlepiej w głębokim tłuszczu na złoty kolor. Najsmaczniejsze są rogaliki na gorąco, podane z filiżanką aromatycznego barszczyku lub rosołu.
Ryż na zielono
Składniki:
– 30 dag ryżu
– 10 dag mrożonego groszku
Wykonanie:
Groszek ugotować z ryżem w osolonej wodzie. Podawać jako efektowny dodatek do mięs.
Ziemniaczana rolada
Składniki:
– 1 kg ziemniaków
– 5 jajek
– 1 szklanka mąki pszennej
– 10 dag szpinaku
– 2 duże cebule
– 1 szklanka oleju słonecznikowego
– spora garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki bazylia)
– sól, pieprz
Wykonanie:
Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać i jeszcze ciepłe przetrzeć przez sito lub przepuścić przez maszynkę. Dodać trzy surowe jajka, doprawić do smaku i dodać tyle mąki, aby powstało elastyczne ciasto. Pozostałe jajka ugotować na twardo i drobno posiekać. Cebule drobno pokroić, zeszklić na tłuszczu, dodać dokładnie umyty i osuszony szpinak, posiekane jajka ugotowane na twardo i posiekaną zieleninę. Doprawić do smaku. Ciasto ziemniaczane rozwałkować na długość blachy do pieczenia, smarować szpinakowym farszem i ostrożnie zwijać w roladę. Ułożyć na natłuszczonej blasze i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C). Piec około 45 minut do chwili, gdy ciasto nabierze jasnozłotego koloru. Podawać na gorąco z dodatkiem pikantnej surówki lub sałatki z pomidorów.
Pampuchy z ziemniaków
Składniki:
– 50 dag ziemniaków
– 2 łyżki masła
– 3 jajka
– ½ szklanki śmietany
– 2 dag drożdży
– ½ szklanki mleka
– 3 łyżki mąki
– garść posiekanej zieleniny (koperek, natka pietruszki, tymianek, szałwia, mięta)
– 1-2 ząbki czosnku
– sól, cukier
– tłuszcz do smażenia
Wykonanie:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku z odrobiną cukru i odstawić w ciepłe miejsce, aby nieco podrosły. Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie, odparować. Przetrzeć przez sito lub przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa i lekko ostudzić. Do ciepłych jeszcze ziemniaków dodać stopione masło, żółtka, śmietanę, wyrośnięte drożdże, mąkę, posiekaną zieleninę, zmiażdżony albo drobniutko posiekany czosnek i sól. Wymieszać dokładnie. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie wymieszać z ciastem. Odstawić w ciepłe miejsce, aby pampuchy podrosły. Następnie nabierać łyżką porcje i smażyć na złoty kolor z obu stron, w nieco głębszym tłuszczu. Podawać z dodatkiem surówek lub polane gęstym sosem (grzybowy, cebulowy, pomidorowy) albo gęstą śmietaną.
Śmietankowe kluseczki
Składniki:
– ½ litra kwaśnej śmietany
– 4 jajka
– 12 ½ dag mąki pszennej
– sól
– posiekana zielenina (natka pietruszki, szczypiorek, koperek)
Wykonanie:
Wszystkie składniki dobrze wymieszać, odstawić na pół godziny. Płaską formę do zapiekania natłuścić, przełożyć ciasto i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) i piec na złoty kolor. Gotowe ciasto kroić w kostkę.
Ziemniaki z cebulą
Składniki:
– 50 dag ziemniaków
– 3 łyżki mąki
– 4-5 cebul
– tłuszcz do podsmażenia
Wykonanie:
Cebulę drobno pokroić, przyrumienić. Ziemniaki rozgotować w osolonej wodzie. Odcedzić, ale nie do końca. Wgnieść w ziemniaki mąkę i cebulę. Podgrzewać chwilę na patelni w niewielkiej ilości tłuszczu.
Frytki z patisona
Składniki:
– 3 średnie patisony
– mąka pszenna
– 1-2 jajka
– sól
– tłuszcz do smażenia
Wykonanie:
Patisony obrać ze skórki i pokroić na plasterki na plasterki o grubości około 1 cm, a następnie wzdłuż na paseczki. Posypać solą i pozostawić na sicie na około 30 minut. Następnie obtaczać w mące i maczać w jajkach ubitych jak na omlet. Wrzucać na gorący olej i smażyć na złoty kolor. Możemy podawać z dodatkiem keczupu.
Starsze ziemniaki
Składniki:
– 50 dag starych ziemniaków
– 2-3 łyżki gęstej śmietany lub 2-3 łyżki gęstej śmietany
Wykonanie:
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Odcedzić. Utłuc ze śmietaną lub masłem. Podawać z zieleniną.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
„Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Wyd. KDC, Warszawa 2006
Internet