Koncert Zespołu „Mazowsze”!

Wspólny występ: 50 lat działalności – Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” i 75 lat działalności – Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zespoły dały koncert 3 czerwca w Sadownem.

Imprezę, koncert na placu przy hali sportowej w Sadownem poprowadził p. Marcin Gręda – Zastępca Wójta Gminy Sadowne, a gości powitali jej organizatorzy: p. Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, p. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne i (chwilę później) p. Jacek Boniecki – Dyrektor PZLPiT „Mazowsze”.

50 lat, to szmat czasu – mówimy oczywiście o jubileuszu Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”. Miejscowi to doceniają, a Zespół nie tylko lokalnie rozsławia i promuje Ziemię Sadowieńską. Jego zasługi są niepodważalne. Stąd pozytywne opinie i nagrody. Członków Zespołu poproszono na scenę, gdzie otrzymali wyróżnienia od organizatorów tego spotkania za swoją aktywność w sferze kultury. Do nagradzających dołączył p. Marek Renik – Wicestarosta Węgrowski. Z rąk p. Elzbiety Lanc „Sadowianki” otrzymały specjalne, grawerowane podziękowanie Zarządu Województwa Mazowieckiego (przypomnijmy, że medal pamiątkowy „Pro Masovia” Zespół otrzymał od Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2019 roku, natomiast p. Waldemar Cyran przygotował dla członków Zespołu również grawerowane gratulacje i indywidualne podziękowania.

Następnie jako pierwszy na scenie zaprezentował swój repertuar Zespół Śpiewaczy SADOWIANKI, obchodzący w tym roku „Złote Gody” – Zespół powstał w 1973 roku przy ówczesnym Kole Gospodyń Wiejskich działającym w Sadownem.

W latach 80-tych Zespół przy KGW w Sadownem brał udział w licznych Wojewódzkich Przeglądach Kultury Ludowej, gdzie wykonywał piosenki ludowe podlaskie (również o tematyce wojskowej, czy też pogrzebowej), zajmując czołowe miejsca lub zdobywając wyróżnienia za autentyczność wykonania.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sadownem przestało istnieć, ale Zespół Śpiewaczy pozostał. SADOWIANKI nadal śpiewają, a przyświeca im ciągle ta sama myśl przewodnia: ,,Jak umiemy, tak śpiewamy, z piosnką radość zostawiamy.” Repertuar zespołu stanowią przede wszystkim tradycyjne piosenki ludowe, ale również jest miejsce na piosenki religijne i kolędy (Jasełka), poezję klasyczną opartą na uczuciach, własnych przeżyciach i doznaniach, poezję ludową, czy komedię i dowcip związany z dawną polską tradycją (Zapusty).

SADOWIANKI zapraszane są do różnych miejscowości na festyny, dożynki, przeglądy artystyczne, imprezy okolicznościowe, spotkania z młodzieżą szkolną, kombatantami, jubilatami, itp.

Kierownikiem Zespołu SADOWIANKI jest pani Krystyna Wetoszka, która pełni tę funkcję od 1987 roku. Zespołowi akompaniuje akordeonista – pan Andrzej Olton. Nad właściwym brzmieniem piosenek i doborem repertuaru stosownie do okoliczności czuwa pani Barbara Wróbel.

Po występie „Sadowianek” na scenę wkroczył Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

„Mazowsze” to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który od blisko 75 lat prezentuje stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne stanowią podstawę budowania poszczególnych suit ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. Nazwa wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar zespołu szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. „Mazowsze” stało się fenomenem i zyskało tytuł Ambasadora Kultury Polskiej. Tym razem, 3 czerwca Zespół ‘Mazowsze” przyjechał z koncertem do Sadownego.

Koncert p.t. „Kalejdoskop Barw Polski”:

– Dyrygent – Jacek Boniecki

– Przygotowanie baletu – Zofia Czechlewska

– Przygotowanie chóru – Mirosław Ziomek

– Miejsce wydarzenia – Sadowne, ul. Kościuszki 74 (parking przy hali sportowej)

Nie zna „Mazowsza”, kto nie widział koncertu Kalejdoskop Barw Polski. To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności Zespołu. Nic tak jak Kalejdoskop Barw Polski nie oddaje istoty „Mazowsza”. Koncert, trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami „Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. To właśnie kostiumy dopełniają całości obrazu „Mazowsza” nie tylko w Kalejdoskopie Barw Polski, ale w każdym programie zespołu. W czasie tego koncertu widzowie mogą wędrować wraz z zespołem przez całą Polskę. Od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu zapadną na zawsze w pamięć słowa mazowszańskich hitów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry „Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Warto zasmakować Kalejdoskopu Barw Polski i dotknąć tego, co w „Mazowszu” jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego i wykształconego oraz tego, który z polską muzyką i kulturą styka się po raz pierwszy.

To wszystko prawda. Nie uwierzy tylko w to ten, który nie brał udziału w tak doniosłym, niepowtarzalnym wydarzeniu. Jesteśmy pewni, jak podkreślał kilkakrotnie p. Dyrektor Boniecki, że „dzisiaj serce Mazowsza biło w Sadownem”.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński

Źródło: https://mazowsze.waw.pl/wydarzenia/sadowne-kalejdoskop-barw-polski