K.S. „WICHER” Sadowne 2023

– rzut okiem może nie do końca obiektywnym.

Spójrzcie na krótkie sprawozdanie z działalności Klubu Sportowego „WICHER” Sadowne za 2023 r. Sprawozdanie jest wynikiem udziału w zebraniu członków, zawodników i sympatyków Klubu, jakie miało miejsce 6 stycznia 2024 r. w Sadownem. Relacja oparta została głównie o dane uzyskane od Prezesa i Wiceprezesa Klubu (Panów: Emila Filipiaka i Sebastiana Kowalczyka).

Najpierw liczby, a te robią wrażenie:

a) piłka nożna:

– 36 meczów, w tym 18 w Sadownem drużyn Seniorów w rozgrywkach klas „A” i „B” („B” tylko runda wiosenna) OZPN Siedlce,

– 20 meczów, w tym 10 w Sadownem drużyny Trampkarzy w rozgrywkach Ligi U-14 OZPN Siedlce,

– 20 meczów, w tym 10 w Sadownem drużyny Młodzików w rozgrywkach Ligi U-12 OZPN Siedlce,

– 20 meczów, w tym 10 w Sadownem drużyny Orlików w rozgrywkach Ligi U-10 OZPN Siedlce,

– 20 meczów, w tym 10 w Sadownem drużyny Żaków w rozgrywkach Ligi U-9 OZPN Siedlce,

– rozegranie około 20 turniejów przez piłkarzy drużyn Żaków i Skrzatów w ramach Szkółki Piłkarskiej,

– rozegranie około 30 sparingów przez drużyny Seniorów i Młodzieżowe,

b) piłka siatkowa:

– rozegranie 30. meczów drużyny Siatkarzy w ramach BS Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej  prowadzonej przez MOSiR Ostrów Maz.,

c) biegi terenowe:

– współorganizacja biegów i marszów NW w ramach X biegu ku czci bł. Edwarda Grzymały w Sadownem oraz IX Nadbużańskiej Szóstki w Rażnach,

d) inne przedsięwzięcia:

– organizacja 3. wyjazdów na mecze piłkarskiej reprezentacji Polski,

– organizacja 3. wyjazdów na mecze piłkarskie rozgrywane przez drużynę Legii Warszawa,

– organizacja 2. wyjazdów na mecze piłkarskie rozgrywane przez drużynę Jagielloni Białystok,

– organizacja obozu sportowego na Mazurach – Ryn 2023,

– organizacja ferii zimowych dla zawodników Klubu,

– pomoc w organizacji imprez i wydarzeń gminnych.

W prowadzonych przez Klub zajęciach i rozgrywkach, w ramach drużyn piłkarskich i siatkarskiej wzięło udział nie mniej niż 120. sportowców, w tym część z okolicznych gmin: Stoczka, Broku, Małkini Górnej, Łochowa i Miedznej. A im wszystkich dopingowało setki kibiców, z których część podążała za drużynami na mecze na odległe boiska.

Nie muszę dodawać, że udział w stałych rozgrywkach, turniejach czy sparingach wymagał setek treningów, a jako gospodarz „Wicher” musiał zapewnić m.in. przygotowanie obiektów, zapewnić diety sędziom, poczęstunek uczestnikom, bezpieczeństwo, opiekę i pomoc medyczną.

Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie pomoc i przychylność m.in. ze strony Pana Wójta Gminy Sadowne, Pań Dyrektorek Szkoły Podstawowej w Sadownem i Pani Dyrektor GOK-u oraz Kierownika ZGK, a także społecznego zaangażowania władz klubowych. Słowa podziękowania należy też skierować m.in. do Urzędu Marszałkowskiego, Nadleśnictwa Łochów, a także Panów: Roberta Zawadzkiego – sklep „Robert”, Tomasza Gajewskiego – „Mrówka” czy Bogdana Skwarczyńskiego – „Sad-Pol”, którzy jako właściciele firm działających na terenie Gminy Sadowne część przedsięwzięć Klubu sponsorowali.

Drużyna piłki siatkowej w zasadzie dba sama o siebie i funkcjonuje dzięki wsparciu sponsora: firmy SAD-POL.

Działalność drużyn dziecięcych jest możliwa niemal wyłącznie dzięki wnoszonym przez rodziców dzieci wpłatom, a bardzo niskie wynagrodzenia trenerów są głównym powodem nietworzenia nowych sekcji czy drużyn piłkarskich innym rocznikom oraz zaprzestania prowadzenia drużyny Skrzatów i klasy „B”.

Klub boryka się z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Ze strony Gminy Sadowne wsparcie na w/w działalność wynosi 45.000 zł. rocznie.

W toku dyskusji szczególnie cenne były propozycje znaczącej poprawy kondycji finansowej Klubu, a co za tym idzie i jego rozwoju, które przedstawił Pan Kamil Koroś.

W niedalekiej przyszłości ma zostać zwołane Walne Zebranie członków „Wichra” i wybór władz na kolejną kadencję.

Tekst: RW