49 projektów w powiecie węgrowskim ze wsparciem sejmiku Mazowsza

Rusza rekordowe wsparcie Sejmiku Województwa Mazowieckiego dla samorządów i organizacji pozarządowych z Mazowsza.

Dziś umowy z beneficjentami z powiatu węgrowskiego podpisały w Sadownem członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

W sumie to 49 inwestycji, na które władze regionu przeznaczyły ponad 4,4 mln zł. Pieniądze z programów wsparcia umożliwią inwestycje w świetlicach wiejskich, ogrodach działkowych, budowę i remont obiektów sportowych, zakup wozów i remont strażnic OSP, budowę chodników i placów zabaw, zakup autobusów dla szkół czy realizację projektów proekologicznych.

W tym roku samorząd województwa realizuje 22 autorskie zadania i programy wsparcia, w ramach których gminy i powiaty z Mazowsza mogą otrzymać dofinansowanie na wykonanie inwestycji ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Na realizację programów wsparcia Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 1 mld zł.

Jak zauważa członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, programy wsparcia to ogromna pomoc dla społeczności lokalnych na całym Mazowszu. – Podczas spotkań z samorządowcami często słyszę, że bez naszej pomocy finansowej te inwestycje nie miałyby szans na realizację. Dlatego ciągle zwiększamy środki na programy wsparcia – w tym roku jest to ponad miliard złotych. Do tej pory rozstrzygnęliśmy już nabory do 12 z 22 programów wsparcia.

W powiecie węgrowskim dofinansowanie z 6 programów wsparcia otrzymało 49 projektów. Członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podkreśla, że jest to duża pomoc dla samorządów lokalnych. – Dofinansowujemy wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji: od obiektów sportowych, takich jak boiska, hale czy skateparki, przez projekty ekologiczne, aż po wozy strażackie dla druhów czy remonty remiz OSP. Na naszą pomoc mogą liczyć także inicjatywy związane z zapobieganiem bezdomności zwierząt.

Gmina Sadowne otrzymała dofinansowanie na:

– modernizację placu sportowo-rekreacyjnego w Grabinach – 194 340 zł

– remont strażnicy w Sadownem – 40 000 zł

– nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym zamontowanym na stałe dla OSP Sadowne – 150 000 zł

– modernizację aneksu kuchennego w Centrum integracyjno-społecznym w Sadownem – 15 000 zł

– remont świetlicy wiejskiej w Sokółce – 15 000 zł

– tworzenie centrum integracyjno-społecznego w Sadownem – 200 000 zł

– zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie Sadowne – 5 000 zł

Łącznie – 619 340 zł.

Szczegóły na stronie http://info.sadowne.pl/wp-content/uploads/2024/03/24-03-04-IP-Programy-wsparcia-powiat-wegrowski.docx

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Sławek Chyliński/ Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Foto: Sławek Chyliński