Postnie, wielkopostnie…
Okres Wielkiego Postu to świetna okazja na unikanie „obżarstwa”, dlatego też podamy przykłady potraw prostych, postnych, aczkolwiek dających też radość naszym kubkom smakowym.
Człowiek powinien preferować prosty sposób życia i spożywać proste naturalne potrawy, gdyż sposób odżywiania powinien być wyważony, unikać powinno się przesady, czyli obżarstwa i ciągłego dogadzania sobie przy stole, wszyscy powinni zadowolić się potrawami ze zwyczajnych warzyw i owoców, gdyż są one prawdziwym darem natury i tym rodzajem pożywienia, które z woli Bożej spożywali pierwsi rodzice – głosił Mediolański Biskup Ambroży.
Leniwe
Składniki:
- 500g twarogu półtłustego
- 2 jajka
- 1½ szklanki mąki pszennej
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru (opcjonalnie)
dodatkowo:
- 2 łyżki masła
- 1½ łyżki bułki tartej
- ewentualnie 1 łyżeczka cukru
Wykonanie:
Do twarogu wbijamy jajka, dodajemy sól, cukier, wsypujemy mąkę i tłuczkiem do ziemniaków rozgniatamy do chwili uzyskania jednolitej gładkiej masy. Łyżką umoczoną w zimnej wodzie nabieramy niewielkie porcje ciasta twarogowego i wrzucamy na osolony wrzątek. Po wypłynięciu na powierzchnię kluski gotujemy jeszcze ok. 4 minuty. Wyjmujemy łyżką cedzakową, osączamy i wykładamy na półmisek.
Masło roztapiamy, wsypujemy bułkę tartą, dodajemy ewentualnie cukier i cały czas mieszając chwilę podgrzewamy do napęcznienia tartej bułki. Polewamy nim ciepłe jeszcze kluski.
Do leniwych można podać surówkę z marchewki (jeśli ktoś lubi)
Składniki:
- 45o g marchewki obranej
- 1-2 jabłka (250 g)
- 2 łyżki chrzanu śmietankowego
- 2 łyżki majonezu
- sól do smaku
Wykonanie:
Marchewkę obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Jabłko(a) obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach i mieszamy z marchewką. Majonez łączymy z chrzanem i dodajemy do surówki. Solimy do smaku i dokładnie mieszamy. Odstawiamy w chłodne miejsce na 1 godzinę przed podaniem do spożycia.
A może ktoś lubi placuszki z serem i rodzynkami
Składniki:
- 3 jajka
- 5 łyżek mąki pszennej
- 10 dag twarogu
- 10 dag rodzynek
- 1 łyżka cukru
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżka śmietany
ponadto:
- olej do smażenia
- cukier puder do obsypania placuszków
Wykonanie:
Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę. Dajemy cukier, sól, po jednym żółtku i dalej ubijamy. Wsiewamy mąkę i delikatnie mieszamy łyżką. Dodajemy pokruszony twaróg, śmietanę i opłukane wrzątkiem rodzynki. Całość jeszcze raz mieszamy. Kładziemy małymi porcjami na rozgrzany olej i smażymy na złoty kolor z obu stron. Usmażone placuszki wykładamy na papierowy ręcznik aby usunąć nadmiar tłuszczu. Posypujemy cukrem pudrem. Idealne są z sosami owocowymi szczególnie z truskawkowym.
A z ryb może śledzie z czosnkiem i majerankiem
Składniki:
- 500 g płatów śledziowych (matiasy)
- 5-6 ząbków czosnku (lub więcej, jeśli lubimy ostrzejsze)
- 2 czubate łyżki majeranku
- 2 – 3 łyżki oleju + tyle, aby przykryć śledzie (lub więcej w zależności od upodobań smakowych)
Wykonanie:
Matiasy dokładnie płuczemy, moczymy w wodzie ok. 2-3 godziny, ponownie płuczemy i odstawiamy do osiąknięcia z wody. Kroimy na 1 – 2 cm paski, dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę i tarty majeranek. Całość dobrze mieszamy, wlewamy co najmniej 2 -3 łyżki oleju i jeszcze raz mieszamy. Przekładamy do słoika, ciasno ugniatamy, dolewamy tyle oleju, aby śledzie były przykryte i szczelnie zamykamy. Najlepiej smakują nam po 48 godzinach przechowywania w lodówce.
Smacznego!
Tekst: Sławek Chyliński
Na podstawie www.wkuchennymoknie.blox.pl