Cepeliny

2014.03.19.1Małe kluski z masy ziemniaczanej nazywamy pyzami, a uformowane w duże kule to kartacze, natomiast podłużne, duże pyzy, przeważnie z nadzieniem, zwą się cepelinami.

Przybliżymy Państwu prosty, tradycyjny sposób na wykonanie cepelinów z mięsem.

 Składniki:

  • 2 – 3 kg ziemniaków (waga po obraniu),
  • ok. 900 g mięsa zmielonego (może być łopatka wieprzowa),
  • 3 jajka,
  • 1 czubata łyżka majeranku suszonego,
  • 1 czubata łyżeczka soli ,
  • 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego,
  • 1 czubata łyżeczka pieprzu ziołowego,
  • 1 duża cebula albo 2 mniejsze,
  • do okraszenia – boczek wędzony i cebula.

Sposób przygotowania:

2014.03.19.2Mięso zemleć, cebulę obrać, bardzo drobno posiekać i dodać do mięsa. Dosypać przyprawy i dokładnie wyrobić na jednolitą masę (jeśli masa jest zbrylona, można dodać kilka łyżek wody, która ją spulchni).

Ziemniaki podzielić na 3 części – jedną część obrać, ugotować i jeszcze gorące przecisnąć przez praskę. Pozostałe 2 części ziemniaków obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, przełożyć na sito wyłożone gazą i za jej pomocą mocno odcisnąć sok. Odciśnięte ziemniaki dodać do ugotowanych, zlać delikatnie wodę z odciśniętego soku i pozostający na dnie naczynia krochmal dodać do ziemniaków. Do połączonych ziemniaków dodać jajka, posolić do smaku i wyrobić jednolitą masę (jeśli ziemniaki były bardzo wodniste, można dodać do nich 1 czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej aby cepeliny nie rozpadały się podczas gotowania).

Zwilżonymi zimną wodą rękami nabierać porcje masy ziemniaczanej wielkości małego jabłka, rozpłaszczać je na placek wielkości dużej dłoni. Na środek kłaść porcję mięsa – niewiele mniejszą od porcji ziemniaków. Brzegi ciasta starannie zebrać i zlepić tak, żeby oblepić dokładnie mięso. Formować podłużne kluski.

W dużym, szerokim garnku zagotować osoloną wodę. Wkładać kluski partiami, po 3 albo 4 sztuki. Gotować na małym ogniu ok. 12 – 15 minut. Ugotowane wyjąć łyżką cedzakową i okrasić podsmażonym boczkiem z cebulką.

Cepeliny mogą posiadać różne nadzienie, w zależności od naszych upodobań i smaków. W zależności od ilości wyrabianego ciasta ziemniaczanego, należy zastosować proporcjonalnie ilości składników nadzienia.

Cepeliny z kapustą

Przygotować cepeliny jak powyżej, a nadzienie wykonać z 3 szklanek kiszonej kapusty, 1 łyżki oleju i 10 dag boczku.

Kapustę, jeśli jest bardzo kwaśna, przepłukać wrzątkiem. Odcisnąć z nadmiaru soku. Boczek drobno posiekać i zeszklić na oleju. Ze składników wyrobić jednolitą masę. Formować z nią cepeliny i gotować jak powyżej. Podawać ze skwarkami.

Cepeliny z serem

Przygotować cepeliny jak powyżej, a nadzienie wykonać z 40 dag białego sera, 1 jajka, 1 łyżeczki masła lub margaryny, soli, łyżki posiekanej mięty lub estragonu.

Ser przetrzeć przez sito lub zmielić w maszynce. Wbić jajko, dodać utarte na śmietanę masło, posiekaną miętę, dobrze wymieszać i posolić do smaku. Ze składników wyrobić jednolitą masę. Formować z nią cepeliny i gotować jak powyżej. Podawać ze skwarkami lub śmietaną.

Cepeliny z grzybami

Przygotować cepeliny jak powyżej, a nadzienie wykonać z 2 szklanek duszonych grzybów, 10 dag boczku, 1 średniej cebuli, 1 jajka, 3 łyżek tartej bułki, 1 łyżki oleju, soli, pieprzu.

Grzyby ostudzić i zmielić w maszynce, boczek drobno pokroić i udusić razem z posiekaną cebulą na łyżce tłuszczu, dodać do grzybów. Dodać tartą bułkę i dokładnie wymieszać, doprawić do smaku. Ze składników wyrobić jednolitą masę. Formować z nią cepeliny i gotować jak powyżej. Najlepiej podawać z sosem grzybowym.

Tekst: sch