Koncert muzyki B. Szabelskiego

2014.05.21.2W niedzielę,  08.06.2014 r. o godz. 10.30 w Kościele św. Jana Chrzciciela w Sadownem, odbędzie się koncert muzyki Bolesława Szabelskiego.

Po koncercie odprawiona zostanie Msza św. w intencji muzyka. Jest to kolejna impreza w ramach obchodów 500-lecia Sadownego. W bardzo interesującym programie muzycznym wysłuchamy artystów Filharmonii Narodowej – Agatę Marcewicz – Szymańską – śpiew solowy, Jacka Małachowskiego i Piotra Kopietz – duet akordeonowy. Koncert poprowadzi Barbara Szczęsna – Remisz. Temu wydarzeniu muzycznemu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona wybitnemu rodakowi – Bolesławowi Szabelskiemu. Organizatorami koncertu są:  Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Działam, ZSP w Sadownem, Parafia Św. Jana Chrzciciela w Sadownem, Gmina Sadowne i Powiat Węgrowski.

Bolesław Szabelski (ur. 3 grudnia 1896 w Radoryżu, zm. 27 sierpnia 1979 w Katowicach) – polski kompozytor, organista i pedagog związany z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Katowicach. Uczeń Karola Szymanowskiego. Współtwórca śląskiej szkoły kompozytorów. Od 1945 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Pedagogicznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, od 1957 był kierownikiem Katedry Kompozycji. W 1958 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jednocześnie w latach 1946-50 kierował założoną przez siebie Szkołą Umuzykalniającą im. Karola Szymanowskiego. Jego uczniami w katowickiej uczelni byli m.in.: Zbigniew Bargielski, Edward Bogusławski, Ryszard Gabryś, Aleksander Glinkowski, Henryk Mikołaj Górecki, Jan Wincenty Hawel, Zdzisław Szostak, Piotr Warzecha.

Bolesław Szabelski był związany z naszą miejscowością. Dorastał w Sadownem, gdzie jego ojciec Franciszek osiadł na początku XX wieku i podjął pracę jako organista w tutejszym kościele. Większość życia Bolesław Szabelski spędził w Katowicach. Jednak podczas II wojny światowej przebywał głównie w Sadownem – był organistą w kościele parafialnym, a także komponował i zajmował się działalnością pedagogiczną, był aktywnym żołnierzem AK. Również w późniejszych latach odwiedzał Sadowne.


Agata Marcewicz-Szymańska
, absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie u prof. Haliny Słonickiej. Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich, m.in. u prof. Teresy Żylis-Gary. Jest laureatką XXI Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, solistką Filharmonii Narodowej, współpracuje m.in.: z Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Lubelską.  W  2002 roku artystka została odznaczona orderem ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY za szeroką pojętą działalność koncertową i szerzenie polskiej kultury poza granicami kraju. Koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych i teatrach muzycznych. Trzy lata temu ukazała się jej płyta wydana przez Polskie Radio Program Pierwszy.Bolesław Szabelski był związany z naszą miejscowością. Dorastał w Sadownem, gdzie jego ojciec Franciszek osiadł na początku XX wieku i podjął pracę jako organista w tutejszym kościele. Większość życia Bolesław Szabelski spędził w Katowicach. Jednak podczas II wojny światowej przebywał głównie w Sadownem – był organistą w kościele parafialnym, a także komponował i zajmował się działalnością pedagogiczną, był aktywnym żołnierzem AK. Również w późniejszych latach odwiedzał Sadowne.

Jacek Małachowski, muzyk i pedagog. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Swoje umiejętności doskonalił na Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, dwukrotnym Stypendystą Prezesa Rady Ministrów oraz fundacji J & S Pro Bono Poloniae. Koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych. Na stałe współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.

Piotr Kopietz , muzyk, aranżer i kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na bandoneonie oraz jest jedynym w Polsce artystą koncertującym na francuskiej akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Współpracuje z Filharmonią Narodową oraz Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.

Warszawski Duet Akordeonowy, założony w 2009 roku przez Jacka Małachowskiego i Piotra Kopietz kontynuuje tradycję wykonawczą duetów akordeonowych lat 70-tych i 80-tych. Dzięki świeżemu spojrzeniu na muzykę i wielu pomysłom realizowanym poprzez własne aranżacje, a przy  tym dzięki doskonałym umiejętnościom gry na instrumentach, nadają swoim wykonaniom indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Barbara Szczęsna-Remisz, konferansjer muzyczny Filharmonii Narodowej, muzykoterapeuta. Wykształcenie wyższe zdobywała na trzech uczelniach warszawskich. Jest absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Logopedii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej. Współpracowała z Telewizją Polską jako prezenter, Wydawnictwem Prószyński i s-ka jako redaktor (Atlas Muzyki) oraz Ogrodem Ksiąg (recenzje). Prowadzi Koncerty Małego Melomana na scenie koncertowej i kameralnej Filharmonii Narodowej. Zapowiadała m.in.: I Solisti di Varsavia, Kroke, Kwartet Bolero, Kwartet Prima Vista, Concertino con Chitarra, Cracovia Danza, Cup of Time, Floripari. Od 1996 roku jest odpowiedzialna za Koncerty Edukacyjne Filharmonii Narodowej.

Tekst: Mirosława Renik

Foto: www.pl.wikipedia.org/wiki